Od poniedziałku rząd zniesie część obostrzeń? Oto szczegóły

Od poniedziałku, 1 lutego, część obowiązujących w Polsce obostrzeń może zostać zniesionych lub ograniczonych. Jeszcze w tym tygodniu ma to ogłosić premier Mateusz Morawiecki. Jak zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, decyzję dotyczącą obostrzeń poznamy przed weekendem. Ale nie wszystkie branże doczekają się odmrożenia w jednym czasie. Po każdym kroku rząd chce obserwować liczbę zakażeń oraz śmiertelnych przypadków i dopiero gdy liczby te będą stabilne, otwierać kolejne dziedziny życia. Które obostrzenia mogą zostać zniesione w pierwszej kolejności i kiedy się to stanie?

NAJPIERW POWRÓT DZIECI DO SZKÓŁ

Powrót do szkół dzieci z klas I – III nie wpłynął jak dotąd na znaczny wzrost liczby zakażeń. Dlatego rząd jest niemal zgodny, że do szkół mogą wrócić kolejni uczniowie.

– Szkoły to w tym momencie priorytet. Dalsze klasy powinny iść do szkół – stwierdził już kilka dni temu w TVN24 doradca premiera, profesor Andrzej Horban.

Już w lutym do szkół mogą wrócić uczniowie klas ósmych i maturalnych – mogłoby się to stać 8 lub 15 lutego. Co z pozostałymi klasami? Nadal będą uczyły się zdalnie albo w trybie hybrydowym (tydzień w domu, tydzień w szkole). Realny termin powrotu do szkół wszystkich klas to dopiero wiosna – być może uda się to po Wielkanocy (czyli na początku kwietnia).

– W pierwszej kolejności nasza strategia polega na przywracaniu tradycyjnej edukacji – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.

GALERIE HANDLOWE NA POCZĄTKU KOLEJKI

Galerie handlowe działają dziś w ograniczonym zakresie – czynne są tylko niektóre sklepy, m.in. spożywcze czy drogerie. Nie mogą zaś działać np. sklepy odzieżowe. Kiedy to się zmieni?

– Jeśli sytuacja epidemiczna nie pogorszy się, to od 1 lutego powinny zostać w pełni otwarte galerie handlowe – zadeklarował na antenie TOK FM wicepremier Jarosław Gowin. Czy tak będzie rzeczywiście? To coraz bardziej prawdopodobne, rząd także w tej kwestii jest niemal zgodny.

– Patrząc na różne branże gospodarki, to z punktu widzenia bezpieczeństwa wydaje się, że handel jest na górze. Tam jest stosunkowo najmniejsze ryzyko – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.

SIŁOWNIE I BASENY? PREMIER I JEGO DORADCA NIE SĄ ZGODNI

A co z siłowniami i basenami? W tej dziedzinie w rządowym zespole zarządzania kryzysowego nie ma zgody. Premier Mateusz Morawiecki jest gotów zgodzić się na żądania branży fitness i zgodzić się na jej działanie już od lutego – zwłaszcza, że przybywa siłowni które otwierają się mimo zakazów. Według zapowiedzi premiera, do końca stycznia powinny być gotowe „protokoły sanitarne funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych” przygotowane m.in. właśnie dla branży fitness. Siłownie i baseny, które spełnią zapisane w tych protokołach warunki, mogłyby wznowić działalność jeszcze w lutym. Ale z takimi planami premiera nie zgadza się jego główny doradca ds. pandemii, profesor Andrzej Horban. Jest przeciwnikiem jakiegokolwiek łagodzenia obostrzeń, a już szczególnie tych dotyczących sportu.

– Nie wiem, co się wszyscy do tych biednych siłowni przyczepili. Rozumiem biznes, ale jeżeli ktoś uprawia sport, to równie dobrze może uprawiać na świeżym powietrzu, kupić sobie hantle za parę groszy w domu i poćwiczyć – stwierdził Horban w poniedziałek na antenie RMF FM.

Również minister zdrowia Adam Niedzielski wielokrotnie podkreślał, że siłownie będą otwierane w ostatniej kolejności. Powoływał się przy tym na artykuł w magazynie Nature, którego autor dowodził, że siłownie są miejscem w których najłatwiej może dojść do zakażeń.

PREMIER CHCE OTWORZYĆ GASTRONOMIĘ, MINISTER NIE ZA BARDZO

Bardzo podobnie jest z restauracjami. Minister zdrowia Adam Niedzielski i profesor Andrzej Horban od dawna zgodnie przekonują, że są to miejsca w których łatwo może dojść do zakażenia – bo goście przebywają tutaj długo i bez maseczek.

Ale z kolei premier Mateusz Morawiecki także w przypadku gastronomii zapowiedział przygotowanie do końca stycznia protokołów umożliwiających otwarcie lokali w określonym reżimie sanitarnym. Według premiera, również gastronomia mogłaby częściowo wznowić działalność jeszcze w lutym.

STOKI NIECZYNNE DO KOŃCA SEZONU?

Do ostatniej chwili będą się ważyły losy stoków narciarskich. Jeśli nie zostaną otwarte od początku lutego, później ich działalność nie będzie już miała sensu. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że ostatecznie może zapaść decyzja o tym, że stoki będą już nieczynne do końca sezonu zimowego.

CO Z HOTELAMI?

Dziś mogą korzystać z nich tylko określone grupy zawodowe, m. in. medycy, służby mundurowe czy sportowcy. Od kilku dni wśród zawodów mogących korzystać z hoteli są także dziennikarze. Według najnowszych informacji, rząd rozważa stopniowy powrót działalności hoteli, a pod uwagę brane są dwie możliwości – albo cykliczne włączanie kolejnych grup zawodowych mogących korzystać z noclegów w podróżach służbowych, albo zgoda na działalność hoteli z ograniczeniem liczby gości – na przykład do 30 procent.

WESELA I IMPREZY

Na razie nic nie wskazuje na to, by został zniesiony zakaz organizacji wesel i imprez okolicznościowych. Nie ma też szans na organizację imprez masowych, wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Obostrzenia w tym zakresie niemal na pewno zostaną przedłużone co najmniej do wiosny.

Więcej na: https://nowiny24.pl/od-poniedzialku-rzad-zniesie-czesc-obostrzen-oto-szczegoly/ga/c14-15409507/zd/47656849

Fot. Krystian Maj/KPRM

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.