KOŁO NAUKOWE „A-TO-MY” SZERZY ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY

W dzisiejszych czasach świadomość ekologiczna jest bardzo ważna, gdyż jesteśmy zasypywani masą informacji, w wielu przypadkach nieprawdziwą. Istotne jest to, aby uczyć świadomości ekologicznej, szczególnie młodzieży, bo to ona właśnie będzie kiedyś decydować o tym jak będzie wyglądała gospodarka ekologiczna i środowiskowa. Tym i wieloma innymi tematami zajmuję się KOŁO NAUKOWE „A-TO-MY” działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie, w ramach projektu „Być jak Ignacy”.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki, „jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej”. Koordynatorką tego projektu w Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie jest nauczycielka chemii i biologii Pani mgr Sylwia Ziemiańska.

– Koło ma za sobą pierwszy etap projektu, czyli ENERGIĘ – opowiada koordynatorka projektu mgr Sylwia Ziemiańska. – Zajmuję się teraz drugim etapem, a mianowicie EKOLOGIĄ. Na spotkaniach koła młodzież dyskutuje i omawia takie tematy jak odpady, czy woda. Odbywają się też spotkania z ekologami i specjalistami, takimi jak na przykład Pani Maria Tendera z Zakładu Uzdatniania Wody, która opowiedziała o pracy zakładu. Odbyło się również spotkanie z Panem Mirosławem Ruszałą – ekologiem ze stowarzyszenia „Ekoskop”, na którym młodzież dowiedziała się o tym, co to jest recykling i jak go stosować. W ramach zadania dodatkowego członkowie koła dali nowe życie, starym przedmiotom, na przykład puszki czy butelki po napojach zamienili w doniczki czy przyborniki na biurko.

Dzięki tym spotkaniom młodzież zwiększa swoją świadomość ekologiczną, a co za tym idzie będzie potrafiła oddzielić nieprawdziwe informacje od prawdziwych, co przyczyni się rozwojowi gospodarki ekologicznej i środowiskowej.

Autor tekstu: Kordian Kulczycki

Członek Koła Naukowego „A-TO-MY”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.