18 milionów zł na adaptację Szpitala Narodowego. Znamy efekty kontroli posłów KO w KPRM

Zakończyło się spotkanie posłów Koalicji Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby z szefem Kancelarii Premiera i pełnomocnikiem ds. programu szczepień oraz budowy Szpitala Narodowego Michałem Dworczykiem. – Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że na adaptację obiektu na potrzeby Szpitala Narodowego wydano 18 milionów złotych – ujawnia w rozmowie z WP Michał Szczerba.

Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miało związek z interwencjami poselskimi, które Szczerba i Joński od kilku miesięcy prowadzą ws. organizacji walki z pandemią. – To sprawiło, że jesteśmy naturalnymi kandydatami do zasiadania w komisji śledczej ws. systemu szczepień w Polsce, której powołania się domagamy – mówi Wirtualnej Polsce Michał Szczerba.

Dziś posłowie poznali m.in. koszt adaptacji stadionu na potrzeby Szpitala Narodowego. To ponad 18 milionów – mówią nam.

– Kontrola w Kancelarii Premiera, oprócz zakupu szczepionek, dotyczyła między innymi kosztów organizacji Szpitala Narodowego, którym zajmujemy się od dawna. Minister Dworczyk dopiero dziś przedstawił nam umowę z 10 grudnia, którą podpisał ze spółką PL2012+ na przygotowanie szpitala tymczasowego. Tylko na adaptację obiektu na potrzeby szpitala wydano 18 034 66,90 zł – mówi WP Michał Szczerba.

Koszt ten nie uwzględnia przywrócenia obiektu do stanu pierwotnego oraz codziennych kosztów jego obsługi i mediów. To kolejne miliony, a wykorzystanie tymczasowego szpitala jest żadne. Do końca listopada szpital przyjął 160 osób, a koszt jego funkcjonowania w tym czasie wyniósł 6 milionów. To astronomiczne kwoty – dodaje polityk KO.

Kontrola rządowego programu szczepień

Dariusz Joński dodaje: – Nasza kontrola dotyczyła też realizacji i przygotowań Narodowego Planu Szczepień. Wielokrotnie rząd zapewniał, że do końca marca pozyska sześć milionów szczepionek i zaszczepi trzy miliony osób. Dziś na spotkaniu z ministrem Dworczykiem okazało się, że ta deklaracja trzech miliona osób dotyczy tylko szczepienia pierwszą dawką. To zasadnicza różnica. To opóźni uzyskanie odporności przez społeczeństwo. I opóźni otworzenie rynku pracy i gospodarki.

Polityk Koalicji Obywatelskiej relacjonuje: – Pytaliśmy o dodatkowe zakupy szczepionek poza umowami z Komisją Europejską. Takich, jakich dokonał rząd niemiecki pozyskując 30 mln szczepionek Pfizera. Okazało, że polski rząd ma wiedzę, że rząd niemiecki zaczął negocjować bezpośrednio z producentami już w lipcu, w trakcie swojej prezydencji w UE.

Jak przyznaje polityk KO: – Kolejnym punktem na naszej mapie kontroli jest Ministerstwo Zdrowia, minister Dworczyk wskazał, że to ten resort ustalał zakres i harmonogram dostaw szczepionek. Zapowiedzieliśmy już naszą kontrolę. W poniedziałek chcemy zobaczyć wszystkie umowy dotyczące zakupów szczepionek, zamówienia i faktury. Żądamy pełnej informacji w tej sprawie.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/18-milionow-zl-na-adaptacje-szpitala-narodowego-znamy-efekty-kontroli-poslow-ko-w-kprm-6602066177731104a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.