Podsumowanie 29. Finału WOŚP

Niedzielny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obejrzały setki tysięcy osób i wsparły miliony na całym świecie. Tegoroczny finał, inny niż wszystkie poprzednie, jednocześnie wyznaczył nowy rekord zebranej sumy. Obecnie deklarowana kwota to 127 495 626 zł. Jak napisał na swoim profilu na facebooku Jurek Owsiak ,,Jeżeli coś dzisiaj zwyciężyło, to niekoniecznie kwota. Na pewno zwyciężyła przeogromna Polska, ta z najpiękniejszych czasów i solidarność nasza, którą zawsze, ale to zawsze mamy w sobie, kiedy chcemy poszukać w sobie przyjaźni miłości, braterstwa.”

Na finał WOŚP co roku, w niemalże każdym większym mieście, organizowane są zbiorki pieniędzy na cel wyznaczony przez Fundację. Ten dzień jest wyjątkowy nie tylko dla samego organizatora, ale także dla całego grona osób, które w ową akcję systematycznie się angażują. W tym roku, transmisja prowadzona ze studia w Warszawie trwała nieprzerwanie przez 27 godzin. Rozpoczęła się w sobotę 30 stycznia koncertem zaprzyjaźnionego z Fundacją Piotra Bukartyka, a zakończyła w niedzielę 31 stycznia koncertem zespołu Voo Voo.

Tradycyjnie o godzinie 20.00 rozpoczęło się Światełko do Nieba z wykorzystaniem elementów pirotechnicznych. Pokazy świetlne na niebie zorganizowano niemalże w całej Polsce. Na Placu Defilad w Warszawie powstała tajemnicza konstrukcja, której przeznaczenie było dla wszystkich niespodzianką. Tam właśnie postanowiono zastosować pokaz laserowy z elementami pirotechnicznymi. W innym miastach m.in. w Sosnowcu, Białce Tatrzańskiej czy Tarnawie Podgórnej były to pokazy fajerwerków. Na pokaz świetlny zdecydowano się także w Krakowie.

Podczas finału, na scenie w Warszawie, wystąpiło aż 21 artystów, którzy grali zarówno dla widzów, jak i całej ekipy zgromadzonej w studio. Jednym z najbardziej emocjonujących momentów były licytacje Najbardziej Hojnych Darczyńców. Tegoroczne nagrody, a zatem Złote Karty Sim i Złote Serduszka stały się najbardziej prestiżowymi symbolami społecznego zaangażowania osób i firm w 26-letniej historii Fundacji WOŚP. Licytacja zakończyła się przelicytowaniem Złotego Serduszka przez Bio-Gen Łódź za  677 777 złotych.

Nie zabrakło także pięknej scenografii, którą w tym roku wspierało ponad 1000 punktów świetlnych. Do finałowego namiotu wyjątkowo wstęp miały tylko osoby bezpośrednio zaangażowane w organizację Finału. Każda osoba wchodząca do studia musiała wypełnić ankietę medyczną, dokonać pomiaru temperatury i wykonać test na obecność koronawirusa. Tak organizatorzy zabezpieczyli się w związku z obecną sytuacją epidemiczną by mimo wszystko Finał Orkiestry odbył się tak, jak co roku.

O bezpieczeństwo dbali także wolontariusze, którzy przez cały dzień zbierali do puszek pieniądze na rzecz Fundacji. W tym roku, poszczególne ośrodki z całej Polski deklarowały rekordy zebranej sumy- były to kwoty od kilku do kilkunastu tysięcy złotych uzbierane zarówno z drobnego bilonu jak i papierowych banknotów. Na rzeszowskim rynku można było spotkać 30 wolontariuszy  ze Związku Kynologicznego w Rzeszowie kwestujących z psami. Dodatkowo pieniądze do puszek zbierało aż 160 wolontariuszy ze sztabu MDK.

Choć Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiegł końca, to jednak nie koniec wrażeń. Do 15 lutego wciąż można wspierać Fundację poprzez wysłanie wiadomości sms a do 14 lutego można brać udział w organizowanych przez Allegro licytacjach. Można w nich przelicytować m.in. koszulkę Roberta Lewandowskiego, unikalny żart od Szymona Majewskiego czy wysprzątanie mieszkania przez aktora Andrzeja Chyrę. Na licytacje trafiła również suknia ślubna od Izabeli Janachowskiej oraz rakieta od Igi Świątek z French Open.

Sam zakres licytacji jak i wystawiane przedmioty są przeróżne. Podobnie z licytowaną kwotą- to od kilkudziesięciu złotych za dany przedmiot bądź usługę po kilkadziesiąt tysięcy za unikalną rzecz celebryty, spędzenie z nim chwili lub jego autograf.

Obecna, deklarowana kwota, to suma kwot szacunkowych od sztabów, wynik zbiórek elektronicznych oraz darowizn przekazanych przez partnerów w momencie zakończenia Finału. Ostateczną zebraną kwotę na rzecz 29. Finału WOŚP, poznamy 7 kwietnia w Światowy Dzień Zdrowia.

Fot. 29. Finał WOŚP/ fot. Stanisław Wadas

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.