Zmarł wybitny kolarz Ryszard Szurkowski

W wieku 75 lat w poniedziałek rano zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii – poinformowała PAP jego żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska. W jego życiorysie odnajdziemy też francuskie akcenty.

Jak przekazała Arkuszewska-Szurkowska, jeden z najwybitniejszych polskich sportowców zmarł w szpitalu w Radomiu.

Szurkowski w 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika – amatora na świecie.

Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później w igrzyskach olimpijskich w Seulu biało – czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.

Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Od dwóch i pół roku był częściowo sparaliżowany i walczył o powrót do pełnej sprawności. Jego dramat wydarzył się 10 czerwca 2018 roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed Polakiem przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę. W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą kontynuował w kraju. Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero po pięciu miesiącach, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny.

W 2001 r. w słynnej katastrofie Word Trade Center zginał jeden z dwóch synów Szurkowskiego – mający wówczas 31 lat Norbert – który pracował na 104. piętrze.

Francuskie akcenty

W jego życiorysie odnajdziemy też francuskie akcenty. W 1974 r. Szurkowski zwyciężył w wyścigu Tour du Limousin. Okazał się najlepszy również w klasyfikacji górskiej i wśród najaktywniejszych.

Szurkowski uplasował się ponadto na 28 miejscu w wyścigu Paryż-Nicea również w 1974 r. Zajął wówczas 2 miejsce na 1. etapie Saint-Fargeau-Ponthierry-Orlean oraz dwa razy 3 miejsce na 4. (Saint-Étienne-Orange) i 7. etapie (Seillans-Nicea).

W 1969 r. wybitny kolarz uplasował się na 1. miejscu w wyścigu Circuit de la Sarthe. Rok później był drugi; podobnie w 1973 r. W 1972 r. był drugi w wyścigu Tour du Loir-Et-Cheir.

Więcej na: https://polskifr.fr/polska-we-francji/zmarl-wybitny-kolarz-ryszard-szurkowski-uczestnik-wyscigu-paryz-nicea/

Fot. Wikipedia

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.