Nowe obostrzenia od 12 lutego. Wiemy, co się zmieni

Nowe obostrzenia na konferencji przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił nowe obostrzenia od 12 lutego. – Powrót do całkowitej normalności byłby przedwczesny – podkreślił premier.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się chwilę po godzinie 11. Szef rządu przedstawił na niej nowe obostrzenia.

– Od wielu tygodni obserwujemy swego rodzaju stabilizację zakażeń koronawieusem. Liczba zgonów jest jednak niepokojąca. COVID-19 zbiera żniwa, które niepokoją. Dlatego dziś możemy mówić tylko o kruchej stabilizacji – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

– Nie możemy pozwolić sobie na szerokie luzowanie. Widzimy, co dzieje się u naszych sąsiadów, w Unii Europejskiej. Powrót do całkowitej normalności byłby przedwczesny. To, co zaproponujemy, będzie działaniem warunkowym – podkreślił. Szef rządu tłumaczył, że zdejmowanie kolejnych obostrzeń będzie zależało od najbliższych 14 dni. Nowe obostrzenia wejdą w życie po 12 lutego.

Nowe obostrzenia od 12 lutego. Wrócą kina i hotele

– W połowie lutego otworzymy część miejsc, które nie były dostępne. Otworzymy hotele i miejsca wypoczynkowe w obłożeniu do 50 proc. miejsc. To samo z kinami i teatrami – powiedział.

Rząd dopuszcza też sport w przestrzeni otwartej. – Na razie nie ma mowy o otwarciu siłowni, klubów fitness i restauracji. Koronawirus roznosi się drogą kropelkową i nie możemy tu na razie zrobić nic innego – tłumaczył Mateusz Morawiecki. Jak dodał, utrzymanie restrykcji jest konieczne, by w przyszłości gospodarka mogła zostać rozmrożona w całości.

Głos na konferencji zabrał też minister Piotr Gliński. – Otwieramy warunkowo kina, teatry, filharmonie i opery. Wszystko to warunkowo, na najbliższe 14 dni. Nowe obostrzenia pozwalają nam także na otwarcie miejsc rekreacji na świeżym powietrzu. Otworzymy też baseny i stoki narciarskie. Apelujemy, by zachowywać odpowiedzialność i reżim sanitarny – powiedział wicepremier.

Nowe obostrzenia od 12 lutego. Niedzielski: – To, co później, zależy od nas samych.

– Wszystkie decyzje, które podejmujemy, podejmujemy ze świadomością ryzyka, jakie mogą ze sobą nieść. Uruchamiamy luzowanie obostrzeń w sposób warunkowy. To pewna trudność. Oznacza ona, że istnieje ryzyko transmisji koronawirusa. Najbliższe 14 dni jest w naszych rękach, to od nas zależy, co będzie dalej – podkreślił z kolei Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Każda z tych branż, które obejmą nowe obostrzenia od 12 lutego, musi być utrzymywana w ścisłym reżimie sanitarnym. Pamiętajmy o maseczkach i odpowiedniej dezynfekcji. Wracajmy też do regularnych wizyt u lekarza. Umożliwia to prawie całkowite wyszczepienie medyków z grupy „0” – apelował minister zdrowia.

W trakcie konferencji premiera padły też pytania dotyczące restauracji w hotelach. Jak poinformował wicepremier Jarosław Gowin, pozostaną one zamknięte, jednak goście hotelowi będą mogli zamawiać posiłki do pokojów.

Przedstawiciele rządu odpowiadali też na pytania o powrót dzieci do szkół. – Od poniedziałku rusza akcja rejestracji na szczepienia wśród nauczycieli. Ja na razie będę panu ministrowi Czarnkowi rekomendował od marca przywrócenie nauki stacjonarnej na uczelniach medycznych. Tam personel i studenci są już wyszczepieni – zaznaczył Adam Niedzielski.

Jedno z pytań dotyczyło też utworzenia statusu ozdrowieńca. Jak podkreślił minister zdrowia, w tej kwestii jest wiele wątpliwości. – Jedną z nich jest liczba przeciwciał, które gwarantują odporność na kolejne zakażenie. Przechodzenie COVIDU-19 może być różne. Niektóre osoby, które przechodzą zakażenie bezobjawowo, tych przeciwciał mogą mieć stosunkowo niewiele – tłumaczył Niedzielski.

Minister sprecyzował też kwestię dotyczącą szczepień wśród nauczycieli. – Pedagodzy do 60. roku życia zostaną zaszczepieni szczepionką na COVID od firmy Pfizer-BioNTech, z kolei nauczyciele powyżej tej granicy wieku będą musieli poczekać. – Do marca szczepienia szczepionką od firmy Pfizer są rozpisane. Gdy tylko pojawią się nowe dawki, nowe preparaty, które będą dla tych osób bezpieczne, oczywiście zostaną nimi zaszczepione – podkreślił Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia. Wcześniejsze przewidywania

Jeszcze przed konferencją premiera ws. nowych obostrzeń pojawiły się przecieki płynące z rządu. Nowe obostrzenia od 12 lutego, jak dowiedzieli się dziennikarze money.pl, miały dotyczyć „poluzowania” restrykcji wobec kin i teatrów.

Na swoją kolejkę miały poczekać z kolei hotele. W kwestii tego, czy obostrzenia od 12 lutego obejmą branżę hotelarską, rząd był podzielony. Z doniesień mediów wynikało, że hotele mają wznowić pracę dopiero wtedy, gdy uczniowie wrócą do szkół. Jednak premier poinformował, że otworzą się już 12 lutego.

Wcześniej, obostrzenia, które funkcjonują od 1 lutego, przywróciły działalność galerii handlowych, a także teatrów i galerii sztuki. Do ośrodków kultury od poniedziałku ustawiały się długie kolejki.

Od trzech tygodni obostrzenia pozwalają też na naukę stacjonarną dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzieci wróciły do szkół po 18 stycznia, gdy skończyły się ferie zimowe, które w 2021 roku obejmowały wyjątkowo w jednym terminie wszystkie województwa.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/konferencja-premiera-nowe-obostrzenia-od-12-lutego-wiemy-co-sie-zmieni-6604871573936704a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.