Muzeum i zamek w Łańcucie ponownie otwarte dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie można odwiedzać zabytkowy zamek i muzeum w Łańcucie. Otwarty dla zwiedzających jest również park przyzamkowy oraz Stajnie wraz z Wozownią. Wciąż zamknięte pozostaną jednak m.in. wnętrze II piętra, łaźnie rzymskie czy Storczykarnia.

Zamek w Łańcucie jest jedną z najwybitniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Tym co wyróżnia wspaniałą budowlę z pewnością jest zachowany w bardzo dobrym stanie zamek wraz z niezwykłą kolekcją pojazdów konnych znajdującą się w wozowni. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

W zamkowych wnętrzach, poza licznymi eksponatami takimi jak zabytkowe meble, instrumenty muzyczne, porcelaną czy wspaniałymi księgozbiorami, podziwiać można także bezcenną sztukę cerkiewną składającą się z rozmaitych ikon i obrazów. Ich utorzenie podyktowane było koniecznością ochrony bezcennych dóbr kultury, zagrożonych wskutek wysiedleń ludności ukraińskiej z obszaru południowo-wschodniej Polski w 1945 i 1947 roku. Kilkudziesięcioletni okres świadomego niszczenia zabytków sztuki religijnej doprowadził do zagłady około 330 cerkwi z 650 jakie istniały się w tej części historycznej diecezji przemyskiej. Te zachowane oglądać można właśnie w zbiorach znajdujących się w zbiorach w Łańcucie.

Od 1 lutego, do odwołania, ponownie otwarte będą ekspozycje wnętrz I piętra i parteru w Zamku oraz ekspozycje w Stajniach i Wozowni. Do odwołania niedostępne będą:

  • Wnętrza II piętra,
  • Łaźnie Rzymskie,
  • Ekspozycje Historii Miasta i Regionu (z 10 PSK),
  • Storczykarnia,
  • Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej,
  • Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Julinie

W związku z koniecznością ochrony życia i zdrowia Pracowników i Zwiedzających zobowiązuje się do: zasłaniania ust i nosa, utrzymywanie co najmniej 1,5 metrowego dystansu od innych oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na ekspozycję– czytamy na stronie Muzeum- Zamku w Łańcucie. Nie będzie można także dokonywać rezerwacji a zwiedzanie możliwe będzie tylko indywidualnie. Ponadto, grupy zwiedzające ( wraz z dziećmi) nie mogą liczyć więcej niż 6 osób a godziny zwiedzania są ściśle określone; wejścia odbywają się co 10 minut a wejście na ekspozycje poza określonymi godzinami jest niemożliwe.

Pełną rozpiskę odnośnie godzin i czasu zwiedzania wraz z obowiązującym cennikiem, przeczytać można na oficjalnej stronie zamku w zakładce Zwiedzanie.

Źródło: https://www.zamek-lancut.pl/pl/

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.