Francuskie radio krytykuje Polskę

Polska chciałaby zakazać jakiegokolwiek przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę” – stwierdziło w opublikowanym materiale francuskie radio publiczne France Culture. Wiceszef polskiego resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk odpowiedział w niedzielę, że „będzie reakcja ambasady we Francji”. Również Ordo Iuris zapowiedziało działania prawne wobec francuskiej rozgłośni.

France Culture podało w materiale, który został opublikowany 9 lutego, że „Polska stawia historyków przed sądem”. Medium przywołało sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Warszawski Sąd Okręgowy nakazał im przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce „Dalej jest noc”.

Materiał francuskiego radia został zilustrowany fotografią udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r. Podpisano je następująco: „Gdańsk, Polska”.

„Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 roku, która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką’” – podało France Culture.

„Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami” – napisał w niedzielę na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o 'odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy’ zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: ‚Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 roku’. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie” – napisał z kolei wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych.

Współautorów „Dalej jest noc” pozwała Filomena Leszczyńska – bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia

Więcej na: https://kresy.pl/wydarzenia/szokujacy-material-o-polsce-we-francuskim-radiu-reaguje-polskie-msz-i-ordo-iuris/; https://polskifr.fr/polska-we-francji/francuskie-radio-krytykuje-polske-chodzi-o-zbrodnie-iii-rzeszy-wiceszef-msz-bedzie-reakcja-ambasady-rp/

Fot. FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.