Podkarpacie pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Już od dekady 1 marca w Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto jest upamiętnieniem antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

W tym roku mija 70 lat od śmierci członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, która stała się symboliczną datą upamiętnienia wszystkich „wyklętych”. Samorząd Podkarpacia od lat dba o pielęgnowanie  pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale przeciwstawili się komunistycznemu dyktatowi i podjęli walkę o Wolną Polskę, choć szanse na zwycięstwo były niewielkie a im samym groziło więzienie, śmierć oraz wyrzucenie poza nawias społeczeństwa.

Jak poinformowała „GP” Aleksandra Gorzelak –Nieduży z Biura Prasowego UMPW, Samorząd Województwa Podkarpackiego 1 marca 2021 roku aktywnie włącza się w obchody m.in. poprzez nadzwyczajną sesję sejmiku oraz udział w uroczystościach organizowanych tego dnia w Rzeszowie, a ich przebieg wygląda następująco:

* 8.30 – msza święta w Kościele Farnym w intencji Żołnierzy Wyklętych

* 10.00 – uroczysty apel przy pomniku Żołnierzy Wyklętych przy alei Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie – gdzie marszałek Władysław Ortyl oraz przewod niczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z delegacją złożą kwiaty. Pomnik powstał z inicjatywy i dzięki staraniom samorządu województwa, upamiętnia członków IV Zarządu  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Józefa Batorego, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela, Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Józefa Rzepkę, którzy stali się symbolami bohaterskiej walki i męczeńskiej śmierci za wolność Ojczyzny.

* 11.00 – nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zwołana, aby uczcić pamięć bohaterów. W programie m.in. okolicznościowe wystąpienia, w tym Franciszka Batorego, przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, brata „żołnierza wyklętego” Józefa Batorego. Radni województwa chcą też przyjąć stanowisko upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.

Tuż przed nadzwyczajną sesją sejmiku, w holu rzędu marszałkowskiego na II piętrze odbędzie się symboliczna uroczystość poświęcona członkom IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz innym „wyklętym”. Pod tablicą poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu złożone zostaną kwiaty oraz zapłoną znicze.

– Naszym obowiązkiem jest dbałość o duchową i historyczną spuściznę pułkownika Łukasza Cieplińskiego, jego żołnierzy i innych „wyklętych”, którym nawet w najtrudniejszych chwilach towarzyszyła maksyma – wbrew nadziei, zachowaj nadzieję. Tą nadzieją jesteśmy my i nasza pamięć o bohaterach oraz szacunek dla ich walki. Chcemy i musimy zachować ich w naszej pamięci – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Więcej na: https://podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/8081-podkarpacie-pamieta-o-zolnierzach-wykletych

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.