Wypadek ukraińskiego autokaru na autostradzie A4 pod Przemyślem

Do wypadku doszło w piątek tuż przed północą. Ukraiński autokar z 57 osobami na pokładzie przebił bariery na autostradzie A4 pod Przemyślem i runął z nasypu i przewrócił się na bok. 5 osób nie żyje, 34 są ranne.

Autokar, jadąc w kierunku Korczowej, uderzył w osłonę energochłonną przy końcu pasa zjazdowego na MOP Kaszyce, a następnie w bariery i spadł z nasypu. Pojazd przewrócił się na bok. Podróżowało nim 57 obywateli Ukrainy, w tym 2 kierowców.

Pięć osób zginęło na miejscu, 34 zabrano do szpitali. Do transportu poszkodowanych używane były karetki pogotowia ratunkowego oraz dwa śmigłowce: śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz śmigłowiec Wojska Polskiego Mi-8 – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Ranni trafili do szpitali w:

  • Przemyślu
  • Jarosławiu
  • Rzeszowie (SW nr 2)
  • Rudnej Małej
  • Przeworsku
  • Lubaczowie

18 podróżujących, którzy nie odnieśli obrażeń, przebywa w bursie szkolnej w Jarosławiu, oczekując na zakończenie czynności prowadzonych przez prokuratora. Na miejsce wypadku zadysponowano 30 zastępów strażaków OSP i PSP – to blisko 100 ratowników.

– Strażacy ewakuowali osoby poszkodowane z wraku, a później pomagali udzielić pomocy przedmedycznej – dodał bryg. Betleja.

Autokar został podniesiony na koła. Trwają oględziny prowadzone przez policję i prokuraturę. Jezdnia jest nadal zablokowana. Policja kieruje pojazdy na objazd na węźle Jarosław Wschód.

Autokar wykonywał kurs na trasie z Poznania do miasta Chersoń na południu Ukrainy.

Internauci komentują wypadek autokaru na A4

Cytujemy kilka komentarzy internautów pod postem odnośnie wypadku na fanpage portalu nowiny24.pl na portalu społecznościowym Facebook:

„Jechałem kilka minut po wypadku, tragedia. Tego się nie da opisać”.

„Tragedia, to prawda, ale jak to możliwe, że jedzie pełen autobus w obecnych czasach. W grudniu dzwoniłem na policję w sprawie autokaru ukraińskiego, dlaczego… Bo mnie wyprzedził w kiepskich warunkach, moja prędkość wtedy ponad 110 km/h ciekawe czy Policja wtedy wyjechała na A4 by się przekonać. To był 26 grudnia. Niestety jest pewien powszechny komentarz dotyczący Policji do takich zachowań na Podkarpaciu, Ukraińcy to jak najdalej od nich na drodze bo będą problemy, nie mają pieniędzy na mandaty, stare niesprawne samochody itd.”.

„Straszna tragedia. Wyrazy współczucia dla bliskich ofiar”.

Wojewoda na miejscu wypadku ukraińskiego autokaru

Pierwsza karetka w miejscu wezwania była już po 9 minutach, był to Zespół Ratownictwa Medycznego z Radymna, który jednocześnie przystąpił do segregacji medycznej osób poszkodowanych.

– Łącznie w akcji ze strony medycznej wzięło udział 19 ZRM oraz Ratownik 6 z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego HEMS Kraków i śmigłowiec z 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Sił Powietrznych z Krakowa. W miejscu zdarzenia okazało się, że autokarem podróżowało 57 osób w tym dwóch kierowców. 3 osoby zmarły w chwili wypadku przed przybyciem ratowników, dwie podczas medycznych czynności ratunkowych, 34 pacjentów zostało przetransportowanych do okolicznych szpitali z czego ośmiu oznaczonych priorytetem czerwonym jako pacjenci w stanie ciężkim, w późniejszym czasie jedna z tych osób zmarła jako szósta śmiertelna ofiara tego wypadku, 18 pozostałych osób oznaczono kolorem zielonym, trafiły one do miejsca tymczasowego schronienia w Jarosławiu – relacjonuje Marek Janowski, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

W akcji ratunkowej wzięło też udział 30 zastępów Straży Pożarnej oraz znaczne siły policji i służby techniczne autostrady.

Wszystkim służbom dziękujemy za wzorową współpracę. W miejscu zdarzenia była obecna wojewoda podkarpacka Ewa Leniart nadzorując przebieg podjętych działań. Trwa ustalanie przyczyn i przebiegu wypadku – dodaje Janowski.

Aktualizacja, godz. 9:00

Osoby, które trafiły do bursy w Jarosławiu, zaczynają zgłaszać dolegliwości. Kilka z nich przewieziono na badania do szpitala. Policjanci przekazują, że kierowcy autokaru byli trzeźwi.

Aktualizacja, godz. 9:13

Wojewoda Ewa Leniart w rozmowie z TVN24 powiedziała, że nawiązano kontakt ze służbami konsularnymi Ukrainy, przybył na miejsce także konsul z Lublina. Wojewoda przekazała, że osoby podróżujące autokarem nie były zorganizowaną grupą. Dodała, że to był autokar kursowy, który zabierał kolejne osoby z przystanków na trasie. – Te osoby się nie znały – mówiła dla TVN24.

W porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie wojewoda zapewniła, że osobom przebywającym obecnie w ośrodku w Jarosławiu zostanie zapewniony transport, aby mogły niezwłocznie powrócić do domów na Ukrainie. Wojewoda kieruje najszczersze kondolencje do rodzin ofiar, jednocześnie zapewnia o wsparciu ze strony państwa polskiego osób, które zostały ranne w wypadku.

Aktualizacja, godz. 9:30

Aktualny bilans poszkodowanych w wypadku to 41 osób rannych i 6 ofiar śmiertelnych.

Aktualizacja, godz. 9:40

Na godz. 12:30 zaplanowano w Rzeszowie konferencję prasową wojewody, która będzie podsumowaniem działań służb zaangażowanych w akcję ratunkową na autostradzie A4. W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele policji oraz straży pożarnej.

Aktualizacja, godz. 10:00

Ukraińskim autokarem nie podróżowały dzieci.

Aktualizacja, godz. 10:12

Osoby najmniej poszkodowane w wypadku ukraińskiego autobusu, który wydarzył się tej nocy na autostradzie pod Przemyślem, otrzymały tymczasowe schronienie w Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu, czyli międzyszkolnej bursie.

Aktualizacja, godz. 10:24

Kierowca autobusu z nieznanych przyczyn zjechał z drogi, wjechał w bariery zabezpieczające a następnie przełamując zabezpieczenia zsunął się z nasypu do rowu. Pojazd przewrócił się na bok – mówi asp. szt. Anna Długosz z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Policjanci ustalili, że kierowca autobusu był trzeźwy.

Informacji o osobach poszkodowanych w wypadku udziela Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu pod nr tel. 47 8241 316.

Aktualizacja, godz. 12:35

„W tej chwili 35 obywateli Ukrainy przebywa w placówkach medycznych. Oni i ich rodziny mają niezbędną pomoc konsularną. Trwają prace nad organizacją powrotu na Ukrainę obywateli, których życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Obecnie są w hotelu” – informuje Ambasada Ukrainy w Polsce na Facebooku.

Aktualizacja, godz. 12:49

Służby wojewody potwierdzają śmierć 5 osób, a nie jak wcześniej podano 6.

Aktualizacja, godz. 13:28

– Pod opieką lekarzy przebywa aktualnie 29 osób z czego 14 jest w stanie ciężkim – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas sobotniej konferencji prasowej w Rzeszowie, odnosząc się do piątkowego wypadku autokaru na autostradzie A4 tuż przy MOP-ie Kaszyce między Jarosławiem a Przemyślem.

Więcej na: https://nowiny24.pl/wypadek-na-autostradzie-a4-pod-przemyslem-ukrainski-autokar-przebil-bariery-i-spadl-z-nasypu-nie-zyje-5-osob-dziesiatki-rannych/ar/c16-15476440

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.