Nowe obostrzenia. Lockdown w kolejnych województwach

Koronawirus jest wykrywany u coraz większej liczby Polaków. Minister zdrowia Adam Niedzielski i rzecznik rządu Piotr Mueller podczas konferencji przekazali najnowsze ustalenia i decyzje związane z sytuacją epidemiczną w Polsce. Potwierdziły się informacje, że od poniedziałku w woj. mazowieckim i lubuskim obowiązywać mają nowe restrykcje.

Jak podkreślił Adam Niedzielski, sytuacja w kraju – pod kątem łóżkowym i respiratorowym – jest trudna. Przyznał też, że sytuacja jest różna w poszczególnych regionach kraju. – Nadal województwem, w którym jest najtrudniejsza sytuacja, jest województwo warmińsko-mazurskie – przyznał.

Drugie w kolejności jest województwo pomorskie. – Od najbliższej soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami co warmińsko-mazurskie – stwierdził.

Nowe obostrzenia w kolejnych województwach

Restrykcje zostaną wprowadzone w województwie mazowieckim i lubuskim. Obostrzenia w województwie mazowieckim i lubuskim będą obowiązywać od poniedziałku. Do tych województw zostaną również skierowane maseczki.

Nowe obostrzenia oznaczają zamknięcie hoteli, instytucji kultury, basenów i ograniczenie działalności galerii handlowych. W województwach mazowieckim i lubuskim nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym. W trakcie konferencji podkreślono, że istnieje perspektywa, w której „kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski”. W piątek pojawi się rozporządzenie ministra edukacji i nauki regulujące model nauczania w województwach objętych dodatkowymi restrykcjami.

Niedzielski przyznał również, że decyzja o ograniczeniu planowych zabiegów była „trudna”, ale konieczna. – Oczywiście to ograniczenie zabiegów planowych jest zaleceniem, co oznacza, że zawsze lekarz indywidualnie z pacjentem będzie oceniał konsekwencje przesunięcia zabiegu dla zdrowia pacjenta. Niemniej jednak jest to działanie konieczne, ponieważ same łóżka nie leczą, te łóżka wymagają specjalistów i to właśnie specjalistów intensywnej terapii – stwierdził.

W trakcie konferencji padło pytanie o wątpliwości związane ze szczepionką firmy AstraZeneca. – Nie obserwujemy negatywnych objawów po przyjęciu tej szczepionki, jednak cały czas monitorujemy sytuację – zapewnił minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce. „Materializuje się czarny scenariusz”

Minister przypomniał, że „materializuje się czarny scenariusz” dotyczący tempa rozwoju pandemii. – Mało, iż mamy do czynienia z bardzo dynamicznym tempem rozwoju pandemii, to jest to trend trwały – podkreślił.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o wykryciu 21 045 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 i chorób współistniejących zmarło 375 osób.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/nowe-obostrzenia-kolejne-wojewodztwa-w-lockdownie-6616907300284033a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.