Zarząd województwa powołał Janusza Ławińskiego na dyrektora KSW nr 1 w Rzeszowie

Janusz Ławiński będzie dyrektorem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Zarząd podczas wtorkowego (16.03.2021) posiedzenia pozytywnie przyjął rekomendację komisji konkursowej. Janusz Ławiński był pełniącym obowiązki dyrektora placówki od końca listopada 2020. Jego poprzednik Marek Wiater oddał się do dyspozycji zarządu. 26 lutego komisja konkursowa rekomendowała zarządowi powołanie Janusza Ławińskiego na dyrektora szpitala. 

Liczę, że kończy się zbyt długi okres tymczasowości w szpitalu. Przed placówką dużo zadań, które wymagają zaangażowania, ale również pracy w spokojnej atmosferze. Główne zadania nowego dyrektora to przygotowanie szpitala do przekształceń związanych z utworzeniem szpitala uniwersyteckiego, przygotowanie placówki do możliwości realizacji zabiegów przy pomocy robota Da Vinci oraz dalsza restrukturyzacja placówki – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Podczas briefingu prasowego marszałek wręczył Januszowi Ławińskiemu akt nominacji na stanowisko dyrektora szpitala. – Chcę zapewnić, że szpital obecnie działa tak jak powinien działać, czyli spokojnie, pragmatycznie, konsekwentnie oraz przewidywalnie. Są to ważne aspekty, by zabezpieczyć pacjenta w sposób możliwie nam najlepszy. Przed nami stoją wyzwania, które jesteśmy w stanie zrealizować przy obecnej kadrze pracującej w szpitalu. Natomiast jeśli chodzi o wprowadzenie robota Da Vinci to mamy niewątpliwie dużą przewagę nad innymi regionami w Polsce, gdyż możemy zacząć operacje od momentu zainstalowania robota w sposób profesjonalny, jako że nasza kadra ciągle się szkoli i już wykonuje te prace w jednostkach, które są do tego wyspecjalizowane. Dodatkowo mam nadzieję, że płynne przejście między szpitalem KSW nr 1, a uniwersyteckim będzie dokonywane w sposób ewolucyjny a nie rewolucyjny – powiedział dyrektor Janusz Ławiński.

Zarząd zaproponował i przyjął dziś zmiany w statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Te najważniejsze umożliwią utworzenie nowych komórek organizacyjnych w placówce takich jak: Poradnia Chorób Piersi, Przyszpitalna Poradnia Transplantacyjna, Bank Komórek Krwiotwórczych, Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej oraz Podkarpacki Ośrodek Leczenia Raka Gruczołu Krokowego.

Dłuższy czas omawiano kwestie związane z robotyką. Zarząd przyjął dziś informację Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej ws. przygotowań do utworzenia Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej. Ta propozycja to przede wszystkim dostęp do unikalnej klasy małoinwazyjnych zabiegów za pomocą robota Da Vinci co przełoży się na zmniejszenie bólu  pooperacyjnego, ryzyka infekcji oraz szybszą rekonwalescencję i powrót do aktywności życiowej i zawodowej.

– Chcemy być wciąż w czołówce innowacyjnych regionów. Korzyści dla szpitala to istotne zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności na rynku usług zdrowotnych oraz dostęp do kapitału ludzkiego,  możliwości utrzymania i przyciągnięcia najlepszej kadry medycznej. To także szansa rozwoju w oparciu o najlepsze międzynarodowe standardy oraz na udział w projektach badawczo-rozwojowych i naukowych – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Zmiany w statucie przewidują także powstanie Działu Controllingu, który został utworzony w związku z wprowadzeniem controllingu finansowego w zakładach opieki zdrowotnej i towarzyszącemu mu wdrożeniu nowego modelu rachunku kosztów.

Więcej na: https://www.podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/8140-powolanie-janusza-lawinskiego-na-dyrektora-jedynki

Fot. UMWP

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.