Otwarcie sezonu motocyklowego w cieniu pandemii. Tłumy na mszy

W niedzielę na jasnogórskich błoniach zaroiło się od motocyklistów z całej Polski. Mimo pandemicznych obostrzeń, kilka tysięcy osób wzięło udział w mszy świętej w intencji bezpiecznej jazdy.

Organizatorem XVIII Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. Peszkowskiego jest stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Początkowo „modlitewne rozpoczęcie sezonu” miało trwać 2 dni. Jednak ze względu na obostrzenia, a przede wszystkim zamknięte z ich powodu hotele, ograniczono jego program tylko do mszy na błoniach jasnogórskich w niedzielę.

Stowarzyszenie apelowało do uczestników rajdu o przestrzeganie zaleceń „sanitarno-epidemiologicznych”, w tym do posiadania maseczki i zachowywania 1,5-metrowego dystansu.

Na zamieszczonych na profilu imprezy zdjęciach widać, że większość uczestników zlotu starała się przestrzegać zaleceń. Motocykliści nosili maseczki, maszyny ustawili w przepisowej odległości.

Słoneczna aura zachęcała jednak do spotkań i rozmów. Część uczestników zapomniała więc o prośbach organizatorów i panujących obostrzeniach. Dystans między uczestnikami zlotu zaczął się zmniejszać, a maseczki powędrowały na brodę. Były to jednak wyjątki, jak widać na zdjęciach zamieszczonych na profilu organizatora.

Rzecznik Jasnej Góry: – Cieszymy się z odpowiedzialności uczestników zlotu

Jak udało się zachować porządek? Jak się dowiedzieliśmy od organizatorów zlotu, policja i ojcowie paulini z Klasztoru na Jasnej Górze zgodzili się na organizację imprezy tylko pod warunkiem zachowania obostrzeń. Wszyscy uczestnicy mieli mieć maseczki i zachowywać dystans. – Zawsze są wyznaczane pasy na ziemi, które wyznaczają miejsce do parkowania motocykli, tym razem zrobiliśmy większe odstępy – przekazano w rozmowie z WP.

– Policja umożliwiła wjazd na błonia tylko od strony ul. Wieluńskiej i ul. 7 Kamienic. Łatwiej było o porządek – dowiedzieliśmy się od organizatorów.

To coroczna pielgrzymka motocyklistów. Zwykle przybywa na nią ok. 100 tysięcy osób, w tym roku, ze względu na pandemię organizatorzy ograniczyli tę liczbę – poinformował w TVN24 o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. – My na Jasnej Górze postaraliśmy się o to, by wszystkie obostrzenia były przestrzegane. Pielgrzymi są dosyć zdyscyplinowani, widzimy, że zachowują na placu, podczas mszy dystans społeczny, widzimy, że korzystają z rozwożonych preparatów do dezynfekcji rąk. Cieszymy się bardzo z ich odpowiedzialności – dodał.

W niedzielę na jasnogórskich błoniach zaroiło się od motocyklistów z całej Polski

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wydarzenia o charakterze religijnym mogą odbywać się na zewnątrz, jeśli uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują nakaz zakrywania ust i nosa. W takich sytuacjach limit osób nie obowiązuje.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/czestochowa-otwarcie-sezonu-motocyklowego-w-cieniu-pandemii-tlumy-na-mszy-6627905747954464a

Fot. Archiwum/ https://www.facebook.com/rajdkatynski/?eid=ARCt4ZOIaGwvn5SA4RxNe9muH6yD0_xphJThYlOI3MeuIvstUElaVTvfx_BpGOqlEe_Rak_PtC_ZOGny&hc_ref=ARRNlpR196OLiPOXGYNKyG8igCyjrJCRpNF2_6i7_AQy5MR5YdpQHXCQiFdlDg4NiaM&fref=nf

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.