– Noszenie maseczek na dworze jest bez sensu – uważa prof. Parczewski

Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy premierze Morawieckim w RMF FM rozmawiał o niektórych obostrzeniach, m.in. kwestii powrotu dzieci do szkół, zamknięcia salonów fryzjerskich oraz noszenia maseczek. W tej ostatniej kwestii przywołał jedne z ostatnich badań, z których wynika, że „noszenie masek na dworze jest bez sensu”.

Gość „Popołudniowej rozmowy w RMF FM” wypowiadał się na temat obowiązujących w Polsce obostrzeń, głównie tych, które budzą najwięcej kontrowersji, czyli: noszenia maseczek na dworze, zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół, zamknięcia salonów fryzjerskich.

Największym echem odbiło się w sieci stwierdzenie, że noszenie maseczek na świeżym powietrzu nie ma sensu.

– Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu, które jest istotne epidemiologiczne, to że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Czyli to noszenie masek na dworze, możemy powiedzieć, że jest bez sensu – mówił w RMF FM prof. Parczewski.

Ekspert zauważył także, że na zamknięcie salonów fryzjerskich w ramach obostrzeń wiele krajów nigdy się nie zdecydowało i że brak danych, które pokazywałyby, że decyzja podjęta m.in. w Polsce była dobra.

Dzieci nie powinny wrócić do szkół w kwietniu – uważa prof. Parczewski

Mowa była także o kwestii powrotu dzieci do szkół. Zgodnie z zapowiedzianymi w środę przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego obostrzeniami, od 19 kwietnia ponownie otwarte będą żłobki i przedszkola. Prof. Parczewski potwierdził, że ta decyzja miała poparcie Rady Medycznej, natomiast starsze dzieci – z klas I-III szkoły podstawowej – nie powinny wracać do szkoły jeszcze w kwietniu.

– W kwietniu nie powinniśmy dopuścić dzieci 1-3 do szkół. Jest jeden wyjątek – regionalizacja. Jeżeli region spełni dość wyśrubowane normy małej liczby zakażeń a 100 tys. mieszkańców, to można by spróbować regionalnie, pilotażowo wrócić dzieci 1-3 do szkół – mówił członek Rady Medycznej przy premierze w RMF FM.

Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia

Do 25 kwietnia przedłużono obowiązywanie dotychczasowych obostrzeń z dwoma wyjątkami: od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola, wraca możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Na środowej konferencji minister zdrowia w związku ze zbliżającą się majówką zapowiedział też, że na pewno do 3 maja będą zamknięte hotele i inne obiekty noclegowe.

Więcej na: https://nowiny24.pl/prof-parczewski-noszenie-maseczek-na-dworze-jest-bez-sensu/ar/c1-15561596/Źródło: RMF FM

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.