Minister Czarnek ogłosił nową dyscyplinę naukową. Zapowiedział to podczas wizyty na Jasnej Górze

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział w niedzielę podczas wizyty na Jasnej Górze powstanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki. Jak stwierdził, ma to pomóc w dalszym rozwoju nauki o Biblii w Polsce.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek swoją decyzję ogłosił w niedzielę na Jasnej Górze. Jego wizyta w Częstochowie miała związek z inauguracją 5. Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez przewodniczącego KEP i premiera RP.

– To doskonała okazja, aby ogłosić powołanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce – zapowiedział minister Czarnek.

– To ogromna szansa dla świata polskich biblistów – mówi biblista i teolog ksiądz Henryk Witczyk

Minister Czarnek stwierdził również, że Polska należy do jednego z trzech głównych ośrodków nauki o Biblii, a nowa dyscyplina, czyli biblistyka ma na celu wsparcie jej dalszego rozwoju.

– Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów, a Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. Stworzenie nowej dyscypliny, biblistyki, z pewnością pomoże w jej rozwoju – podkreślił minister.

Słowa podziękowania ws. powołania biblistyki jako nowej dyscypliny nauki w Polsce wyraził biblista i teolog ksiądz Henryk Witczyk. Dziękując ministrowi Czarnkowi stwierdził, że jego decyzja może otworzyć polskim biblistom wiele drzwi na całym świecie.

Dziś obchodzimy Piąty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. To doskonała okazja, aby ogłosić powołanie
nowej dyscypliny naukowej – biblistyki, w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce – powiedział minister Czarnek

– Chciałbym podziękować ministrowi Przemysławowi Czarnkowi za tę decyzję. To ogromna szansa dla świata polskich biblistów. Dzięki nowej dyscyplinie będziemy mogli podjąć dialog badawczy z najlepszymi ośrodkami studiów w Jerozolimie, Rzymie, USA czy Szwajcarii – powiedział ksiądz Witczyk.

Niedzielna inauguracja 5. Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego na Jasnej Górze rozpoczęła w Polsce XIII Tydzień Biblijny.

Więcej: https://wiadomosci.wp.pl/minister-edukacji-i-nauki-powolal-nowa-dyscypline-naukowa-zapowiedzial-to-podczas-wizyty-na-jasnej-gorze-6630660266502944a

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.