Wkrótce decyzja o obostrzeniach przed majówką. Mogą być poluzowane

W środę rząd przedstawi plan restrykcji przed długim weekendem majowym. Politycy zastanawiają się nad powrotem dzieci klas I-III do szkół oraz częściowym otwarciem galerii handlowych.

Minister Adam Niedzielski w Radiu Zet poinformował, że w środę należy spodziewać się kontynuacji trendu spadkowego, jeśli chodzi o liczbę nowych zachorowań. – Pod tym względem raczej nie będzie zaskoczeń – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Luzowanie techniką „małych kroczków”

Pytany, czy znoszenie obostrzeń będzie miało wymiar regionalny czy raczej ogólnopolski, minister stwierdził, że sprawa jest obecnie rozpatrywana. Zastrzegł jednocześnie, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

– Dziś i jutro będą trwały intensywne konsultacje. Wydaje się, że jednak pójście w kierunku regionalizacji jest taką naturalną ścieżką w tej chwili, bo jeżeli porównujemy sytuację na Śląsku, gdzie jest największa w Polsce liczba zakażeń do sytuacji na Podkarpaciu, gdzie jest najmniejsza, to są to dwa różne światy pod względem epidemicznym – ocenił Niedzielski.

Jego zdaniem w środę zakomunikowana zostanie ostateczna wersja, co jeszcze ewentualnie zmieni się w tygodniu przed majówką. Minister zdrowia podkreślił, że w szpitalach wciąż przebywa ponad 30 tys. osób, dlatego – jak mówił – pod względem obciążania infrastruktury szpitalnej „jesteśmy cały czas wysoko ponad poziomem drugiej fali”. Według Niedzielskiego, w sprawie luzowania obostrzeń należy działać „techniką małych kroczków”.

Najpierw edukacja, potem handel i usługi

Jak wskazał, w pierwszej kolejności priorytetem jest przywrócenie edukacji, a więc powrót do szkół klas I-III. Pytany, czy starsi uczniowie wrócą jeszcze przed końcem roku do szkół, odparł, że „jest taka szansa”. – Będziemy robili wszystko i z panem ministrem (edukacji i nauki – przyp. AK) Przemysławem Czarnkiem mamy taki plan, żeby cała edukacja została przywrócona jeszcze przed wakacjami – powiedział.

W dalszej kolejności odmrażanie będą usługi (m.in. branża beauty), handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie. Pytany z kolei o zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, zaznaczył, że musi być mała częstotliwość występowania wirusa i można się tego spodziewać bliżej końca maja.

Zdaniem szefa resortu zdrowia większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja i czerwca. Z planowanymi zabiegami operacyjnymi trzeba natomiast poczekać, aż fala zachorowań i hospitalizacji się zmniejszy. – Planujemy, że po majówce będziemy chcieli wrócić do zabiegów planowych – komentował Niedzielski. 

Kiedy  będzie można organizować wesela?

Szefa resortu zdrowia zapytano w radiu Zet, od kiedy będzie można organizować wesela. W związku z trwającą pandemią w kraju obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

Myślę, że wesela będą wracały też tak stopniowo. Bardziej chodzi mi tutaj o kwestię limitu osób, które będą mogły uczestniczyć w takich przyjęciach. Pewnie, gdzieś w okolicach 25 osób, od takiego limitu zaczniemy – odpowiedział Niedzielski.

I – jak dodał – myśli, że „wesela właśnie w takim limitowanym, ograniczonym zakresie, być może jeszcze nawet w maju będą przywrócone. O tym, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione rekomendacje co do wesel – poinformował również rzecznik rządu. – Po to abyśmy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem dali sygnał, czy one mogą się i na jakich zasad będą mogły odbywać – dodał rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowy harmonogram szczepień

Ministerstwo Zdrowia zaplanowało również rejestrację na terminy na szczepienia w kierunku koronawirusa dla wszystkich osób w wieku 18-29 lat. Procedura ruszy już 4 maja. 

A tak wyglądają kolejne po sobie etapy rejestracji w kwietniu i maju:

Ministerstwo Zdrowia zaplanowało również rejestrację na terminy na szczepienia
w kierunku koronawirusa dla wszystkich osób w wieku 18-29 lat

Więcej na: https://www.salon24.pl/newsroom/1128186,wkrotce-decyzja-o-obostrzeniach-przed-majowka-moga-byc-poluzowane

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.