Orędzie Putina do narodu

Władimir Putin zagroził wszystkim wrogom Rosji: – Kreml posunie się do takiego stopnia w odpowiedzi, że niektórzy „pożałują tak, jak dawno nie żałowali. Prezydent Rosji wystąpił w środę w orędziu przed połączonymi izbami parlamentu. Nie zabrakło w wypowiedziach Putina odniesienia do pogłębiania się kryzysu w relacjach z Ukrainą i do szczepień na COVID-19. Putin straszy w orędziu: – To Rosja będzie decydować, gdzie jest „czerwona” linia.

Chcemy mieć dobre relacje ze wszystkimi uczestnikami społeczności międzynarodowej. Ale czepiają się Rosji, to tu, to tam – powiedział przywódca Rosji. – Nie chcemy palić mostów, ale jeśli ktoś zechce je palić, to powinien wiedzieć, że odpowiedź Rosji będzie szybka, asymetryczna i ostra – ostrzegał Putin.

Zapewnił, że „jeśli ktoś będzie przyjmował ton egoistyczny”, to Rosja znajdzie sposób na obronę swojego stanowiska. Przestrzegł też przed przekraczaniem „czerwonych linii” i zapowiedział, że jego kraj będzie za każdym razem określać, gdzie znajdują się takie granice, których nie można przekraczać.

Przed Zgromadzeniem Federalnym Putin namawiał wszystkich rodaków do skorzystania ze szczepień na koronawirusa. – Zwracam się jeszcze raz z apelem do wszystkich obywateli Rosji: zaszczepcie się – zachęcał prezydent.

Polityk podkreślił, by rodacy „nie tracili czujności” i przekonywał, że „koronawirus nie został jeszcze do końca pokonany i nadal jest bezpośrednim zagrożeniem”.

– Możliwość przyjęcia szczepionki powinna być powszechna, co pozwoli na jesieni na ukształtowanie się odporności stadnej – argumentował Putin. Wspomniał też, że rosyjscy naukowcy dokonali „prawdziwego przełomu” i dzięki nim Rosja „ma teraz trzy niezawodne szczepionki przeciwko koronawirusowi”, co jest dowodem na technologiczny i naukowy rozwój państwa.

„Smutny pan Putin”

– Rosjanie mają wierzyć, że za chwilę będą żyli w kraju mlekiem i miodem płynącym, a Zachód, że Rosja jest tak silna i groźna, iż nie warto jej się sprzeciwiać. Ciekawe, kto łatwiej uwierzy – komentowała orędzie Putina Maria Przełomiec, dziennikarka TVP specjalizująca się w tematyce Europy Wschodniej.

– Sami określimy, co jest czerwoną linią naruszenia podstawowych interesów Rosji. Sami określimy, jak odpowiemy „asymetrycznie”. Bójcie się nas. To sygnały mające wzmocnić niechęć Zachodu do podejmowania ryzyka w relacjach z Rosją – ocenił przesłanie Putina do UE/NATO Łukasz Adamski, historyk i wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Orędzie Putina bez przełomu, nudnawe, skierowane na sytuację wewnętrzną, szczepienia, rodziny, infrastruktura, wspomnienie #Białorusi. Tu: zero tolerancji dla przewrotów pałacowych „ze strony Zachodu”. Rosja ma rakiety, armię, ale co z tym? Smutny pan Putin – stwierdziła Agnieszka Legucka, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, oceniając orędzie Putina.

W Rosji, według oficjalnych danych, zakaziło się koronawirusem od początku pandemii ponad 4,7 mln osób. W ciągu ostatniej doby wykryto 8271 nowych przypadków. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 106 tys. pacjentów – w tym 399 w ciągu minionej doby.

Aleksandr Gincburg, szef ośrodka naukowego im. Nikołaja Gamalei, powiedział we wtorek, że szczepionką Sputnik V zaszczepiło się do tej pory 10-11 mln Rosjan.

Więcej na: https://www.salon24.pl/newsroom/1128532,putin-straszy-w-oredziu-to-rosja-bedzie-decydowac-gdzie-jest-czerwona-linia

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.