Kampania wyborcza w Rzeszowie nabiera rozpędu. Konferencje, debaty, spotkania

Konferencje prasowe, spotkania z mieszkańcami, coraz częstsze wystąpienia w mediach. Kandydaci na prezydenta Rzeszowa wrzucili wyższy bieg i wyraźnie przyspieszyli w walce o głosy mieszkańców miasta. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, że do urn wyborczych pójdziemy 9 maja.

Chociaż sytuacja epidemiczna w kraju powoli się stabilizuje, a liczba zakażonych szybko spada, rząd wciąż nie zdecydował się na zakończenie lockdownu. W przypadku Podkarpacia, od przyszłego tygodnia najmłodsze dzieci wrócą do szkół, a mieszkańcy będą mogli znowu pójść na przykład do fryzjera. Zamknięte pozostają jednak szkoły dla starszych uczniów, a także restauracje, hotele, galerie handlowe i kluby fitness.

Co z wyborami, które zaplanowano na 9 maja? Chociaż coraz częściej pojawiają się informacje, że one także mogą być przesunięte na późniejszy termin, na ten moment taka decyzja nie zapadła.

– Taką decyzję podejmuje premier. Na dzisiaj aktualnym terminem jest 9 maja – mówi Paulina Ślemp-Hejnowicz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie.

Pierwsze starcie w radiu

W czwartek kandydaci na prezydenta Rzeszowa uczestniczyli w debacie zorganizowanej przez stację radiową RMF FM. Zostali zapytani między innymi, jakie będą ich pierwsze decyzje, jeśli uda się im wygrać wybory?

Jako pierwszy do odpowiedzi został wywołany Konrad Fijołek, który zadeklarował szybkie uchwalenie konstytucji przestrzennej miasta i uporządkowanie zależności między zabudową niską i wysoką. Marcin Warchoł zapowiedział przyspieszenie przygotowań do budowy kolejki nadziemnej i dalsze działania na rzecz budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki oraz nowego gmachu Sądu Okręgowego. Wojewoda Ewa Leniart chce powołania Architekta Miasta i wprowadzenia zintegrowanego biletu na komunikację zbiorową, a Grzegorz Braun zamierza uczynić miasto strefą wolną od lockdownu.

Chorzy do lekarza, a klienci do restauracji – artykułował kilkakrotnie kandydat Konfederacji.

Wiceminister Warchoł wywodzący się z Solidarnej Polski pytany o Krajowy Plan Odbudowy, któremu sprzeciwia się to ugrupowanie zapewnił, że w tej kwestii nie jest zależny od nikogo, bo złożył legitymację partyjną w lutym.

– Pieniędzy dla miasta będę szukał wszędzie, gdzie się da, także w Unii Europejskiej – zadeklarował Marcin Warchoł.

Ewa Leniart pytana o problem smogu zadeklarowała, że w ciągu 2,5 roku można w mieście wymienić nieekologiczne piece, jeśli zostanie powołany fundusz antysmogowy, który proponuje. Jego celem ma być wsparcie finansowe dla mieszkańców, których nie stać na własny wkład w operację wymiany źródła ciepła.

Konrada Fijołka zapytano, dlaczego mieszkańcy, którym bliska jest polityka Tadeusza Ferenca powinny zagłosować właśnie na niego?

Bo ja jestem kandydatem wiarygodnym, mieszkającym tutaj od urodzenia. Całe moje życie poświęciłem temu miastu, a od lat pracuję tu w samorządzie. „Szkołę” prezydenta Ferenca ukończyłem z wyróżnieniem, ale to już etap zamknięty i teraz pracuję na swoje konto. Jestem o poparcie spokojny, bo mieszkańcy widzą, co jest prawdziwe. Ja jestem kandydatem obywatelskim, rzeszowskim – mówił Fijołek.

Już 28 kwietnia debata w Nowinach!

W najbliższą środę kandydaci wezmą udział w debacie Nowin. Będą odpowiadać na pytania dziennikarzy i czytelników Gazety Codziennej Nowiny i portalu nowiny24.pl. Transmisję na żywo przeprowadzi portal nowiny24.pl Początek o godz. 20.

Już 28 kwietnia debata na żywo w Nowinach

Więcej na: https://nowiny24.pl/kampania-wyborcza-w-rzeszowie-nabiera-rozpedu-konferencje-debaty-spotkania/ar/c1-15575355

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.