Wicepremier Gliński deklaruje dofinansowanie dla Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego i krytej pływalni w Rzeszowie

Jestem dobrej myśli, odnośnie finansowego wsparcia ze strony ministerstwa dwóch ważnych miejskich inwestycji – mówi Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, który spotkał się z wicepremierem Piotrem Glińskim. Chodzi o ministerialną dotację na Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne oraz nowoczesny basen przy ul. Matuszczaka. W rozmowach brała także udział wojewoda Ewa Leniart.

Jak pisaliśmy we wczorajszym wydaniu „Gazety Parlamentarnej”, wniosek o dofinansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego został złożony w poniedziałek w ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jest także szansa na dofinansowanie budowy krytej pływalni przy ul. Matuszczaka.

Jak poinformowała „GP” Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, w poniedziałek, 26 kwietnia, prezydent Marek Bajdak złożył w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dwa wnioski o dofinansowanie ważnych dla Rzeszowa przedsięwzięć. W przypadku PCLA Marek Bajdak wystąpił do ministerstwa o środki w wysokości 60 mln złotych, czyli o połowę kwoty przewidywanej na to zadanie. A w przypadku basenu wniosek opiewa na 12,5 mln złotych. Jest to również połowa sumy w jakiej ma się zamknąć przebudowa basenu.

– Złożyłem oba wnioski. Teraz będą one oceniane merytorycznie i formalnie. Byliśmy w Warszawie razem z wojewodą Ewą Leniart, która również zabiegała o to wsparcie – powiedział pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak. – Po rozmowie z wicepremierem Piotrem Glińskim mogę powiedzieć, że jest zrozumienie i dobry klimat dla finansowania tych inwestycji. Liczę na pomoc z resortu sportu nie tylko na budowę Centrum Lekkoatletycznego, ale także na przebudowę basenu przy ul. Matuszczaka.

W rozmowach z wicepremierem Piotrem Glińskim (z prawej) oprócz prezydenta Rzeszowa Marka Bajdaka (w środku)
wzięła udział także wojewoda Ewa Leniart (pierwsza z lewej)

Budowa basenu przy ul. Matuszczaka już trwa i ma się zakończyć w maju 2022 roku. Koszt zadania to ok. 25 mln. złotych. Obiekt ma stanowić zaplecze treningowe dla takich dyscyplin sportowych jak skoki do wody, pływanie, pływanie synchroniczne, nurkowanie i piłka wodna.

W ramach inwestycji powstaje nowoczesny obiekt sportowy, który ma pełnić rolę profesjonalnego zaplecza treningowego, a także miejsca organizacji zawodów sportowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Nowa pływalnia ma mieć wymiary: 29 m długości i 25 m szerokości, natomiast niecka basenu ma mieć od 1,8 m do 5 m głębokości. Basen będzie dostępny także dla mieszkańców miasta.

Nowy stadion ma powstać w ciągu dwóch-trzech najbliższych lat. Pomieści na krzesełkach prawie 10 tysięcy widzów

Z kolei Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Gotowy jest już projekt, a miasto posiada wszystkie działki pod to zadanie – co było niezbędne, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i starać się o dofinansowanie w ministerstwie.

Na nowym obiekcie PCLA do dyspozycji sportowców ma być m.in. kryta bieżnia, bieżnie rozbiegowe, strefa siłowni i fizjoterapii, zadaszone trybuny. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 120 mln złotych.

Więcej na: https://nowiny24.pl/minister-deklaruje-dofinansowanie-dla-stadionu-i-krytej-plywalni-w-rzeszowie/ar/c2-15582429

Fot. Archiwum/FB/ZK ARCHITEKCI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.