Nowy wyborczy sondaż w Rzeszowie

Instytut Badań Samorządowych na zlecenie LokalnaPolityka.pl zapytał rzeszowian na kogo oddaliby swój głos w I turze przyspieszonych wyborów na prezydenta miasta. Jest duża szansa, że starcie wyborcze zakończy się już w I turze.

Na pierwszym miejscu w sondażu IBS znalazł się Konrad Fijołek, startujący z KWW Konrada Fijołka “Rozwój Rzeszowa 2.0”, uzyskując 47,43% poparcia wśród mieszkańców miasta.

Tym samym pozostawia swoich kontrkandydatów daleko w tyle, bowiem druga Ewa Leniart (KWW Ewy Leniart „Wspólny Dom Rzeszów”) może liczyć na zaledwie 13,25% głosów. Tuż za nią uplasował się Marcin Warchoł (KWW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa) z wynikiem 12,41% poparcia, startujący z poparciem ustępującego prezydenta – Tadeusza Ferenca.

Ostatnim zarejestrowanym kandydatem w wyborczym starciu w Rzeszowie jest Grzegorz Braun (KWW Grzegorz Braun – Konfederacja) – w naszym sondażu uzyskał on 10,03% głosów rzeszowian.

Uwzględniając powyższe wyniki zdecydowanym faworytem w starciu o urząd Prezydenta Rzeszowa jest K. Fijołlek – pamiętając, że w badaniu 16,88% respondentów jest jeszcze niezdecydowanych, istnieje duża szansa, że wybory w Rzeszowie zakończą się już w I turze.

Jak pokazuje sondaż w Rzeszowie, jeżeli rozdzielimy głosy osób, którzy odpowiedzieli “Nie wiem / Trudno powiedzieć”, wybory zakończyłyby się już w I turze. Konrad Fijołek – kandydat opozycyjny startujący z własnego komitetu – w tym przypadku uzyskałby 57,06% poparcia. 15,94% rzeszowian w wyborach na prezydenta miasta po rozdzieleniu niezdecydowanych postawiłoby krzyżyk przy nazwisku kandydatki z ramienia PiS – Ewie Leniart, natomiast 14,93% mieszkańców głos oddałoby na Marcina Warchoła. Stawkę zamyka Grzegorz Braun, który może liczyć na 12,07% poparcia.

Gdyby wybory zakończyłyby się takim wynikiem, w Rzeszowie nie byłoby potrzeby przeprowadzania II tury i już 13 czerwca Prezydentem Rzeszowa zostałby Konrad Fijołek.

Pośród wyborców opozycyjnych (Polska 2050, KO, Nowa Lewica, PSL), odsetek osób deklarujących chęć głosowania na Konrada Fijołka nie spada poniżej 80% – najchętniej jednak Fijołka popiera elektorat KO – 88,24%.

Natomiast wyborcy PiS są zdecydowanie bardziej podzieleni. Niespełna co drugi z nich deklaruje, że zagłosowałby na Ewę Leniart (45,56%). 27,27% elektoratu PiS głos oddałoby na Marcina Warchoła, jednak co najciekawsze co piąty wyborca Prawa i Sprawiedliwości poparłby w wyborach na Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Należy pamiętać, że kandydatka PiS (obecna wojewoda podkarpacki) startuje z własnego komitetu bez logo partii i część wyborców PiS może czuć się nieco zagubiona. Co ciekawe, tak słaby wynik Marcina Warchoła wynika z braku chęci głosowania na niego wyborców, którzy wcześniej głosowali na Prezydenta Ferenca. Bój o tych wyborców (głównie partii opozycyjnych) zdecydowanie wygrywa Konrad Fijołek i dzięki temu już w I turze może wygrać przyspieszone wybory.

Sondaż w Rzeszowie pokazuje, że również wyborcy Konfederacji nie pozostają do końca wierni swojemu kandydatowi – ⅔ z nich deklaruje chęć oddania głosu na Grzegorza Brauna, natomiast 20,25% krzyżyk postawiłoby przy nazwisku kandydata opozycji. Niespełna 10% elektoratu Konfederacji głos oddałoby na Marcina Warchoła, a zaledwie 4,05% na Ewę Leniart.

Kiedyś Bill Clinton mówił “Gospodarka głupcze”, dziś w Rzeszowie można powiedzieć “Polityka głupcze”. Przez to, że wyścig prezydencki odbywa się w tle silnej rywalizacji politycznej, wybory mieszkańców Rzeszowa też są mocno polityczne. Wyborców opozycyjnych po prostu w Rzeszowie jest dużo więcej, a co za tym idzie, jako jedyny kandydat opozycji Konrad Fijołek może zdobyć pełną pulę już w I turze. Dodatkowo kandydaci partii rządzących, idą do tych wyborów podzieleni, skłóceni bez wyrazistego sygnału do swojego elektoratu na kogo mają głosować. Nawet jeśli Konradowi Fiołkowi zabraknie do 50% 1-2 p.p., to wygrana w II turze przy takiej scenerii politycznej nie powinna być żadnym problemem – komentuje Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 22-25.04.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=501 pełnoletnich mieszkańców Rzeszowa. Próba została dobrana w sposób kwotowo – losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek (dane wg GUS).

Na pierwszym miejscu w sondażu IBS znalazł się Konrad Fijołek, uzyskując 47,43% poparcia wśród mieszkańców miasta

Więcej na: https://lokalnapolityka.pl/wyborczy-sondaz-w-rzeszowie/

Fot. https://lokalnapolityka.pl/wyborczy-sondaz-w-rzeszowie/


Komentarz prof. dr Adama Kulczyckiego, socjologa i redaktora naczelnego „Gazety Parlamentarnej”:

– W przeprowadzonym przez Instytut Badań Samorządowych badaniu przebadano reprezentatywną próbę N=501 pełnoletnich mieszkańców Rzeszowa. To zbyt mała próba, aby uznać te badania za wiarygodne. Przywołam chociażby sondaż portalu nowiny24.pl, w którym prym wiedzie wiceminister Marcin Warchoł, a w badaniu Instytutu Badań Samorządowych jest dopiero trzeci. Odsyłam do sondażu nowiny24.pl Do wyborów zostało jeszcze ponad miesiąc czasu, bo wybory na prezydenta Rzeszowa odbędą się dopiero 13 czerwca. Dużo może się jeszcze zmienić. Nie sądzę, aby ubiegająca się o fotel prezydenta Rzeszowa wojewodzina podkarpacka Ewa Leniart dała za wygraną kontrkandydatowi opozycji Konradowi Fijołkowi. Jej działania są widoczne. Przywołam chociażby wsparcie wojewodziny podkarpackiej Ewy Leniart dla Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie czy dla ścieżek rowerowych, których w Rzeszowie brakuje. Gruszek w popiele nie zasypuje również wiceminister Marcin Warchoł. W sondażu portalu nowiny24.pl ma ponad 38 procent poparcia. Zapewne dobrym echem dla niego odbije się między innymi lansowanie budowania Domu Kultury na Nowym Mieście w Rzeszowie czy budowa nowych miejsc parkingowych w okolicach Podwisłocza, czy poprawy komunikacji miejskiej, w szczególności na ulicy Rejtana. Ważne też jest wsparcie udzielane dla Stali Rzeszów. Niczego nie umniejszam czwartemu kandydatowi na prezydenta Rzeszowa posłowi Grzegorzowi Braunowi, który też zwiększa swój procent poparcia. W sondażu portalu nowiny24.pl ma ponad 23 procent poparcia. Tak więc dużo może się jeszcze zmienić w sondażach do 13 czerwca 2021 roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.