Bitwa o Rzeszów trwa

Wiadomo już, że przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie zostały przełożone z 9 maja na 13 czerwca 2021 roku. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się iż walka o fotel prezydenta Rzeszowa będzie tak zacięta a rywalizacja nabierze tak dynamicznego rozpędu. Mam już za nami cztery debaty prezydenckie kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Najpierw debatowano w RMF FM, potem w GC „Nowiny”, w TVP 3 Rzeszów, a w ostatnią niedzielę w TVN24. W szranki o fotel prezydenta Rzeszowa stanęli: Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł i Grzegorz Braun.

W niedzielę w debacie TVN24 prowadzonej przez Katarzynę Kolendę-Zaleską przed wyborami wzięli udział wszyscy kandydaci: Konrad Fijołek (wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni); popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacka Ewa Leniart; niepartyjny wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (popierany przez Solidarną Polskę, Porozumienie i innych); poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Wsłuchując się w dyskusję kandydatów na prezydenta Rzeszowa dochodzę do wniosku iż większość z nich nie ma zielonego pojęcia o zarządzaniu miastem. Zapewne czym innym jest bycie wojewodą niż prezydentem miasta, czy bycie radnym miasta a menadżerem miasta, piastowanie funkcji posła a kierowanie dwustu tysięcznym miastem albo sprawowanie funkcji wiceministra a bycie dynamicznym i pełnym kreatywności włodarzem miasta.

Najbardziej wiarygodnym kandydatem wydaje mi się poseł na Sejm RP i wiceminister Marcin Warchoł, który już dużo uczynił dla miasta jako poseł wspierając Tadeusza Ferenca. Prezydent Tadeusz Ferenc ustępując po 18 latach rządów ze stanowiska prezydenta Rzeszowa wskazał na swojego następcę wiceministra Marcina Warchoła, co było niemałym zaskoczeniem dla wszystkich. Można powiedzieć, że namaścił wiceministra Marcina Warchoła na prezydenta Rzeszowa. Nie wskazał na swojego następcę radnego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, który chwali się samorządowym doświadczeniem. Prezydent Tadeusz Ferenc najzwyczajniej uznał, że jest zbyt słaby, jako radny, aby „odkręcać kurki z pieniędzmi dla miasta” w Warszawie. Nie pomoże mu w tym ani poseł i szef PO Borys Budka, Szymon Hołownia z Polski 2050 czy Władysław Kosiniak – Kamysz z PSL. Konrad Fijołek pełni także funkcję szefa Klubu Rady Miasta Rzeszowa „Rozwój Rzeszowa”. Konrad Fijołek nagle się obudził i zaczyna „łapać stracony czas”. Przypomniał sobie o ekologii, drzewach, jeżykach, zagospodarowaniu przestrzennym, itp. A gdzie on był przez ostanie lata, że tego nie zrobił? Kto go blokował? Jak słusznie zauważa jego kontrkandydat na prezydenta Rzeszowa wiceminister Marcin Warchoł w swoim przekazie Konrad Fijołek jest porostu niewiarygodny.

U Ewy Leniart nic mnie nie zachwyca

Przysłuchując się wypowiedziom kandydatki na prezydenta Rzeszowa dr Ewie Leniart, wojewodzinie podkarpackiej z PiS, nie zauważyłem niczego, co mogłoby mnie zachwycić. Zielony ład, nowa jakość komunikacji oraz tętniące życiem miasto, to trzy główne filary programu wyborczego kandydatki na prezydenta Rzeszowa dr Ewy Leniart. Ewa Leniart zapowiedziała, że gdy wygra wybory, skupi się na trzech filarach. Pierwszym z nich będzie zapewnienie miastu i jego mieszkańcom zielonego ładu. Drugim filarem programu jest nowa jakość komunikacji w mieście. Trzecim filarem programu Ewy Leniart jest tętniące życiem miasto.

Podczas debaty w TVN24 na pytanie o konkretny plan na Rzeszowa XXI wieku i na pierwszy rok swojego urzędowania dr Ewa Leniart stwierdziła: – Rzeszów jest pięknym miastem, pięknie się rozwinął w ciągu ostatnich dekad. To zasługa prezydenta Tadeusza Ferenca i mieszkańców – mówiła dr Ewa Leniart. – Ale mamy bardzo wiele do zrobienia. Musimy uporządkować ład architektoniczny, który niestety w ostatnim czasie został zaburzony – podkreśliła. Wskazywała także, że „bardzo ważną sprawą jest zintensyfikowanie działań w kierunku stworzenia planów zagospodarowania przestrzennego tak, aby obejmowały one większy obszar niż tylko 17 procent powierzchni miasta”. – Chcę powołać urząd architekta miasta. On będzie czuwał nad tym, aby w małych miejscach, które pozostały jako tereny zielone wewnątrzosiedlowe, nie pojawiały się wielkie wieżowce, które stanowią realne zagrożenie dla tych mieszkańców, którzy w małej przestrzeni funkcjonują, ciesząc się z niewielkiego skrawka zieleni – oświadczyła. Dodała, że „bardzo ważną kwestią jest zapewnienie tego, aby Rzeszów rozwijał się pod względem infrastrukturalnym”. – Budowa obwodnicy południowej jest kluczowa – powiedziała.

Pięknie to brzmi ale nic nie usłyszałem od dr Ewy Leniart o ściąganiu do Rzeszowa inwestorów, którzy zapewnią miastu rozwój, o rozwijaniu Rzeszowa jako ośrodka akademickiego. Nie usłyszałem też o tym, co zamierza zrobić dr Ewa Leniart dla studentów, którzy w Rzeszowie zwyczajnie nudzą się, bo nie mają gdzie spędzać wolnego czasu. Nie ma w Rzeszowie z prawdziwego zdarzenia, na miarę XXI wieku, klubu studenckiego czy miejsc rozrywki, np. dyskotek, aquaparku i itp. Jedno jest pewne, Rzeszów musi się rozwijać i rozszerzać, aby nadal być czołówce miast w Polsce.

Nie będę poświęcał zbyt wiele miejsca kandydatowi na prezydenta Rzeszowa posłowi na Sejm RP Grzegorzowi Braunowi. Poza tym, że bardzo poprawnie i ładnie posługuje się językiem polskim nic konkretnego z jego wypowiedzi nie wynika. Oprócz utworzenia Fortu Maczka i zmilitaryzowaniu miasta niczego w debatach nie usłyszałem i nie zauważyłem. Oczywiście widoczny i słyszany jest wyraźny sprzeciw wobec obostrzeń pandemicznych. Poseł nie prezentuje w debatach wizji rozwoju miasta. Owszem swój program wyborczy lansuje na profilu facebookowym.

Najbardziej wiarygodny jest wiceminister Marcin Warchoł

Z ust wiceministra Marcina Warchoła w debacie TVN 24 słyszymy: – Trzeba rozmawiać z mieszkańcami i będę to czynił, natomiast nie możemy zahamować rozwoju. Nie dam się zamknąć w pułapkę antyrozwoju, to mnie różni od pozostałych kandydatów. W jego opinii „trzeba budować”. – Jeżeli przestaniemy budować mieszkania, będą one drogie. Mieszkańcy zaczną uciekać z naszego miasta, ludzie stracą pracę – wyliczał Marcin Warchoł. – Dlatego absolutnie jestem za rozwojem, jestem za poszerzaniem miasta, szukaniem nowych terenów inwestycyjnych. Jestem za dobrą kontynuacją polityki prezydenta Tadeusza Ferenca – mówił. Zapewniał, że „będą nowe i tanie mieszkania, będą stabilne miejsca pracy”.

Na swoim koncie wiceminister Marcin Warchoł ma między innymi przekazanie miastu przez Ministerstwo Sprawiedliwości Zamku Lubomirskich. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na budowę nowoczesnego budynku Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

W debacie TVN 24 wiceminister Marcin Warchoł zaapelował: – Zagłosujmy za skutecznością i wiarygodnością. Jestem posłem z Rzeszowa i dotrzymałem słowa, zrealizowałem wszystkie obietnice, które złożyłem rzeszowianom. Przekazałem zamek, rozpocząłem budowę sądu, wspierałem rozszerzenie miasta, pozyskiwałem środki na straże pożarne, szpitale, wspierałem pana prezydenta w realizacji jego marzeń.

Tak mówił i przekonywał do siebie wiceminister Marcin Warchoł w debacie prezydenckiej TVN 24: – Nie ma ludzi idealnych, jednak z tego grona kandydatów mam państwu do zaoferowania najlepsze wykształcenie, największe doświadczenie w zarządzaniu ludźmi i wspaniałe zaplecze w postaci pana prezydenta Tadeusza Ferenca i jego świetnych pracowników. Dlatego, jeżeli państwo chcecie dobrej kontynuacji, z dalszym wpływem pana prezydenta Ferenca na sprawy miasta, głosujcie na mnie. Jeśli chcecie eksperymentów, niewiarygodności, głosujcie na moich konkurentów.

Nic dodać, nic ująć. Jedno jest pewne, gdy wybory prezydenckie wygra poseł na Sejm RP i wiceminister Marcin Warchoł miasto Rzeszów będzie w dobrych rękach. Będzie nim rządził człowiek najlepiej wykształcony i najbardziej doświadczony ze wszystkich kandydatów, i popierany przez emerytowanego prezydenta Tadeusza Ferenca. To doświadczenie jest też ważne. Zainteresowanych szczegółowym programem wiceministra Marcina Warchoła odsyłam do mojego ostatniego felietonu zatytułowanego „Wyborczy wyścig nabiera rozpędu” (https://gazetaparlamentarna.pl/2021/04/24/wyborczy-wyscig-nabiera-rozpedu/).

Zainteresowanych debatą w TVN24 odsyłam do linku: https://tvn24.pl/polska/wybory-na-prezydenta-rzeszowa-debata-kandydatow-w-tvn24-pytania-dotyczace-pandemii-i-sluzby-zdrowia-5083823

Prof. dr Adam Kulczycki

Redaktor naczelny „Gazety Parlamentarnej”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.