Kolbuszowa nagrodzona w konkursie ,,Fonogram Źródeł 2020”

KOLBUSZOWA. ,,Ostatnia taka żywa muzyka” nr 5 – dwupłytowe wydawnictwo Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej zdobyło trzecią nagrodę w prestiżowym konkursie ,,Fonogram Źródeł 2020”. Konkurs organizowany jest od lat, przez Program II Polskiego Radia w Warszawie i redakcję Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Niezwykle kompetentne Jury, przyznaje nagrody i wyróżnienia najważniejszym ze względu na zachowanie muzycznego, ludowego, dziedzictwa narodowego wydawnictwom płytowym. Piąte z cyklu ,,Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej” zawiera ostatnie nagrania lasowiackich muzykantów i ich kapel, zrealizowane  w skromnych warunkach studia kolbuszowskiego domu kultury.  Muzykantów, którzy bądź już  nie żyją, bądź zakończyli swoją aktywność artystyczną. Na płytach zostali zarejestrowani Jan Marek z Kapelą, Bronisław Płoch z Widelanami, Jan Cebula z Kapelą, Jan Marzec z Kapelą, Kapela Kocirba, nagrania pochodzą z 2013 roku. Wydawnictwo ma formę książkową z klimatycznymi zdjęciami kolbuszowskiej fotografki Magdaleny Małaczyńskiej.

O muzykantach napisali wybitni znawcy folkloru muzycznego, redaktor Polskiego Radia w Rzeszowie Jolanta Danak Gajda i Jerzy Dynia redaktor TVP 3 w Rzeszowie. Redaktor Dynia w ubiegłym roku w listopadzie dołączył do swoich nieżyjących już ukochanych muzykantów. Odchodząc pozostawił po sobie pustkę. Wraz z jego odejściem, polska kultura ludowa straciła najwybitniejszego jej dokumentalistę. Jury w werdykcie w następujący sposób uzasadniło przyznanie nagrody ,,Za konsekwentną kontynuację prezentacji wybitnych muzyków okolic dawnej Puszczy Sandomierskiej oraz wysoką jakość edytorską”.

Po pierwszej nagrodzie w wyżej wymienionym konkursie otrzymanej w 2018 roku i drugiej otrzymanej w 2014, nagroda z 2021 roku stanowi, komplet swoiste muzyczne nagrodowe Bingo przyznane Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej. Za konsekwentne przyznawanie nagród i wyróżnień wydawnictwom szacownemu Jury wszyscy, którzy włożyli w ich nagranie i wydanie swoją pracę i talent  jesteśmy bardzo wdzięczni!

„Jednocześnie serdecznie gratulujemy wydawcom i autorom muzyki zdobywcom I miejsca: Pani Monice Wałach-Kaczmarzyk za album ,,Siumi dolina, siumi gróń” wydany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej” – czytamy w informacji na stronie MDK w Kolbuszowej. „Tym bardziej, że jeszcze żywo ,,siumi” nam w uszach  muzyka spod ,,Ochodzity”, Kapeli Wałasi z genialnym skrzypkiem Zbyszkiem Wałachem oraz zespołów tanecznych, śpiewaczych i obrzędowych. Folklor trójwsi (Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa leżących w Beskidzie Śląskim) oglądaliśmy z przyjemnością i zachwytem w Kolbuszowej i Kolbuszowej Górnej oraz Domatkowie, wszystko dzięki nieodżałowanej pamięci Urszuli Gruszce z Koniakowa. Szefowej stowarzyszenia, która obdarzyła odwzajemnioną przyjaźnią najwybitniejszego Lasowiaka Władysława Pogodę. ,,Ostatnia taka żywa muzyka” płyta skierowana do koneserów prawdziwej tradycyjnej muzyki ludowej przyczyni się miejmy nadzieję do popularyzacji Lasowiackiej kultury i jej najwybitniejszych przedstawicieli” – informuje portal MDK w Kobuszowej.

Fot. MDK w Kolbuszowej

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.