Zdewastowano pomnik księdza Popiełuszki na Greenpoincie w Nowym Jorku

Na głowę wyrzeźbionej postaci założono czarny worek, z którego wysypały się śmieci. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podziękował policji za wszczęcie śledztwa ws. „tego przykrego aktu wandalizmu”.

„Akt dewastacji pomnika księdza Popiełuszki na Greenpoincie trafił dziś na pierwsze strony gazet w kilku lokalnych mediach” – napisał w czwartek na Twitterze konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Za opisanie sprawy dyplomata podziękował takim mediom jak: News12, New York Daily News, Radio RAMPA, „Nowy Dziennik”. „To edukacyjny moment dla nas wszystkich, by poznać znaczenie symboli, które nas otaczają” – napisał konsul Kubicki.

Wydział ds. przestępstw z nienawiści nowojorskiej policji poinformował na Twitterze, że prowadzi „intensywne śledztwo w sprawie wandalizmu pomnika Jerzego Popiełuszki, polskiego księdza zamordowanego w 1984 roku za działalność w Solidarności”.

„Jesteśmy świadomi znaczenia, jakie ma to dla lokalnej Polonii” – napisano.

Za wszczęcie dochodzenia w sprawie „tego przykrego aktu wandalizmu” podziękował konsul Kubicki. „Pomnik Popiełuszki na Greenpoincie jest ważnym punktem orientacyjnym dla polskiej społeczności w Nowym Jorku, mieście stojącym na straży tolerancji i wolności. Ksiądz Popiełuszko walczył o te wartości przez całe swoje życie” – napisał na Twitterze polski dyplomata.

Granitowy monument dłuta polonijnego rzeźbiarza Stanisława Lutostańskiego ma już ponad 30 lat

Przypomnijmy, że znajdująca się na Greenpoincie rzeźba upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę jest naznaczona tragicznymi losami i zdarzeniami niczym życie i śmierć kapelana „Solidarności”. Granitowy monument dłuta polonijnego rzeźbiarza Stanisława Lutostańskiego ma już ponad 30 lat.

Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, do którego doszło 19 października 1984 r. we Włocławku, wywołało wśród naszych rodaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych podobnie poruszenie i oburzenie jak w Polsce. Polonijni działacze od razu zaczęli myśleć o upamiętnieniu opozycyjnej działalności i męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Jednym z pomysłów, który się wówczas pojawił, było postawienie na Greenpoincie – wówczas zupełnie polskiej dzielnicy – pomnika poświęconego zamordowanemu kapłanowi.

Więcej na: https://www.salon24.pl/newsroom/1132602,zdewastowano-pomnik-ksiedza-popieluszki-na-greenpoincie-w-nowym-jorku;http://dziennik.com/uncategorized/pomnik-ksiedza-popieluszki-ma-juz-30-lat/

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.