Na osiedlu Korona w Rzeszowie mieszkańcy borykają się z problemem zalewania piwnic w blokach

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Rzeszowa i Komitetu Wyborczego Wyborców „Grzegorz Braun – Konfederacja”. Briefing odbył się na osiedlu Korona przy ulicy Załęskiej, gdzie mieszkańcy nowo wybudowanych mieszkań od 3 lat borykają się z problemem zalewania piwnic w blokach. Poseł Grzegorz Braun jako pierwszy zainteresował się sprawą i odpowiedział na prośbę mieszkańców, przedstawiając właściwe rozwiązania. Po zbadaniu sprawy i przeanalizowaniu dokumentacji okazuje się, że nie dopełniono odpowiednich procedur, związanych z przygotowaniem terenu pod budowę, w tym właściwego odwodnienia tego miejsca, zrealizowanego przez wykonanie instalacji melioracyjnej.

Jak poinformował „GP” Jacek Ćwięka, rzecznik prasowy KWW „Grzegorz Braun – Konfederacja”, Tomasz Buczek – pełnomocnik wyborczy KWW „Grzegorz Braun – Konfederacja” przedstawił planszę, na której można było zaobserwować dotychczasowe projektowanie budownictwa miejskiego, realizowane na tzw. „WZ-tkach”, czyli Warunkach Zabudowy, ale bez odpowiedniego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejsca takie, jak tereny przy ulicy Załęskiej i Księżycowej powinny wpierw wyposażone być w kanalizację deszczową, melioracyjną, gdyż zabudowa mieszkaniowa na tego typu gruntach skutkuje zalewaniem piwnic, przemakaniem fundamentów i ścian, a następnie grzybem na ścianach mieszkań. Budowanie kolejnych, sąsiednich bloków odbywa się z pominięciem głosu mieszkańców, a nawet bez ich wiedzy. Taka sytuacja nie może mieć dalej miejsca, dlatego Grzegorz Braun przedstawia konkretnie rozwiązania.

Poseł na Sejm RP Grzegorz Braun przypomniał, że podczas pierwszej wizyty w tym miejscu, gdy akurat były dni deszczowe, mieszkańcy brodzili w wodzie po kostki, zarówno na parkingu przed blokiem, jak i w samej piwnicy, gdzie mają swoje komórki lokatorskie. Pierwszy zarządca oczekiwał, że koszty związane z poprawą tej sytuacji mają ponieść sami mieszkańcy. Poseł Grzegorz Braun nie wyobraża sobie, żeby mieszkańcy mieli płacić drugi raz – najpierw za zakup mieszkania, a potem znów za wykonanie kanalizacji deszczowej.

Kandydat na Prezydenta Rzeszowa Grzegorz Braun cieszy się, że zainteresowanie tematem okazali pozostali kandydaci ubiegający się o fotel Prezydenta Miasta. Każdego z nich zaprasza do działania zgodnie z ich własnymi kompetencjami i dla każdego ma gotowe zadanie. Pan Konrad Fijołek jako radny niech zwoła jak najprędzej posiedzenie Rady Miejskiej celem podjęcia odpowiedniej uchwały, której projekt Grzegorz Braun ma już gotowy i jeszcze dziś złoży w Ratuszu. Projekt tej uchwały otrzymali także od posła Grzegorza Brauna mieszkańcy osiedla Korona. Pani Wojewoda Ewa Leniart niech jak najprędzej wygospodaruje środki finansowe z budżetu województwa, które zabezpieczą projekty melioracyjne w Rzeszowie i na Podkarpaciu. A pan wiceminister Marcin Warchoł, niech uruchomi odpowiednie procesy w Prokuraturze, która przyjrzy się, czy aby nie naruszono przepisów prawa przy projektowaniu i budowie tego osiedla. Niech kandydaci nie czekają do wyborów, obiecując, że dopiero po nich zajmą się tematem. Niech zaczną działać już dziś. ”Radny Fijołek, wojewoda Leniart, wiceminister Warchoł – macie pole do popisu”.

Poseł Grzegorz Braun zapowiedział również wysłanie pisma do Prokuratury Krajowej,
aby ta przyjrzała się ogólnie wszystkim sprawom związanym z budowaniem nowych osiedli w Rzeszowie

Poseł Grzegorz Braun zapowiedział również wysłanie pisma do Prokuratury Krajowej, aby ta przyjrzała się ogólnie wszystkim sprawom związanym z budowaniem nowych osiedli w Rzeszowie.

Tomasz Buczek przypomniał na koniec, że to właśnie pan radny Konrad Fijołek jest osobą, która przez lata trwała w układzie odrzucającym plany zagospodarowania przestrzennego. Pan radny Fijołek projekt obywatelski uchwały przygotowany przez grupę stowarzyszeń Razem dla Rzeszowa nazwał kiedyś bublem prawnym. Może dziś naprawi swój ówczesny błąd.

Na konferencji prasowej pojawił się również pan Fara – budowniczy tego osiedla, który zapewnił mieszkańców, że „wszystko będzie dobrze”.

Grzegorz Braun zapowiedział, że będzie osobiście przyglądał się sprawie złożonej w Urzędzie Miasta petycji.

Fot. KWW „Grzegorz Braun – Konfederacja”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.