Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne będzie całościowym systemem transportowym rzeszowskiej aglomeracji

Podczas konferencji prasowej rzeszowskiego radnego Konrada Fijołka, kandydata na Prezydenta Rzeszowa i zaproszonych gości: Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, Jarosława Rzepy, posła na Sejm RP, Mieczysława Kasprzaka, posła na Sejm RP, Adama Wosia, burmistrza Sieniawy i Mariusza Bieńka, starosty płockiego, przedstawiono plany dotyczące Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które ma być rozumiane znaczne szerzej niż tylko transport autobusowy.

To jest to miejsce w którym będziemy integrować transport kolejowy, autobusowy, miejski, podmiejski i to jest jedno z najważniejszych naszych wyzwań – powiedział radny Konrad Fijołek. –Działania w obszarze transportu nie polegają na jednym, pojedynczym, tym czy innym rozwiązaniu. Na jednym haśle. Tak naprawdę te rozwiązania to kompleks działań, kompleks rozwiązań, które dopiero dają efekt. Polega on na tym, że łączymy różne formy transportu– dodał.

Jak poinformowało nas Biuro Prasowe Konrada Fijołka, kandydata na Prezydenta Rzeszowa, konieczne warunki jakie musi spełniać Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne:

– integracja transportu kolejowego z innymi formami transportu, jakie funkcjonują w aglomeracji, czyli autobusów miejskich i podmiejskich;

-szybko i często funkcjonujący transport kolejowy, zapewniający pewność mieszkańcom;

-często zaplanowane stacje, z pełną ich integracją z transportem autobusowym;

-zintegrowany bilet;

-współpracapomiędzy podmiejskim i miejskim przewoźnikiem, współpraca miasta z gminami ościennymi;

-rozmowy i tworzenie planów rozwoju dworca PKS.

Pomysł żeby w centrum Rzeszowa było takie zintegrowane centrum komunikacyjne jest wyzwaniem, ale też szansą. To wpisuje się w nowoczesną politykę europejską– zaznaczył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Dzisiaj kiedy mówimy o nowym zielonym ładzie, o nowej Europie, to zadaniem wszystkich jest ograniczenie ruchu samochodów, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, spalin i czyste powietrze.

Chciałbym żeby samorząd, który odpowiada za wielki sukces polski nadal mógł się rozwijać, powiedział Jarosław Rzepa, poseł na Sejm RP. – Żeby nikt nie myślał o centralizacji, tylko o tym, na co zdecydowaliśmy się kiedyś – decentralizacji. Te nasze województwa, te nasze małe ojczyzny dzięki decentralizacji się mocno rozwijają.

Konrad Fijołek ma całościowe spojrzenie na transport, ma wizję tego jak całościowo powinna wyglądać komunikacja w Rzeszowie. Ja nie słyszałem tego od innych kandydatów – powiedział na konferencji Mieczysław Kasprzak, poseł na Sejm RP. – On chodzi po tych ulicach i on wie gdzie są problemy i wie jak to można dobrze zorganizować.

Konrad Fijołek to człowiek, który jest stąd, to jest najistotniejsze. Tu się urodził, wychował, tu działa od wielu kadencji jako radny. Sukcesy Rzeszowa to jego zasługa, nie tak, jak podaje się w debatach, że to co dobre, to prezydent Ferenc, a to co złe, to wina naszego kandydata – mówił Adam Woś, burmistrz Sieniawy.

Najważniejsze, to jest stawiać na kandydata, który potrafi budować, łączyć i tworzyć wspólnotę. Nie da się osiągnąć żadnego rozwoju jeśli nie połączymy tych wspólnot. Tej najmniejszej gminnej, miejskiej, powiatowej, jak i wojewódzkiej. Dzisiaj rozwój regionu oparty jest właśnie na tej wspólnocie- podkreślał Mariusz Bieniek, starosta płocki.

To jest to miejsce w którym będziemy integrować transport kolejowy, autobusowy, miejski, podmiejski
i to jest jedno z najważniejszych naszych wyzwań – powiedział radny Konrad Fijołek

Konrad Fijołek zwrócił również uwagę na fakt, że został uchwalony przez Radę Miasta Rzeszowa plan zagospodarowania tego terenu – dworca, ale został uchylony przez Wojewodę Podkarpacką, Ewę Leniart. – Mam nadzieję, że w najbliższym czasie on na sesję wróci i radni wrócą do uchwalenia tego planu, bardzo ważnego dla Rzeszowa – dodał Konrad Fijołek.

Fot. Grzegorz Bukała

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.