Ponad 9 milionów złotych na podkarpackie zabytki

PODKARPACIE. Dzisiaj odbył się briefing prasowy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, w którym również uczestniczyła Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na spotkaniu poruszono temat dotacji na ochronę zabytków. Jak oznajmiono dziennikarzom, na podkarpackie zabytki przeznaczono ponad 9 mln złotych. Będzie m. in. remont dworku na Słocinie w Rzeszowie.

Ponad 9 mln złotych dostaną właściciele podkarpackich zabytków na ich konserwację. Dofinansowanie pochodzi od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu. Pieniądze trafią m. in. do dworku na Słocinie w Rzeszowie, zamku w Łańcucie, czy Archikatedry w Przemyślu.

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart wraz z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Beatą Kot ogłosiły, że w tym roku na podkarpackie zabytki przeznaczone zostaną dotacje w wysokości 9 mln 392 tys. złotych. Do urzędu wpłynęło 418 wniosków o dotacje na utrzymanie zabytków. Podpisanych może zostać 256 umów.

Jeśli miałabym wymienić takie obiekty, na które przeznaczamy najwyższe dotacje, są to obiekty UNESCO. Mówimy o Smolniku, o Turzańsku, to też obiekty w największych miastach, w których znajdują się najwyższej klasy zabytki: Rzeszów, Jarosław, Przemyśl, Krosno, Dukla – wymieniła Beata Kot.

Do urzędu wpłynęło 418 wniosków o dotacje na utrzymanie zabytków

Będzie remont Dworu Chłapowskich na Słocinie w Rzeszowie

Beata Kot dodała, że największa dotacja w delegaturze rzeszowskiej trafi do zamku w Łańcucie, kamienicy przy Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie oraz do Dworu Chłapowskich na Słocinie. Jak się okazuje, obecny właściciel ma zamiar wyremontowania tego obiektu. – Pozwolenie konserwatorskie zostało wydane. Przy składaniu wniosków o dofinansowania wymagaliśmy zawsze pozwoleń konserwatorskich, to znaczy, że obiekty musiały być przeanalizowane, prawidłowe powinny być programy konserwatorskie – tłumaczyła Beata Kot. Konserwator wymieniła również, które zabytki w Przemyślu otrzymają największą dotację. To m. in. kościół Franciszkanów. B. Kot podkreślała, że jest to obiekt niezwykle cenny, bo zachowany jest tam oryginalny, XVIII-wieczny wystrój malarski. Oprócz tego dofinansowana zostanie Bazylika Archikatedralna czy kaplica Drohojowskich.

Kwoty przeznaczonych dotacji w poszczególnych delegatur WUOZ

Ponad 9 mln złotych na podkarpackie zabytki

Wojewoda Ewa Leniart wymieniła, na jakiego typu obiekty przeznaczone będą dofinansowania:

* dwory – 16,

* kamienice – 29,

* obiekty sakralne – 71,

* pozostałe – 39

Łącznie ponad 9 mln złotych na tego rodzaju zabytki zostało rozdysponowane. Oczywiście od właścicieli tych obiektów zależy, czy zechcą podpisać umowę i potem korzystać z dotacji państwowej. Myślę, że w większości tak – podkreśliła wojewoda.

Więcej na: https://nowiny24.pl/ponad-9-mln-zlotych-na-podkarpackie-zabytki-bedzie-m-in-remont-dworku-na-slocinie-w-rzeszowie/ar/c1-15605555; https://www.facebook.com/puwrzeszow

Fot. Archiwum/FB/Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.