Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie

Konferencja, podczas której zaprezentowano program tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury odbyła się w środę w Warszawie. Na zdjęciu od lewej: Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku i Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Europejski Stadion Kultury, będący częścią Festiwalu Wschód Kultury, to największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25-27 czerwca. Koncert główny odbędzie się po raz pierwszy w Parku Sybiraków. Wystąpią m.in. Sylwia Grzeszczak i Krzysztof Zalewski.

W środę, w Warszawie, odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano program tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury, który odbędzie się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. W konferencji, zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury brali udział prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK, Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku. Rzeszów reprezentowali także Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

– Wschód Kultury to 80 różnych wydarzeń, nie tylko koncertów, ale także spotkania plenerowe, odczyty autorskie, warsztaty, spotkania w galeriach. W trzech miastach – w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku będziemy mogli zaprezentować to co najlepsze w kulturze – podkreślił Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

– Dla Rzeszowa będzie to ogromne wydarzenie. Mamy szczególny czas – pandemii. Związane z nim okoliczności trochę nas stłumiły. Mam nadzieję, że Wschód Kultury, który zainaugurowany zostanie w Rzeszowie będzie pokazaniem zwycięstwa nad wszystkimi przeciwnościami, które tak ciężko nas dotykały – mówił Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa.

Jak poinformował „GP” Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, Europejski Stadion Kultury to największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu, który od początku swojego istnienia, czyli od 2011 roku, zapewnia uczestnikom solidną, intensywną dawkę doznań artystycznych na wysokim poziomie. Od roku 2013 ESK odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury. Formuła ESK od kilku lat jest niezmienna – to Koncert Główny z udziałem tzw. kolektywów i kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych rejonach miasta. To, co wyróżnia ESK spośród innych festiwali to jego interdyscyplinarny charakter. Tak będzie i tym razem. ESK 2021 zaplanowano od 25-27 czerwca.

Europejski Stadion Kultury co roku przyciąga tłumy. Wszystko to dzięki bogatej ofercie kulturalnej, różnorodności projektów, dawaniu wysokiej jakości doznań kulturalnych i faktu dostępności wydarzeń dla każdego. W czasie ESK „kulturą żyje cały Rzeszów”. Podczas edycji 2021 zaplanowano 35 wydarzeń rozlokowanych w 10 lokalizacjach w obrębie miasta z głównym naciskiem na Klub Festiwalowy na Bulwarach i Park Sybiraków – w tym ostatnim odbędzie się tegoroczny koncert główny.

Na Europejskim Stadionie Kultury wystąpi m.in. Sylwia Grzeszczak

Integracja środowisk artystycznych

Jednymi z wielu idei przyświecających festiwalowi Wschód Kultury jest integracja środowisk artystycznych z miast Polski Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego i prezentacja ich dorobku szerokiej publiczności. Koncert główny w ramach Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie doskonale wpisuje się w te założenia. Wszystko to za sprawą tzw. kolektywów, czyli wspólnych występów na jednej scenie wykonawców z Polski i zagranicy. Podczas edycji 2021 usłyszymy następujące duety:

* SYLWIA GRZESZCZAK/JAMALA (Ukraina)

* GRUBSON/DAKHABRAKHA (Ukraina)

* MARGARET/KALUSH (Ukraina)

* KRZYSZTOF ZALEWSKI/NIZKIZ (Białoruś)

Artyści zaprezentują po jednym wspólnym utworze i jednym z własnego repertuaru. Występy kolektywów poprzedzi tzw. koncert otwarcia. Tym razem swoje muzyczne hity zagra ROXIE WĘGIEL. Cały koncert główny zwieńczy natomiast muzyczne show projektu ANAWA (VOO VOO, KRZYSZTOF ZALEWSKI, KASAI).

Koncert główny ESK 2021 odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, czyli 25 czerwca, w rzeszowskim Parku Sybiraków. Start zaplanowano na godzinę 20.00.

Europejski Stadion Kultury 2021: Kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych częściach miasta. ESK to nie tylko koncert główny, ale i kilkadziesiąt innych wydarzeń kulturalnych rozłożonych w czasie (tym razem 3 dni), w różnych przestrzeniach na terenie miasta. W tym roku nie zabraknie kulturalnych atrakcji z zakresu:

* Teatru (premiera spektaklu Teatru Maska)

* Tańca (spektakl taneczny „Deep Trip” Art Color Ballet)

* Fotografii (wernisaż wystawy Marcina Walko „Na Wschód od Edenu”,

* Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej, warsztaty i wystawa ESK na starych fotografiach)

* Performance’u (Ciało futurystyczne – performance taneczny, ArtOut – instalacje artystyczno-muzyczne w przestrzeni miasta)

* Sztuk wizualnych (Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany, koncert Wernyhory z wizualizacjami duetu Konda Kinoko i Adrija Fila, warsztaty graffiti, mural inspirowany rzeszowskim fotografem z okresu Galicji)

* Muzyki (Art Celebration: classic edition, Funk Electro: Łąki Łan, Bartek Królik i Szałowy Piotrek, Silent Disco, giełda winyli)

* Warsztatów (muzycznych, kreatywnych, fotografii tradycyjnej)

* Spotkań (spotkania autorskie z Robertem Nowakowskim, binge-listening, czyli maraton audiobookowy, wykłady, panele dyskusyjne).

W programie znajdzie się też coś dla najmłodszych (na przykład w postaci strefy gier planszowych) i miłośników poznawania różnych kultur od kuchni (w Klubie Festiwalowym zaparkują food trucki).

Kluczowym jest fakt, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, dzięki czemu kultura staje się dostępna dla każdego.

Więcej informacji o Europejskim Stadionie Kultury można znaleźć na stronie http://stadionkultury.pl/, profilu FB Europejski Stadion Kultury i profilu ESK na Instagramie.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.