RZESZÓW. Prawie miliard złotych ma kosztować budowa Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie. To jedna z największych inwestycji na Podkarpaciu. W piątek w tej sprawie do Rzeszowa przyjechali: Adam Niedzielski, minister zdrowia i Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
– To historyczna chwila dla Uniwersytetu Rzeszowskiego – mówili w piątek, 14 maja, rektor, wojewoda, marszałek, a także ministrowie edukacji i nauki oraz zdrowia, którzy zapewnili, że będą wspierać budowę klinicznego szpitala uniwersyteckiego w stolicy Podkarpacia. Placówka obejmie nowo zbudowany, olbrzymi kompleks w gminie Świlcza i rozbudowany Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1. Zwiększana będzie liczba miejsc na kierunku lekarskim, bo kraj potrzebuje świetnie wykształconych medyków.
W piątek na Uniwersytet Rzeszowski przyjechali ministrowie zdrowia oraz edukacji i nauki. Po to, by wraz z rektorem UR, wojewodą podkarpackim i marszałkiem województwa podpisać deklarację dotyczącą wspólnych działań na rzecz powstania tak bardzo oczekiwanego Szpitala Uniwersyteckiego.
– Podpisujemy porozumienie, które rozpoczyna drogę do placówki przeznaczonej przede wszystkim dla badań, dydaktyki, ale też leczenia najtrudniejszych przypadków w chorobach onkologicznych – mówił prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Szpital Uniwersytecki ma się składać z nowoczesnego kompleksu planowanego na ok. 36 ha w gminie Świlcza oraz Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy Szopena i wchodzącego w jego skład „szpitala płucnego” przy Rycerskiej.
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki akcentował historyczny moment.
– Rozpoczyna on drogę być może nie krótką, ale liczoną w kilku a nie kilkunastu latach do tego, by Rzeszów wzbogacił się o uniwersytecki szpital kliniczny. Niezwykle potrzebny temu ośrodkowi naukowemu – podkreślał. – Kierunek lekarski działa tu od 5 lat i znakomicie się rozwija, a to jest w żywotnym interesie państwa, bo dziś potrzebujemy nowych kadr lekarskich w liczbie kilkudziesięciu tysięcy w perspektywie kolejnych lat.
Uniwersytet Rzeszowski będzie kształcił więcej lekarzy
Adam Niedzielski, minister zdrowia obiecał, że wraz z ministrem edukacji i nauki będą dbali o to, by liczba absolwentów kierunku medycznego na rzeszowskiej uczelni będzie systematycznie rosła. Kraj potrzebuje medyków, co dobitnie pokazała pandemia. Już na nowy rok akademicki limit przyjęć na medycynę został zwiększony.
– Pandemia nauczyła nas m. in, że zapotrzebowanie na kadry lekarskie musi stać się nie tylko deklaratywnym, ale rzeczywistym priorytetem państwa – podkreślał szef resortu zdrowia.
W tej chwili medycynę w Rzeszowie studiuje 808 osób. Na szóstym roku jest 98. Przed rokiem UR mógł przyjąć na kierunek lekarski 90 osób na studia stacjonarne, 50 na niestacjonarne i 30 na anglojęzyczne. Już wiemy, że limit przyjęć został zwiększony. Nabór będzie na 110 miejsc na studia stacjonarne, 60 – niestacjonarne, 40 – anglojęzyczne i 5 dla cudzoziemców z Kartą Polaka.
– Bardzo się cieszę, że to ziarno, które zostało 5 lat temu zasiane i z takim trudem jest pielęgnowane, teraz kiełkuje już nie tylko pierwszymi absolwentami, ale i budową własnej infrastruktury klinicznej, co oznacza, że rzeszowski ośrodek na trwałe wpisuje się w akademicką mapę świata medycznego – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, odnosząc się do planowanej budowy nowoczesnego szpitala klinicznego podkreślała, że w ten sposób kształtuje się przyszłość młodych ludzi, którzy wybiorą zawód medyczny i będą kształcić się na naszym uniwersytecie.
– Wpływamy także na poziom bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu – mówiła dostrzegając także szansę na zbudowanie pozycji Rzeszowa jako liczącego się ośrodka badawczego. – Wierzę głęboko, że bez wątpienia wpłyniemy również na to, iż nasi lekarze, wykształceni w Rzeszowie zechcą pracować w podkarpackich szpitalach i przychodniach.
Ewa Leniart na swoim profilu, na FB, napisała: „To ważny dzień dla naszego regionu. Powstanie szpitala uniwersyteckiego ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia bazy naukowo – dydaktycznej i zwiększenia dostępności do wysokospecjalistycznych usług medycznych. Nauka, wykształcone kadry, wysoki poziom leczenia są gwarancją bezpieczeństwa pacjentów. Podpisanie deklaracji o współpracy na rzecz utworzenia szpitala uniwersyteckiego jest istotnym krokiem w historii podkarpackiej ochrony zdrowia i szansą na zbudowanie pozycji Rzeszowa jako liczącego się ośrodka badawczego”.
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, także nie miał wątpliwości, że budowa nowego ośrodka to epokowe wydarzenie.
– Jako Samorząd Województwa Podkarpackiego sprawdzamy, jakich instytucji, firm, branż brakuje regionowi. Taką ewidentną białą plamą był uniwersytecki szpital kliniczny – mówił. – Jego istnienie przełoży się na poziom innowacyjności, bo innowacje to nie tylko przemysł, lotnictwo, ale także edukacja i zdrowie – dodał marszałek Ortyl.
Jest szansa, że pieniądze na budowę Szpitala Uniwersyteckiego w dużej mierze będą pochodzić z Krajowego Programu Odbudowy.
– Po wielu godzinach rozmów z wojewodą podkarpackim mogę powiedzieć, że jestem absolutnie przekonany o tym, że wyłożenie środków wcale nie małych, ale koniecznych na rozpoczęcie prac dokumentacyjnych po to, by wejść już w ten cały proces budowy szpitala jest konieczne – deklarował minister edukacji.
Co wiadomo o samym kompleksie w Świlczy? Na razie zobaczyliśmy tylko wstępną wizualizację, która wygląda imponująco.
– Nie są to szklane domy, ale realna wizja. Kiedy kompleks powstanie? Nie ma w tej chwili jeszcze daty, którą moglibyśmy podać, ale po dzisiejszych deklaracjach mam nadzieję, że w miarę szybko – liczył rektor. – To jest ambitny cel, ale tylko ten wygrywa, który stawia sobie takowe.
Nowe budynki mają być dedykowane onkologii. Mówi się o ok. 500 łóżkach. Co zatem z leczeniem nowotworów na Szopena? – Docelowo część onkologiczna będzie w ciągu najbliższych, może 10 lat, przenoszona do Świlczy – tłumaczył prof. Artur Mazur, prorektor UR ds Kolegium Nauk Medycznych.
Podpisana w piątek deklaracja precyzuje role stron
Budowa Szpitala Uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030” przyjętej we wrześniu 2020 r. Ponownie podjęta inicjatywa zakłada powstanie Szpitala Uniwersyteckiego na bazie istniejącego już szpitala wojewódzkiego z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Inicjatywa ta potrzebuje jednak odpowiedniego wsparcia i finansowania, dlatego stosowny projekt został zgłoszony przez Województwo Podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy jako potencjalnego źródła środków na inwestycje.
Podpisana, w piątek, w Rzeszowie deklaracja precyzuje role stron w staraniach o powstanie szpitala uniwersyteckiego. Deklaracja zawiera:
w zakresie intencji stron:
* dążenie stron do utworzenia Szpitala Uniwersyteckiego na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie oraz jego restrukturyzacji i rozbudowy w planowanym kampusie uniwersyteckim na terenie Gminy Świlcza oraz aktywny udział i współpracę w tym zakresie;
w zakresie określenia roli Szpitala Uniwersyteckiego:
* postanowienie, że utworzenie Szpitala Uniwersyteckiego nastąpi w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej Województwa Podkarpackiego oraz potencjał kadrowy Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykorzystaniem bazy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, a dalszy rozwój Szpitala Uniwersyteckiego będzie stanowił uzupełnienie aktualnej bazy szpitalnej w regionie;
* wsparcie ze strony zarówno Województwa, jak i Uniwersytetu rozwoju przejmowanego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, w szczególności jako ośrodka onkologicznego;
* zapewnienie przez Szpital Uniwersytecki kształcenia studentów kierunków medycznych na najwyższym poziomie w zakresie profili kształcenia oraz formy studiów przy zagwarantowaniu najwyższych kompetencji kadr medycznych;
* współdziałanie kadry Uniwersytetu Rzeszowskiego w podnoszeniu jakości ochrony zdrowia mieszkańców regionu poprzez zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych na wysokim poziomie, co przełoży się na zmniejszenie migracji pacjentów do innych województw, w tym w szczególności pacjentów onkologicznych;
* zapewnienie przez Szpital Uniwersytecki rozwoju nowoczesnych technik i technologii medycznych, które przyczynią się do podniesienia jakości udzielanych świadczeń medycznych poprzez dostęp do wysokospecjalistycznych procedur, co pozwoli na skrócenie okresu rekonwalescencji pacjentów;
* wsparcie przez Województwo Podkarpackie rozwoju badań naukowych i medycznych prowadzonych przez Szpital Uniwersytecki;
po stronie Województwa Podkarpackiego:
* podtrzymanie woli wyrażonej w Uchwale Nr XLVI/766/17 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 27 listopada 2017 r. w sprawie przekazania Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie Uniwersytetowi Rzeszowskiemu i utworzenia na jego bazie Szpitala Uniwersyteckiego;
* dalsze utrzymanie poręczenia kredytu restrukturyzacyjnego zaciągniętego przez Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie w Banku Gospodarstwa Krajowego w 2017 r.;
* pomoc w dokończeniu wszystkich rozpoczętych do tej pory inwestycji we wszystkich lokalizacjach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina;
* zgodę na dalsze wykorzystywanie pozostałej bazy podmiotów leczniczych, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Podkarpackiego na cele dydaktyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego;
w zakresie formalno – prawnym:
* możliwość przeprowadzenia przez Uniwersytet Rzeszowski własnego pełnego audytu prawnego i finansowego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie przed przejęciem;
* powołanie Zespołu roboczego, którego zadaniem będzie przygotowanie ostatecznej koncepcji oraz procesu przejęcia, optymalnej reorganizacji oraz dalszego rozwoju Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie jako Szpitala Uniwersyteckiego; skład Zespołu roboczego obejmuje przedstawicieli Marszałka Województwa, Wojewody Podkarpackiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego ściśle współpracujących z Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia;
* uzależnienie formy przekazania szpitala Uniwersytetowi Rzeszowskiemu od wyników analiz prawnych przeprowadzonych przez strony i ostatecznie jej wypracowanie przez zespół roboczy;
* zapewnienie, że wszelkie kluczowe decyzje podejmowane do momentu przejęcia przez Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie w zakresie inwestycji i zmian struktury będą przedstawiane do informacji Rektorowi Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Więcej na: https://nowiny24.pl/prawie-miliard-zlotych-ma-kosztowac-budowa-szpitala-uniwersyteckiego-to-jedna-z-najwiekszych-inwestycji-na-podkarpaciu/ar/c1-15612801; https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/podpisanie-deklaracji-na-rzecz-powstania-klinicznego-szpitala-ur/?fbclid=IwAR0cyQnlVqADFHFDTpDn41XORh3kXn_mWIJ52nN_bbNodRX60GBTe4fNq0E; https://www.facebook.com/LeniartEwa
Fot. Archiwum/FB
Leave a Reply