Młodzi w Urban Lab dla Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowska młodzież stworzyła Program Młodych dla Rzeszowa. Pracowali nad nim zarówno młodzi urodzeni w Rzeszowie i tutaj wychowani, ale również młodzież, która do Rzeszowa przyjechała, aby uczyć się, studiować i z Rzeszowem wiąże swoją przyszłość.

Młodzi podkreślają, że mimo przynależności do różnych organizacji społecznych i politycznych, przy pracy nad tym programem nie miało to znaczenia, pracowali wspólnie. – Emblematy zostawiliśmy z boku i dziś zakładamy maseczki Konrada Fijołka – powiedział Paweł Szczygłowski, student, działacz młodzieżowy i społeczny.

Przedstawiony program, będzie nadal konsultowany z rzeszowską młodzieżą – uczniami i studentami, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania skierowane do młodych mieszkańców miasta.

Jesteście ludźmi, którzy kochają to miasto – powiedział do młodych rzeszowian radny Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa. – Macie w głowach fantastyczne pomysły, chcecie i wiecie jak to miasto urządzać, żeby było przyjazne, dlatego oddaję Wam głos.

Program Młodych dla Rzeszowa:

 1. Ekologia (butelkomaty i puszkomaty w całym mieście)
 2. Sport (więcej siłowni na wolnym powietrzu, wprowadzenie do szkół lekcji samoobrony)
 3. Aktywizacja młodzieży (utworzenie Miejskiego Programu Stypendialnego, rozwój młodzieżowych drużyn pożarniczych, samochodowe kina plenerowe, utworzenie młodzieżowej platformy informacyjnej)
 4. Edukacja 2.0 (psycholog w każdej szkole, zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli)
 5. Transport (poszerzenie siatki linii autobusowych i przystanków, tańsze bilety dla uczniów spoza miasta, uczących się w Rzeszowie, strefy Wi-Fi)
 6. Infrastruktura i budownictwo ( Towarzystwo Budownictwa Społecznego – tańsze mieszkania na wynajem, zintegrowane drogi rowerowe w całym mieście, przystosowanie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, stworzenie Inkubatora Organizacji Społecznych)
 7. Rozrywka (Aquapark, stworzenie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego)
 8. Bezpieczeństwo (pasy 3D, rozszerzony monitoring miejski)
 9. Turystyka (mapy Rzeszowa rozmieszczone po całym mieście)
 10. Praca (wsparcie przez miasto małych i średnich przedsiębiorstw, aktywizacja przedsiębiorców na różnego rodzaju imprezach, festiwalach)
 11. Utworzenie przy prezydencie miasta Rzeszowa organu odpowiedzialnego za wdrożenie młodzieżowego programu.

Młodzież zaznaczyła, że chce decydować w którym kierunku będzie rozwijało się miasto. Podziękowała Konradowi Fijołkowi za wysłuchanie i włączenie ich do czynnego udziału w życiu miasta.

Uważamy że dłoń młodego pokolenia dla prezydenta miasta XXI. wieku powinna być traktowana jako dłoń pomocna. Wystarczy wyciągnąć po nią rękę, ponieważ z naszej strony, ze strony ludzi młodych, ta ręka już od dawna jest wyciągnięta – powiedział Paweł Szczygłowski.

Radny Konrad Fijołek jest zachwycony postawą młodych

Konrad Fijołek przyznał, że jest bardzo zbudowany postawą młodych ludzi i bardzo ceni ich wkład w rozwój miasta – Jesteśmy w miejscu symbolicznym dla mnie. Tuż obok jest siedziba jednego z ważniejszych projektów, jakie udało mi się w mieście zrobić. To siedziba miejskiego laboratorium Urban Lab, którego ideą jest właśnie to, żeby rozmawiać, aby dyskutować o mieście. Aby miasto i administracja czerpała także z potencjałów, z głów i doświadczeń, pomysłów naszych wszystkich mieszkańców – przypomniał Konrad Fijołek.

Fot. Biuro Prasowe Konrada Fijołka, kandydata na prezydenta Rzeszowa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.