Dzisiaj obchodzimy Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego

POLSKA. W liturgii kościelnej jest to jedno z najważniejszych świąt – upamiętnia zesłanie Ducha Świętego na Maryję oraz Apostołów. Zielone Świątki mają tradycję wywodzącą się z pogańskiej obrzędowości i zwyczajów. Pochodzą od starosłowiańskiej uroczystości zwanej Stado, które to było świętem wiosennym.

Ludowe obyczaje

To ruchome święto inaczej nazywane jest Zesłaniem Ducha Świętego i ma długą tradycję. Skąd się wzięło i o co w nim chodzi?

Obrzędy związane z tym świętem wiązały się z oczekiwaniem na nadejście lata i miały zapewnić obfite plony, a także ochronę przed urokami i złymi duchami. W tym celu majono domy, stodoły, płoty zielonymi gałązkami brzozy i wierzby. Zwierzęta okadzano dymem z palonych ziół, przystrajano wieńcami z kwiatów.

Kiedyś Zielone Świątki były świętem pogańskim, obchodzonym w związku z nadejściem wiosny. Rolnicy i mieszkańcy wsi przystrajali domy kwiatami i rozpalali ogniska, by odpędzić złe duchy i zagwarantować gospodarzom obfite plony. Jak już wspominaliśmy, przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się z wcześniejszego słowiańskiego święta nazywanego „Stado”, związanego z kultem płodności.

Ludowe obyczaje związane z tym dniem nawiązywały do rytmu przyrody i nadejścia lata. Domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami. Zielone Świątki szczególnie popularne były wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Później kultywowano także zwyczaj, podczas którego zasiane pola obchodziły procesje mieszkańców. Uczestnicy nosili wtedy chorągwie i obrazy święte, śpiewali również pieśni nabożne. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami. W zależności od regionu Zielone Świątki nazywane były dawniej także Pięćdziesiątnicą, Sobótkami (na południu Polski) lub Palinockami (na Podlasiu).

Inaczej Zesłanie Ducha Świętego

Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto chrześcijańskie – Zesłanie Ducha Świętego. Obchodzi się je 7 tygodni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli 50 dni po Wielkanocy. W tym dniu liturgia wspomina o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, którzy zaczęli mówić różnym językami. Otrzymali niezwykłą moc i dary, dzięki którym mogli na całym świecie głosić Słowo Boże. Ten dzień uznano za początek Kościoła.

Dzień wolny od pracy

Zielone Świątki – o co chodzi w tym święcie i czy należy się za nie dzień wolny. Zielone Świątki w 2021 roku przypadają w niedzielę – 23 maja. Ustawowo jest to dzień wolny od pracy. Przypada jednak w niedzielę, więc pracodawca nie jest zobowiązany do oddania dodatkowego dnia wolnego swoim pracownikom, tak jak w przypadku wolnej soboty. 23 maja 2021 roku otwarte będą więc jedynie apteki, sklepy na stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach oraz punkty gastronomiczne. Zakupy zrobimy również w sklepach, w których za ladą stanie właściciel.

Obrzędy związane z tym świętem wiązały się z oczekiwaniem na nadejście lata i miały zapewnić obfite plony

Więcej na: kalendarzswiat.pl; https://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/25827,zielone-swiatki-o-co-chodzi-w-tym-swiecie-i-czy-nalezy-sie-za-nie-dzien-wolny; https://leczyca.naszemiasto.pl/dzisiaj-obchodzimy-zielone-swiatki-czyli-swieto-zeslania/ar/c8-4652686

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.