Nowa mutacja COVID-19 w Brazylii. „Jest odporna na przeciwciała” – pisze gazeta „El Mundo”

ŚWIAT. Brazylijscy naukowcy odnotowali pojawienie się nowej, bardzo niebezpiecznej mutacji COVID-19. Z ustaleń wirusologów wynika, że może ona pochodzić od groźnego szczepu odkrytego w amazońskim Manaus. Jak wskazuje dziennik „El Mundo”, powołując się na WHO, najnowszy brazylijski wariant jest odporny na przeciwciała wytworzone po przejściu COVID-19.

Obecność nowego wariantu COVID-19 potwierdzono dotychczas na obszarze 21 gmin w stanie Sao Paulo, w południowo-wschodniej Brazylii. Poinformowało o tym w środę Brazylijskie Towarzystwo Wirusologii (SBV).

Jak wskazali brazylijscy wirusolodzy, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że nowa mutacja koronawirusa pochodzi od szczepu, który został odkryty pierwszy raz w Manaus – mieście leżącym w Amazonii. To właśnie ten wariant od wielu tygodni sieje spustoszenie wśród brazylijskiego społeczeństwa

Nowa brazylijska mutacja wysoce zaraźliwa

Według ustaleń brazylijskiego dziennika „El Mundo”, który powołuje się na źródła w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), najnowszy wariant zawiera mutację L452R, która charakteryzuje się większą zdolnością do zakażania.

„Ten nowy wariant koronawirusa odkryty w Sao Paulo jest odporny na przeciwciała” – napisała w środę gazeta „El Mundo”.

Koronawirus w Brazylii. Wstrząsające statystyki

Stan Sao Paulo to najbardziej dotknięty przez pandemię koronawirusa region Brazylii. Do tej pory w wyniku zakażenia COVID-19 zmarło tam niemal 110 tys. osób, przy czym liczba zakażonych wynosi 3,2 mln.

Porównując do statystyk z całej Brazylii – w skali kraju zmarło dotychczas 453 tys. zakażonych, przy 16,2 mln odnotowanych infekcjach.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/nowa-mutacja-covid-19-w-brazylii-jest-odporna-na-przeciwciala-6643874505001568a

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.