Biskup Rakoczy ukarany przez Watykan

WATYKAN. Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Watykan. Dochodzenie Stolicy Apostolskiej dotyczyło zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób nieletnich.

Stolica Apostolska w następstwie formalnych zgłoszeń przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Tadeusz Rakoczy był biskupem diecezjalnym bielsko-żywieckim w latach 1992–2013.

Watykan działał na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi.

Pedofilia w Kościele

Jak informuje Archidiecezja Krakowska, Stolica Apostolska w wyniku zakończonego dochodzenia podjęła w stosunku do bp. seniora diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego następujące decyzje:

  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski
  • wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć

Biskup senior Tadeusz Rakoczy był przez lata bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II. Rakoczy towarzyszył Ojcu Świętemu w trakcie pielgrzymek apostolskich, podczas spotkań papieża z głowami państw. Pochodzący z Gilowic biskup senior Tadeusz Rakoczy 30 marca br. skończył 83 lat.

Biskup Tadeusz Rakoczy przez 20 lat stał na czele diecezji bielsko-żywieckiej. Jak 10 miesięcy temu informowała wyborcza.pl, to właśnie w tym czasie zgłoszono tam przypadek molestowania ministranta przez księdza. Skrzywdzony zgłosił sprawę do biskupa i spotkał się z nim dwukrotnie. Bp Rakoczy miał nic nie zrobić, by wyjaśnić sprawę.

 „Miało to dramatyczne konsekwencje, bo ksiądz pedofil wykorzystał potem kolejnego chłopca. Zareagował dopiero następca Rakoczego bp Roman Pindel, który wszczął postępowanie w sprawie księdza pedofila” – pisze wyborcza.pl. 

W lipcu ub. r. „Gazeta Wyborcza” podała, że gdy Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką do kurii zgłosił się mężczyzna, który jako ministrant był molestowany przez proboszcza. Bp. Rakoczy spotkał się z nim i wysłuchał, ale nie podjął żadnych działań w tej sprawie.

„Proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim wykorzystał mnie kilkaset razy. Rozbierał mnie, zmuszał do seksu oralnego, a potem wycierał ręcznikiem nasienie z mojego ciała” – wyjawił Janusz Szymik, cyt. przez „Gazetę Wyborczą”.

Mężczyzna, który był wykorzystywany przez księdza miał nadzieje, że bp. Rakoczy zgłosi sprawę, jednak ten powiedział tylko, że będzie się za niego modlił.

„Odczytałem biskupowi swoje zeznania, potem je wręczyłem, czekałem na jakąś reakcję, na zapewnienie, że się tym zajmie, że nie dopuści do krzywdy kolejnych chłopców. A on wstał zza biurka, uścisnął mi rękę i powiedział, że się będzie za mnie modlił” – tłumaczy mężczyzna na łamach „GW”.

W 2019 do Stolicy Apostolskiej została złożona skarga na jego zaniedbania. Do przeprowadzenia dochodzenia mającego wyjaśnić sprawę został wyznaczony Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita krakowski.

Jak podaje portal Deon.pl, Watykan zlecił abp. Markowi Jędraszewskiemu przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Jego wysłannik spotkał się już z ofiarą księdza pedofila. Biskup Rakoczy, jak wspomnieliśmy, ma 83 lata i jest na kościelnej emeryturze. To kolejny od premiery filmy braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” kościelnym hierarchom, w sprawie którego Watykan prowadzi dochodzenie. Badana jest także sprawa bp. Edwarda Janiaka, bp. Stanisława Napierały i bp. Henryka Tomasika.

Tomasz Terlikowski, katolicki publicysta, stwierdził wówczas, że to dopiero początek lawiny. „Stolica Apostolska nakazała zbadanie oskarżeń o tuszowanie przestępstw seksualnych księdza przez biskupa Tadeusza Rakoczego. Ich skutkiem były kolejne ofiary. To początek lawiny. Takich spraw będzie coraz więcej. Trudny czas przed nami. Potrzebna modlitwa, ofiara, empatia i miłosierdzie wobec ofiar, co oznacza sprawiedliwość wobec sprawców i tuszujących i determinacja do pełnego wyjaśnienia tych spraw” – napisał na swoim Facebooku.

Więcej na: https://www.o2.pl/informacje/pedofilia-w-kosciele-biskup-rakoczy-ukarany-przez-watykan-6644520880208864a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.