Kto wygra przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie?

RZESZÓW. W opublikowanym przez „Kurier Rzeszowski” sondażu przedwyborczym liderem jest Konrad Fijołek, kandydat opozycji a na drugim miejscu Marcin Warchoł, kandydat obywatelski. Dopiero na trzecim miejscu Ewa Leniart z PiS a na czwartym Grzegorz Braun z Konfederacji. „Skąd tak wielu niezdecydowanych?” – pyta portalkurierrzeszowski.pl.

Jak pisze „Kurier Rzeszowski”, „już niespełna za dwa tygodnie odbędą się wybory uzupełniające na urząd prezydenta Rzeszowa. Wydarzenie jest ważne nie tylko regionalnie dla mieszkańców, ale przyciąga również uwagę mediów ogólnopolskich, które dwoją się i troją nad analizami i debatami. Niestety brakuje w tym wszystkim ocen i pomiarów mediów z Rzeszowa, które doskonale znają ludzi i sprawy mieszkańców. Redakcja Kuriera Rzeszowskiego w dniach 28 i 29 maja 2021 roku przeprowadziła badanie sondażowe, które daje nam pierwszy obraz obecnej sytuacji w Rzeszowie”.

Jak podaje „Kurier Rzeszowski”, cztery zespoły w różnych częściach miasta zapytały uprawnionych do głosowania mieszkańców na kogo zagłosują 13 czerwca. Ankietowani otrzymali też drugie pytanie, na kogo drugiego oddaliby swój głos, w przypadku gdyby niedostępny był ich preferowany kandydat.

„Wielkie brawa należą się czterem zespołom, które od rana do wieczora przeprowadzały badanie. W sumie udało się zadać pytanie grupie 965 osób” – czytamy na portalu kurierrzeszowski.pl.

Jak ujawnia portal kurierrzeszowski.pl, jedną z napotkanych na ulicach Rzeszowa osób była kandydatka na urząd prezydenta Rzeszowa dr Ewa Leniart, wojewodzina podkrpacka.

Wyniki sondażu:

W najnowszym sondażu „Kuriera Rzeszowskiego” w pierwszej turze przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie wygra Konrad Fijołek

Konrad Fijołek zdecydowanym liderem

Jak podaje „Kurier Rzeszowski”, zaskoczenia nie było, niekwestionowanym liderem sondażu okazał się Konrad Fijołek, który uzyskał wynik na poziomie 36,2%. Należy pamiętać, że w sondażu uwzględniono grupę osób niezdecydowanych, przy jej odrzuceniu wynik kształtowałby się na poziomie ponad 42%.

Marcin Warchoł przed Ewą Leniart

Na drugiej pozycji uplasował się Marcin Warchoł popierany przez byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca z wynikiem 21,8%. Kolejne miejsca to Ewa Leniart z wynikiem na poziomie 17,5% oraz Grzegorz Braun z 10,5%. Badania były prowadzone w piątek i sobotę, nie były prowadzone w okolicach kościołów, co być może mogłoby jeszcze zmienić sondaż.

W drugim pytaniu, jako drugiego preferowanego kandydata ankietowani najczęściej wskazywali Marcina Warchoła, na drugim miejscu w tym pytaniu znalazł się Konrad Fijołek, dalej Ewa Leniart i Grzegorz Braun. Wielu ankietowanych nie potrafiło wskazać drugiego preferowanego kandydata.

Wielka zagadka wyborów!

Spośród grupy ankietowanych, których udało się zarejestrować w sondażu 14% nie wiedziało na kogo będzie głosować, wahając się pomiędzy różnymi kandydaturami. Grupa ta wydaje się jednak być mocno niedoszacowana, ponieważ wiele osób nawet nie chciało rozmawiać z ankieterami, stwierdzając wprost, że nie wiedzą.

„Brak możliwości zadania im pytań kontrolnych jednak wykluczał ich z udziału w ankiecie. Trudno wróżyć, ale być może ilość osób niezdecydowanych może sięgać nawet 20%? Są to osoby, które pójdą na wybory, jednak decyzję podejmą dopiero w ostatniej chwili. A więc to od nich będzie zależało, czy wybory zakończą się w pierwszej turze ze wskazaniem na lidera sondażu, czy też przeważą wejście do drugiej tury jednego z pozostałych kandydatów” – czytamy na portalu kurierrzeszowski.pl.

Na sondaż szybko zareagował Marcin Warchoł. Na swoim profilu facebookowym napisał: „Ciężka praca – popłaca. Codziennie od wczesnych godzin porannych jestem z Państwem w drodze do pracy, rozmawiamy o Rzeszowie i naszej wizji miasta. Odbywamy setki spotkań i tysiące rozmów w tej kampanii. Jak widać – skutecznie. Dziękuję Państwu z całego serca za zaufanie i obiecuję – będę walczył o głosy do ostatniej minuty kampanii – dla Rzeszowa i wszystkich mieszkańców”.

Dwie godziny później Marcin Warchoł na swoim profilu facebookowym napisał”: „Blisko 22% poparcia w I turze to wielka radość, że nasze codzienne rozmowy z Rzeszowiankami i Rzeszowianami przekładają się na rosnące poparcie. Dziękuję Państwu serdecznie za zaufanie, wg najnowszego sondażu Kuriera Rzeszowskiego II tura odbędzie się w duecie z K. Fijołkiem. Walczymy do ostatniej minuty”.

„Jak zmienią się wyniki sondażu? Tego dowiemy się 13 czerwca, tymczasem teraz czas na analizę programów wyborczych kandydatów!” – czytamy na portalu kurierrzeszowski.pl.

Więcej na: https://kurierrzeszowski.pl/2021/05/31/konrad-fijolek-liderem-sondazu-drugi-marcin-warchol-dalej-ewa-leniart-i-grzegorz-braun-skad-tak-wielu-niezdecydowanych/ oraz na: https://www.facebook.com/WarcholRzeszow

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.