Zdzisław G. skazany na dwa lata pozbawienia wolności za popełnienie zbrodni komunistycznych

KROSNO. RZESZÓW. Z oskarżenia prokuratora IPN były szef Wydziału Śledczego SB Komendy Wojewódzkiej MO w Krośnie Zdzisław G. został skazany na dwa lata więzienia. Sąd uznał, że dokonane przez niego „bezprawne pozbawienie wolności w 1981 r. działaczy legalnej opozycji” było zbrodnią komunistyczną.

Wyrokiem z dnia 28 maja 2021 roku Sąd Rejonowy w Krośnie skazał Zdzisława G. – byłego Naczelnika Wydziału Śledczego Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krośnie – za popełnienie zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, które polegały na bezprawnym pozbawieniu wolności w okresie od 12 grudnia 1981 roku 70 osób, działaczy ówczesnej legalnej opozycji, na mocy decyzji o internowaniach.

Jak poinformowała „GP” Katarzyna Gajda-Bator, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, wydając decyzje o internowaniach Zdzisław G., jako podstawę prawną podjętego rozstrzygnięcia, każdorazowo powoływał dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego, podczas gdy ów akt prawny nie został wówczas opublikowany i nie miał mocy obowiązującej.

„Za przypisane czyny Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył  Zdzisławowi G. karę łączną 2 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał, podzielając stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia i prezentowane na rozprawie sądowej, iż zarzucone oskarżonemu czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych i stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości. Powyższy wyrok jest nieprawomocny.” – czytamy w oświadczeniu prokurator Beaty Śmiechowskiej, Naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.