Prapremiera sztuki „Hiob’51” o płk. Łukaszu Cieplińskim i 60. Międzynarodowy Dzień Teatru

RZESZÓW. W sobotę, 29 maja, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyła się długo wyczekiwana prapremiera sztuki Jarosława Jakubowskiego „Hiob’51” o płk. Łukaszu Cieplińskim w reżyserii Jana Nowary. Partnerem spektaklu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Swój udział w przygotowaniu i realizacji spektaklu ma Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Pierwotnym zamiarem była premiera sztuki 1 marca 2021 r. w 70. rocznicę  zamordowania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na czele z Łukaszem Cieplińskim. Warunki pandemiczne zmusiły organizatorów do zmiany planów repertuarowych na pierwszy możliwy termin, czyli 29 maja. Spektakl opowiada o losach Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych, ale także o losach wszystkich Polaków, którzy podjęli nierówną walkę z  bolszewizmem.

Spektakl „Hiob’51” opowiada historię życia i tragicznej śmierci Łukasza Cieplińskiego – pułkownika Wojska Polskiego, jednego z Żołnierzy Wyklętych, zabitego przez UB strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku. Ten przez lata wymazywany z kart historii bohater patriota, dziś jest symbolem niezmordowanej walki o wolność. Jego pamięć szczególnie czczona jest na Podkarpaciu – w regionie, w którym prowadził działalność bojową i konspiracyjną, dla którego się zasłużył, i w którym żył.

Sztukę o Cieplińskim na zamówienie Teatru im. Wandy Siemaszkowej napisał Jarosław Jakubowski –  uznany poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki i dziennikarz, laureat wielu nagród i wyróżnień, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020.

Więcej o spektaklu „Hiob’51” w artykule red. prof. dr. Adam Kulczyckiego „Prapremiera sztuki „Hiob’51” już najbliższą w sobotę” (https://gazetaparlamentarna.pl/2021/05/27/prapremiera-sztuki-hiob51-juz-najblizsza-w-sobote/).

60. Międzynarodowy Dzień Teatru – nagrodzeni pracownicy

Po premierze odbyły się odkładane obchody 60. Międzynarodowego Dnia Teatru’21. Z tej okazji wręczono aktorom nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymali: aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft (na zdjęciu pierwsza od lewej),
inspicjentka i suflerka Małgorzata Depta, aktor Robert Żurek

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca, ze względu na pandemiczne obostrzenia musieliśmy odłożyć w czasie – poinformowała „GP” Monika Midura, sekretarz literacka Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. – Po prapremierze sztuki „Hiob’51” odbyła się coroczna gala, podczas której wybrani pracownicy naszej instytucji zostali uhonorowani nagrodami Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa za całokształt twórczości otrzymali: aktor Marek Kępiński (na zdjęciu pierwszy z lewej), aktor Piotr Mieczysław Napieraj (na zdjęciu w środku). Wręczył je Henryk Wolicki (na zdjęciu pierwszy z prawej), pełnomocnik prezydenta miasta Rzeszowa ds. oświaty, opieki społecznej i osób niepełnosprawnych. Wspólnie z nagrodzonymi do zdjęcia pozują: Jan Nawara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i Agnieszka Kielar z Urzędu Miasta Rzeszowa

Poniżej lista nagrodzonych aktorów i pracowników Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

* Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymali: inspicjentka i suflerka Małgorzata Depta, aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft, aktor Robert Żurek.

* Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa za całokształt twórczości otrzymali: aktor Marek Kępiński, aktor Piotr Mieczysław Napieraj.

* Nagrody Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie otrzymali: aktorka Anna Demczuk, koordynatorka pracy artystycznej Izabela Dudek, aktorka Justyna Król, aktorka Małgorzata Machowska, aktorka Dagny Mikoś, specjalistka ds. płac i rozliczeń Wioletta Ptak, aktor Robert Chodur, specjalista rzemiosł teatralnych, elektryk-oświetleniowiec Sławomir Domino, zaopatrzeniowiec – kierowca Marek Ferenc, aktor Mateusz Mikoś, zaopatrzeniowiec – kierowca Mieczysław Potoczny.

Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje.

Wspólne zdjęcie nagrodzonych aktorów i pracowników Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nagrodami dyrektora

Fot. Wiktoria Cieśla

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.