W Rzeszowie, w Parku Papieskim, poświęcono pomnik św. Jana Pawła II

RZESZÓW. W środę, 2 czerwca, w 30. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzeszowie i zarazem 30. rocznicę konsekracji Katedry Rzeszowskiej, został poświęcony pomnik św. Jana Pawła II, znajdujący się w Parku Papieskim. W katedrze rzeszowskiej o godz. 18.00 bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, odprawił mszę św. dziękczynną, a następnie poświęci pomnik.

W środę 2 czerwca w Bazylice Katedralnej biskup rzeszowski Jan Wątroba przewodniczył uroczystej mszy świętej dziękczynnej za papieską pielgrzymkę na dzisiejsze Podkarpacie w 1991 roku. Po niej zebrani w procesji przeszli do Parku Papieskiego, gdzie został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Jana Pawła II.

W 30. rocznicę przychodzimy tu na miejsce tego niezwykłego wydarzenia, aby podziękować Janowi Pawłowi II za trud pielgrzymowania tu do nas do Rzeszowa, ale także podziękować za wszystkie jego pielgrzymki. Przyszliśmy też podziękować za beatyfikację ks. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Podziękować także za konsekrację tej świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego – mówił w homilii ks. bp dr Edward Białogłowski w dzisiejszej katedrze.

Bp. E. Białogłowski przypomniał nie tylko sylwetki i zasługi błogosławionego ks. bp. prof. J. S. Pelczara i świętego Jana Pawła II

Bp. E. Białogłowski przypomniał nie tylko sylwetki i zasługi błogosławionego ks. bp. prof. J. S. Pelczara i świętego Jana Pawła II. Podziękował także wszystkim tym, którzy przed 30. laty przyczynili się do sprawnego przebiegu tej historycznej uroczystości w Rzeszowie. Wymienił m.in. księży, którzy spowiadali, funkcjonariuszy służb mundurowych, druhów OSP i pięć tysięcy wolontariuszy, którzy ofiarnie wypełnili swoje zadania, a sami często nawet naszego papieża nie mogli z bliska zobaczyć.

Jak poinformowała Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, po mszy wszyscy uczestnicy przeszli w procesji do Parku Papieskiego, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II.

Najpierw jednak z krótkich wystąpieniach głos zabrali wojewoda Ewa Leniart, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz Mieczysław Janowski, b. prezydent Rzeszowa, który w 1991 r witał Jana Pawła II i ks. biskup Kazimierz Górny.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli w procesji do Parku Papieskiego, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II

Odsłonięcia pomnika Jana Pawła II dokonali ks. bp Kazimierz Górny wraz z Tadeuszem Ferencem, b. prezydentem Rzeszowa, a pomnik papieża poświęcił ks. bp. ordynariusz rzeszowski Jan Wątroba.

Przypomnijmy 2 czerwca 1991 roku, w czasie swej pierwszej po przemianach ustrojowych pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II odwiedził dzisiejsze Podkarpacie. Zawitał wtedy do Rzeszowa, Przemyśla i Lubaczowa.

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.