„Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” w Tarnawatce

Pod patronatem „Gazety Parlamentarnej”

TARNAWATKA. W niedzielę, 6 czerwca 2021 roku, w Kościele parafialnym w Tarnawatce, po Mszach Świętych o godz. 08.00 i godz. 11.00, odbędzie się wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne upamiętniające 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Organizatorami wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego w Tarnawatce są: Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnawatce, Wójt Gminy Tarnawatka, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Tarnawatka oraz „Gazeta Parlamentarna”.

Z rąk OUN-UPA na Wołyniu, w 1943 roku, zginęło ok. 60 tys. osób

Jak poinformowała „Gazetę Parlamentarną” Monika Szczepaniuk, podinspektor d/s działalności kulturalnej w Urzędzie Gminy Tarnawatka, moderator organizacyjny wydarzenia, na wydarzenie złożą się: wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie”, prelekcja prof. Adama Kulczyckiego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” oraz promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu”.

Organizatorami wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego w Tarnawatce są:
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnawatce, Wójt Gminy Tarnawatka,
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Tarnawatka oraz „Gazeta Parlamentarna”

Wystawa opowiadała o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca 1943 roku – Krwawa Niedziela na Wołyniu 11 lipca 1943 – poinformował „GP” prof. dr Adam Kulczycki, inicjator przedsięwzięcia. – Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie, w których ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu i w kolejnych dniach mordów.

Zdaniem prof. Adama Kulczyckiego, Cerkiew greckokatolicka mogła wiele uczynić w sprawie pojednania obu narodów i w sprawie rozładowania nacjonalistycznych i faszystowskich nastrojów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz na Lubelszczyźnie.

W oparciu o źródła zastane i opracowania tematyczne przedstawiające problemy polsko – ukraińskie możemy poznać różne zachowania duchowieństwa ukraińskiego na dawnych kresach południowo – wschodnich II Rzeczypospolitej – powiedział prof. dr Adam Kulczycki. – Najczęstszą jednak reakcją duchowieństwa, która nieodłącznie towarzyszyła odbywającym się mordom dokonywanym przez SB – OUN i UPA, oraz przez inne organizacje nacjonalistyczne na Polakach, była milcząca zgoda. Być może jedną z przyczyn była troska o własne bezpieczeństwo. Część duchowieństwa greckokatolickiego i część prawosławnego była zaangażowana w inspirowanie i podsycanie nienawiści Ukraińców do Polaków, swoich sąsiadów, którzy zamieszkiwali te same ziemie co Ukraińcy. Niekiedy duchowieństwo ukraińskie brało udział w zbrodniach na Polakach, zdarzało się, że wręcz nimi kierowało. Były przypadki uczestnictwa w mordach na Polakach dzieci duchownych ukraińskich, na przykład Stefana Bandery – dodał prof. Adam Kulczycki.

– Zainteresowanych serdecznie zapraszam do uczestnictwa w wydarzeniu historyczno – społeczno – kulturalnym upamiętniającym 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie, aby dowiedzieć się więcej o tych tragicznych wydarzeniach z historii Polski, o których trudno przeczytać w szkolnych podręcznikach czy kolorowych czasopismach – zaprasza na wydarzenie prof. Adam Kulczycki.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: „Gazeta Parlamentarna”, Katolickie Radio Zamość, „Kronika Tygodnia”, Internetowy Portal Informacyjny ReWizje.pl.

Wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne w Tarnawatce wspierają: Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim, Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski i Goldsun – Radosław SZEWCZUK.

***

Wystawa opowiadała o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego,
o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943

Szczegółowy program wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego upamiętniającego 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie wygląda następująco:

* Wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” (wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie)

* Prelekcja prof. dr. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.

* Promocja Książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam).

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.