Rzeszowianie wybierają prezydenta. Kandydaci już zagłosowali

RZESZÓW. Do godz. 21 potrwają przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa. Do południa policja nie przyjęła żadnych zgłoszeń o zakłóceniu ciszy wyborczej. Czworo kandydatów na prezydenta Rzeszowa spełniło obywatelski obowiązek. Do lokali wyborczych wybrali się z rodzinami i znajomymi. 

Jako pierwszy spośród kandydatów głos oddał Konrad Fijołek. O godzinie 9:00 – w towarzystwie żony Magdaleny – zjawił się w lokalu wyborczym przy ulicy Podwisłocze 20. 

Mamy w Rzeszowie święto demokracji. To bardzo przyjemny moment – powiedział z uśmiechem Fijołek. – Objeżdżając rano miasto, zauważyłem, że rzeszowianie tłumnie ruszyli do lokali wyborczych. Mam nadzieję, że wybór dokona się już dzisiaj – podkreślił. 

Jako pierwszy spośród kandydatów głos oddał Konrad Fijołek

Godzinę później zagłosowała Ewa Leniart. W lokalu wyborczym przy ulicy Piotra Czajkowskiego 11 była sama. – To bardzo ważny dzień. Z godziny na godzinę emocje rosną – stwierdziła z entuzjazmem. 

Ewa Leniart oddała głos w lokalu wyborczym przy ulicy Piotra Czajkowskiego 11

Większych emocji nie okazywał za to Grzegorz Braun. Do lokalu przy ulicy Szopena 28 przyszedł bez maseczki – podobnie jak jego klubowi koledzy i koleżanki. Tamtejsza komisja zignorowała jednak fakt, że Braun i jego towarzysze łamią pandemiczne obostrzenia. Obyło się bez awantury, z których słynie poseł Konfederacji. 

Wszyscy wzięli głęboki wdech – skomentował Braun panującą ciszę wyborczą. – Niczego więc nie sugeruję – zakończył dyplomatycznie. 

Większych emocji nie okazywał Grzegorz Braun. Do lokalu przy ulicy Szopena 28 przyszedł bez maseczki

Do lokalu przy ulicy Partyzantów 10a Marcin Warchoł wybrał się z żoną Joanną i trójką dzieci: Klarą, Ksawerym i Kornelią. – Spełniliśmy piękny obowiązek – ogłosił po odejściu od wyborczej urny. – Dziękuję wszystkim, którzy głosują, i liczę na wysoką frekwencję – dodał.

Głosowanie w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa jest możliwe do godz. 21:00. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych poznamy wyniki sondażów exit poll. Lokale wyborcze są czynne od 7:00. Prawo do oddania głosu ma 148 035 osób. 

Do godzin popołudniowych głosowanie przebiegało spokojnie. – Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów – mówi Paulina Ślemp-Hejnowicz, dyrektor rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Nie zanotowano również żadnych problemów natury technicznej. Choć podczas wyborów takie sytuacje się zdarzają. W 2018 r. w jednym z lokali wyborczych zabrakło prądu, co spowodowało opóźnienie. Lokal został otwarty kilkanaście minut po godz. 7.

– Teraz takich sytuacji nie było i wszystko przebiega bez utrudnień – mówi Marcin Dudzik, rzeszowski komisarz wyborczy. – Kilka obwodów zamkniętych rozpoczęło głosowanie o godz. 10, po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na późniejsze rozpoczęcie głosowania od Miejskiej Komisji Wyborczej. To dotyczy głównie obwodów odrębnych – szpitali, domów pomocy społecznej i zakładu karnego. W tych miejscach tylko zamknięta pula osób może zagłosować i zazwyczaj głosują oni później – dodał Marcin Dudzik. Cisza wyborcza potrwa do końca głosowania – do godz. 21 w niedzielę.

Nie mamy żadnych sygnałów odnośnie incydentów. Wybory przebiegają spokojnie i na szczęście bez żadnych zakłóceń – poinformował nadkom. Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. – Ciszy wyborczej nie zakłócono – dodał.

Fot. Archiwum/FB

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.