Wybory prezydenta Rzeszowa. Wyniki exit poll: Konrad Fijołek wygrywa w pierwszej turze

RZESZÓW. 55,8 procent głosów – tyle otrzymał Konrad Fijołek wg. wyników exit poll. Sondaż przeprowadzono w trakcie dzisiejszych wyborów.

Sondaż exit poll został przeprowadzony przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie serwisu Lokalnapolityka.pl. Jeżeli jego wyniki się potwierdzą Konrad Fijołek już w pierwszej turze zostanie prezydentem Rzeszowa.

Wybory w Rzeszowie 2021. Wyniki sondażu exit poll (IBS):

  • Grzegorz BRAUN – 9,8 proc.
  • Konrad FIJOŁEK – 55,8 proc.
  • Ewa LENIART – 25,1 proc.
  • Marcin WARCHOŁ – 9,3 proc.

– W Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, żadna formacja. W Rzeszowie zwyciężyła jedność. W Polsce, w której tak silne są podziały, zwycięży jedność. I stąd zacznie się powrót do jedności, do demokracji – mówił Konrad Fijołek, zaraz po ogłoszeniu wyniku exit poll, który daje mu zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Rzeszowie w pierwszej turze.

To finał niezwykle długiej kampanii wyborczej. O fotel prezydenta Rzeszowa w przedterminowych wyborach, które miały się odbyć 9 maja, ale zostały przeniesione na 13 czerwca, ubiegali się: Grzegorz Braun z Konfederacji, Konrad Fijołek, popierany przez zjednoczoną opozycję, Ewa Leniart, popierana przez PiS oraz Marcin Warchoł, związany z Solidarną Polską.

– Wyborcy mają prawo do oceny programu i oferty wyborczej każdego kandydata – powiedziała w rozmowie z Radiem ZET Ewa Leniart.
Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Czterech kandydatów

Fotel prezydenta Rzeszowa zwolnił się po przedterminowym ustąpieniu Tadeusza Ferenca 11 lutego. Ferenc rządził miastem przez 18 lat. Na swojego następcę namaścił posła wówczas Solidarnej Polski, Marcina Warchoła. Ten, by walczyć o fotel prezydenta Rzeszowa, oficjalnie złożył legitymację partyjną i wystartował z Komitetu Wyborczego Marcin Warchoł, Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa.

W wyborach wystartował także wieloletni współpracownik Tadeusza Ferenca – Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Zdobył poparcie zjednoczonej opozycji i od początku był faworytem sondaży wyborczych.

– Mam nadzieję że puściliśmy w Polskę jasny sygnał – powiedział Konrad Fijołek

Po ogłoszeniu wyników badania exit poll, według którego Konrad Fijołek zwyciężył w pierwszej turze, zdobywając 55,80 proc. głosów, w jego sztabie słychać było skandowanie jego nazwiska i Sto Lat. Konrad Fijołek wyraźnie poruszony najpierw podziękował rzeszowianom. – Taka cudowna atmosfera towarzyszyła nam przez całą kampanię. Z pokorą czekamy na ostateczny wynik wyborczy – powiedział Konrad Fijołek. – W Rzeszowie nie wygrała opcja, żadna formacja. W Rzeszowie zwyciężyła jedność. W Polsce w której tak silne są podziały, zwycięży jedność. I stąd zacznie się powrót do jedności, do demokracji. Mam nadzieję że puściliśmy w Polskę jasny sygnał, że można się jednoczyć wokół ważnych idei.

Konrad Fijołek zaprosił wszystkich kontrkandydatów do współpracy. – Zakasuję od poniedziałku rękawy i zabieram się do pracy. A wy wyjedziecie na wakacje – mówił.

Na koniec podziękował żonie Magdalenie. – Pozwolę sobie na odrobinę osobistych podziękowań: małżonce Magdalenie, która od zawsze mnie wspierała, dla całego sztabu, który stanowiliście wy wszyscy, rzeszowianie – podziękował Fijołek.

W sztabie wyborczym razem z Konradem Fijołkiem z wyniku cieszą się miejscy radni z jego klubu Rozwój Rzeszowa.

Gratuluję panu Konradowi Fijołkowi zwycięstwa w wyborach – powiedział w niedzielę, w swoim sztabie wyborczym Marcin Warchoł. – Dziękuję wszystkim tym, którzy na mnie głosowali – powiedział Marcin Warchoł po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

Marcin Warchoł zapowiedział, że jako poseł z Rzeszowa jest gotowy na współpracę z Konradem Fijołkiem. Zapowiedział również, że będzie „patrzył na ręce nowemu prezydentowi miasta”. Przekazał, że jest gotowy wpierać mieszkańców miasta, gdy tylko będzie im się działa krzywda.

Kim jest Konrad Fijołek?

Konrad Fijołek ma 45 lat, pochodzi z Rzeszowa. Skończył socjologię, od 2002 roku nieprzerwanie zasiada w radzie miejskiej, jest jej wiceprzewodniczącym. Fijołek był bliskim współpracownikiem Tadeusza Ferenca. Przez lata był (i nadal jest) szefem klubu Rozwój Rzeszowa w radzie miasta. Wcześniej, podobnie jak były prezydent Rzeszowa, Fijołek był związany z SLD.

Kampanię w Rzeszowie śledziła cała Polska. Bo po raz pierwszy zjednoczona opozycja poparła jednego kandydata, a także dlatego, że Zjednoczona Prawica, która rządzi krajem, tu miała dwóch konkurujących ze sobą kandydatów: Ewę Leniart i Marcina Warchoła.

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.