Wyniki sondażu exit poll w Rzeszowie będą znane już dziś wieczorem

RZESZÓW. Instytut Badań Samorządowych, działający w ramach Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, przygotowuje badanie exit poll przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa. Wyniki ukażą się jeszcze dziś wieczorem. Kiedy dokładnie? I na czym polega to badanie?

Dzisiaj rzeszowianie wybierają prezydenta miasta. Data przedterminowych wyborów została przesunięta z 9 maja br. Głosowanie odbywa się w 100 lokalach wyborczych, które – zgodnie z harmonogramem, mają być czynne w niedzielę do godz. 21.

Pierwsze wyniki pojawią się tuż po zamknięciu lokali, będą to wyniki sondażu exit poll, przygotowywanego przez IBS.

Exit poll. Co to takiego?

Exit poll to sondaż przeprowadzany w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali. Na podstawie badania exit poll podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych, na kilka lub kilkanaście godzin przed oficjalnymi wynikami podawanymi przez komisje wyborcze.

O tym jak realizowane jest badanie exit poll w Rzeszowie, opowiada Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Pytamy osoby wychodzące z lokali wyborczych, na kogo zagłosowały, jakie mają wykształcenie, poglądy polityczne, kogo poparły w poprzednich wyborach. Na podstawie tych odpowiedzi będziemy mogli oszacować wyniki wyborów – opowiada Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Exit poll w Rzeszowie. 100 ankieterów

Przy lokalach wyborczych w Rzeszowie dane zbiera dzisiaj około 100 ankieterów, to m.in. studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mają widoczne identyfikatory, oznaczone urny wyborcze oraz ankiety.

Poniżej lista lokalizacji, pod którymi będzie można spotkać ankieterów posiadających odpowiednie identyfikatory:

– ul. Dominikańska 4, Szkoła Podstawowa nr 10

– ul. Bohaterów 1, Szkoła Podstawowa nr 16

– ul. Miodowa 6, Szkoła Podstawowa nr 21

– ul. Starzyńskiego 17, Szkoła Podstawowa nr 25

– al. Krzyżanowskiego 24, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6

– ul. Solarza 12, Szkoła Podstawowa nr 28.

W wyborach prezydenckich w Rzeszowie, które odbywają się w niedzielę, 13 czerwca, bierze udział czterech kandydatów: Konrad Fijołek (popierany przez opozycję), Marcin Warchoł (popierany byłego prezydenta Tadeusza Ferenca), Ewa Leniart (popierana przez PiS), a także poseł Grzegorz Braun (popierany przez Konfederację).

Wyniki badania exit poll na próbie około 2500 osób zostaną opublikowane o 21 na stronie lokalnapolityka.pl – to będą dane z godz. 19.30, uaktualnione wyniki pojawią się ok. godz. 22.

Wyniki sondażu exit poll znajdziecie także tuż po godz. 21 na portalu „Gazety Parlamentarnej” www.gazetaparlmentarna.pl.

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Rzeszowie zostaną opublikowane przez Miejską Komisję Wyborczą. Najprawdopodobniej stanie się to w poniedziałek rano.

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadza się ponowne głosowanie.

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.