„Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” w Sieniawie

Pod patronatem „Gazety Parlamentarnej”

SIENIAWA. W niedzielę, 20 czerwca 2021 roku, w Kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sieniawie, po Mszy Świętej o godz. 14.30, odbędzie się wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne upamiętniające 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie. „Gazeta Parlamentarna” objęła nad wydarzeniem patronat medialny. Patronat Honorowy sprawuje Adam Woś, Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa.

Organizatorami wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego w Sieniawie są: Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sieniawie, Burmistrz Sieniawy, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie oraz „Gazeta Parlamentarna”.

Jak poinformował „Gazetę Parlamentarną” Piotr Majcher, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i RekreacjiSokół” w Sieniawie, moderator organizacyjny wydarzenia, na wydarzenie złożą się: wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie”, prelekcja prof. Adama Kulczyckiego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” oraz promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu”.

Wystawa opowiadała o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca 1943 roku – Krwawa Niedziela na Wołyniu 11 lipca 1943 – poinformował „Gazetę Parlamentarną” prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, inicjator przedsięwzięcia. – Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie, w których ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu i w kolejnych dniach mordów.

Zdaniem prof. Adama Kulczyckiego, Cerkiew greckokatolicka mogła wiele uczynić w sprawie pojednania obu narodów i w sprawie rozładowania nacjonalistycznych i faszystowskich nastrojów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz na Lubelszczyźnie.

– W oparciu o źródła zastane i opracowania tematyczne przedstawiające problemy polsko – ukraińskie możemy poznać różne zachowania duchowieństwa ukraińskiego na dawnych kresach południowo – wschodnich II Rzeczypospolitej – powiedział prof. Adam Kulczycki. – Najczęstszą jednak reakcją duchowieństwa, która nieodłącznie towarzyszyła odbywającym się mordom dokonywanym przez SB – OUN i UPA, oraz przez inne organizacje nacjonalistyczne na Polakach, była milcząca zgoda. Być może jedną z przyczyn była troska o własne bezpieczeństwo. Część duchowieństwa greckokatolickiego i część prawosławnego była zaangażowana w inspirowanie i podsycanie nienawiści Ukraińców do Polaków, swoich sąsiadów, którzy zamieszkiwali te same ziemie co Ukraińcy. Niekiedy duchowieństwo ukraińskie brało udział w zbrodniach na Polakach, zdarzało się, że wręcz nimi kierowało. Były przypadki uczestnictwa w mordach na Polakach dzieci duchownych ukraińskich, na przykład Stefana Bandery – dodał prof. Adam Kulczycki.

– Zainteresowanych serdecznie zapraszam do uczestnictwa w wydarzeniu historyczno – społeczno – kulturalnym upamiętniającym 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie, aby dowiedzieć się więcej o tych tragicznych wydarzeniach z historii Polski, o których trudno przeczytać w szkolnych podręcznikach czy kolorowych czasopismach – zaprasza na wydarzenie prof. Adam Kulczycki.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Katolickie Radio FARA, „Gazeta Jarosławska” oraz „Gazeta Parlamentarna”.

Wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne w Sieniawie wspierają: Nadleśnictwo Sieniawa, Delikatesy Groszek Sieniawa, Mega Fason, Euro Okna-Plus Sp. z o. o. i Goldsun – Radosław SZEWCZUK.

***

Szczegółowy program wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego upamiętniającego 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie wygląda następująco:

* Wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” (wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie)

* Prelekcja prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.

* Promocja Książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam).

Szeroko i obszernie o wystawie „Niedokończone Msze Wołyński i prelekcji „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskęna antenie Katolickiego Radia FARA Archidiecezji Przemyskiej opowiada prof. Adam Kulczycki: tps://przemyska.pl/2021/06/19/sieniawa-upamietnia-ofiary-ludobojstwa-dokonanego-przez-oun-upa-na-polakach/

Fot. Archiwum

Szczegółowy program wydarzenia historyczno – społeczno – kulturalnego w Sieniawie

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.