Rodziny polityków PiS nie zasiądą w radach nadzorczych spółek państwa? Uchwała Kongresu PiS ma jeden wyjątek

WARSZAWA. PiS formalizuje walkę z nepotyzmem w swoich szeregach. Rodziny posłów i senatorów PiS nie będą mogły zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa – głosi uchwała przyjęta na kongresie PiS. Jest jednak wyjątek, na który zwracają uwagę komentatorzy. Przepisy nie dotyczą osób, które zostały „zatrudnione/pracują ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

W sobotę w Warszawie odbywał się statutowo-wyborczy kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym m. in. wybierane są władze ugrupowania. – VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał na prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego niemal jednomyślnie przy wielkim aplauzie – przekazała Anita Czerwińska, rzeczniczka partii.

W trakcie kongresu prezes Jarosław Kaczyński poruszył kwestię nepotyzmu, jaki pojawił się wśród niektórych członków ugrupowania. Następnie przyjęta została uchwała zakazująca najbliższej rodzinie posłów i senatorów PiS m.in. zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Cień nepotyzmu

„Przypadki nepotyzmu w naszych szeregach rzucają cień na całą naszą formację. Podważają jej wiarygodność. Kwestionują fundamentalną dla Prawa i Sprawiedliwości zasadę, że uprawianie polityki rozumiemy jako służbę w interesie dobra wspólnego, jako pracę na rzecz pomyślności Rzeczpospolitej i jej obywateli, a nie jako sposób na osiąganie własnych korzyści” – głosi uchwała.

Uchwała przewiduje, że „współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa”.

Ponadto – zgodnie z uchwałą – „zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości – to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców”.

Merytokratyczne wyjątki

W uchwale zaznaczono, że powyższe ograniczenia nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

W uchwale czytamy ponadto, że PiS w 2015 r. zaczął realizację wielkiego, kompleksowego programu przebudowy polskiego życia. W wymiarze społeczno-ekonomicznym polega on – napisano – na wprowadzeniu Polski na ścieżkę trwałego, dynamicznego, zrównoważonego rozwoju. „Naszym celem jest stworzenie polskiego modelu państwa dobrobytu oraz uzyskanie przez mieszkańców naszego kraju takiego poziomu i jakości życia, jakimi cieszą się obywatele najzamożniejszych państw europejskich” – czytamy.

Jak zaznaczono, na tej drodze PiS osiągnęło wiele sukcesów, ale „niestety nie upilnowaliśmy się też przed błędami i niedociągnięciami”. „Nie ustrzegliśmy się również przed pokusami, które niesie ze sobą sprawowanie władzy” – głosi uchwała.

Komentarze do uchwały

Uchwała PiS w sprawie nepotyzmu wywołała komentarze w sieci.

„Znamienne, że po latach PiS nie znalazło żadnego haka na Donalda Tuska, który pewnym krokiem wraca do krajowej polityki i po latach Jarosław Kaczyński nagle odkrył, że w PiS jest nepotyzm” – pisze dziennikarz Jacek Nizinkiewicz

„Kiedyś prezes grzmiał, że do polityki nie idzie się by się dorobić. Premier obiecywał redukować rząd i ujawnić majątki rodzin polityków. Potem obniżali pensje posłom by je podwyższyć. Teraz zabraniają zatrudniać rodziny w SSP, ale jak zwykle są wyjątki. Całe prawo i sprawiedliwość” – ocenił dziennikarz Jacek Czarnecki.

„Wyjątki skutecznie grzebią idee” – oceniła z kolei posłanka Katarzyna Lubnauer.

Jarosław Kaczyński prezesem PiS. Są oficjalne wyniki głosowania

Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. – 1245 głosów za, 18 przeciw, 5 wstrzymujących – przekazał Ryszard Terlecki. Podczas wystąpienia wicepremier zapowiedział jednak, że jest to jego ostatnia kadencja.

  • 1245 głosów za, 18 przeciw, 5 wstrzymujących – to są wyniki głosowania. Prezes podsumował dotychczasowe prace partii przez ostatnie pięć lat, ale też wytyczył plan na dokończenie kadencji, a także oczywiście na następną. (…) To jest plan realizacji Polskiego Ładu, który umożliwi dogonienie Zachodu, jeśli chodzi o poziom życia – przekazał Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS.

Jarosław Kaczyński prezesem PiS. Są oficjalne wyniki głosowania

Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. – 1245 głosów za, 18 przeciw, 5 wstrzymujących – przekazał Ryszard Terlecki. Podczas wystąpienia wicepremier zapowiedział jednak, że jest to jego ostatnia kadencja. Jarosław Kaczyński prezesem PiS. Są oficjalne wyniki głosowania.

W sobotę w Warszawie odbył się zjazd delegatów PiS. – VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał na prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego niemal jednomyślnie przy wielkim aplauzie – przekazała Anita Czerwińska, rzeczniczka partii.

– 1245 głosów za, 18 przeciw, 5 wstrzymujących – to są wyniki głosowania. Prezes podsumował dotychczasowe prace partii przez ostatnie pięć lat, ale też wytyczył plan na dokończenie kadencji, a także oczywiście na następną. (…) To jest plan realizacji Polskiego Ładu, który umożliwi dogonienie Zachodu, jeśli chodzi o poziom życia – przekazał Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS.

– Na kongresie będziemy jeszcze wybierać kolejne władze, w tym sekretarza generalnego. Jutro spotka się Komitet Polityczny PiS. Ale wybór najważniejszy, czyli prezesa partii dokonał się dzisiaj – podsumował wicemarszałek Sejmu.

Kongres podjął również dwie inne uchwały. – Chcemy informacje i prawdę o Polskim Ładzie przekazywać Polakom, dlatego zobowiązuje się struktury partii do aktywnego promowania założeń Polskiego Ładu – przekazała posłanka PiS.

Fot. Archiwum

Więcej na: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kongres-pis-przyjeto-uchwale-majaca-na-celu-zwalczanie-nepotyzmu-w-pis/c4s71b0?utm_medium=push&utm_source=browser&utm_campaign=push_push_go; https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-kaczynski-prezesem-pis-sa-oficjalne-wyniki-glosowania-6657330841389600a

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.