Papież odwiedzi Węgry i Słowację. Watykan opublikował program pielgrzymki

WATYKAN. Podczas czterodniowej pielgrzymki, od 12 do 15 września, papież Franciszek m.in. weźmie udział w mszy na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, spotka się z wiernymi, władzami obu państw oraz z młodzieżą.

Wizyta papieża na Węgrzech w niedzielę 12 września potrwa kilka godzin. Na głównym placu w Budapeszcie Franciszek weźmie udział w mszy na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Wcześniej spotka się z prezydentem i premierem oraz biskupami Węgier, a później z Radą Ekumeniczną Kościołów i przedstawicielami wspólnoty żydowskiej. Po południu Franciszek uda się na Słowację, gdzie po przylocie weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym oraz spotka się z jezuitami pracującymi w tym kraju.

Franciszek odwiedzi na Słowacji 5-tysięczne miasteczko. Co w nim jest wyjątkowego?

Biuro prasowe Watykanu podało na razie, że Franciszek odwiedzi Bratysławę, Preszów, Koszyce i Szasztin. Szczegółowy plan wizyty nie jest jeszcze znany, ale można przypuszczać, że w tej ostatniej miejscowości, w której mieszka tylko 5 tysięcy osób, Franciszek odwiedzi miejscowe Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

To miejsce z pewnością może być nazywane „słowacką Częstochową”. Mieści się tam Kościół Matki Bożej Bolesnej, gdzie umieszczona jest cudowna rzeźba Matki Bożej.

Według legendy, żona palatyna węgierskiego wyprosiła modlitwą nawrócenie swojego męża. W ramach wdzięczności poleciła wybudować kaplicę, gdzie umieszczono rzeźbę. Ta pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Ma wysokość 85 centymetrów i jest wykonana w stylu późnogotyckim.

Z czasem rzeźba zaczęła być uznawana za cudowną. Pielgrzymowali do niej ludzie z okolicy. Po badaniu kanonicznym papież Urban VIII potwierdził jej wyjątkowość wydając specjalny dekret.

Opiekę nad miejscem przejęli Paulini i zbudowali tam kościół i klasztor. W 1927 roku Matka Boża Siedmiobolesna została ogłoszona patronką Słowacji, a w 1964 roku Paweł VI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Był już tam Jan Paweł II

Franciszek nie będzie jednak pierwszym papieżem, który odwiedzi Matkę Bożą w Szasztinie. 1 lipca 1995 roku w czasie swojej pielgrzymki na Słowację sanktuarium odwiedził Jan Paweł II.

Odprawił tam mszę i koronował figurę Matki Bożej. – To sanktuarium przypomina o wielu pokoleniach pielgrzymów, którzy przybyli tu z całego waszego kraju, i zachowuje pamięć o wszystkim, co ściśle związane z ich życiem: radości, smutku i cierpieniu, których nie brakowało w waszej historii – mówił św. Jan Paweł II.

Spodziewamy się duchowego wzmocnienia”. Słowacja czeka na papieża

Słowacy z radością czekają na wizytę papieża Franciszka, który odwiedzi to państwo w połowie września. – To szczególnie radosna wiadomość – powiedział abp Stanislav Zvolenský, przewodniczący tamtejszego episkopatu.

Proszę wszystkich o rozpoczęcie wewnętrznych przygotowań, aby móc dobrze słuchać przesłania papieża Franciszka – zaapelował abp Zvolenský. Przyznał, że to „szczególnie radosna wiadomość”, a wspomnieniami wrócił do wizyty św. Jana Pawła II na Słowacji. – Po raz kolejny możemy powiedzieć, że następca apostołów, obecnie papież Franciszek, przyjedzie na Słowację – powiedział.

Duchowny zauważył, że wiadomość o pielgrzymce przyszła tuż przed uroczystością „naszych świętych Cyryla i Metodego, zwiastunów wiary”. – To oni nauczyli nas szacunku dla papieża. A teraz będziemy mogli powitać następcę apostoła Piotra z powrotem na Słowacji, przyjąć go wśród nas – mówił.

Więcej na: https://stacja7.pl/ze-swiata/spodziewamy-sie-duchowego-wzmocnienia-slowacja-czeka-na-papieza/

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.