Tour de Pologne: Fernando Gaviria znów najszybszy w Rzeszowie. Kwiatkowski nadal w czołówce

SANOK. RZESZÓW. Fernando Gaviria z UAE Team Emirates wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne z Sanoka do Rzeszowa. To już jego drugie w historii zwycięstwo w stolicy Podkarpacia. Poprzednio zwyciężył w 2016 roku.

Kolumbijczyk na kresce pokonał Olava Kooija i Phila Bauhausa, zwycięzcę pierwszego etapu. Kooij, to z kolei wygrał w Rzeszowie, ale przed rokiem. Na czele klasyfikacji generalnej utrzymał się Joao Almeida z Deceuninck-Quick Step. Na czoło w klasyfikacji najlepszego sprintera wysforował się najlepszy Polak w wyścigu Michał Kwiatkowski, który w Rzeszowie został sklasyfikowany na 9. miejscu, a w generalce zajmuje czwartą lokatę tracąc do lidera 11 sekund. Stanisław Aniołkowski finiszował w Rzeszowie na 20. pozycji.

Ostro od samego początku, Owsian bohaterem na górach

Start 3. etapu rozpoczął się na Rynku w Sanoku, kolarze wolnym tempem przejechali do Zahutynia, gdzie wyznaczono ostry start i… ostro było od początku.

Ledwie etap się zaczął, a już kilku kolarzy próbowało odrywać się od peletonu. Pierwsze próby były nieudane, ale zaraz potem kilku odskoczyło. Utworzyła się sześcio-, a następnie 10-osobowa grupa, w której znalazł się m.in. zawodnik reprezentacji Polski Łukasz Owsian, a jego towarzyszami byli Tom Bohli, Taco Van Der Hoorn, Norman Vahtra, Alexander Koniczew, Lionel Taminiaux, Daniel Arroyave, Filippo Conca, Niklas Maerkl i Simon Clarke.

Ucieczka zlikwidowana na przedmieściach

Utrzymywali się oni na prowadzeniu niemal do samego końca wyścigu. Pierwsza premia lotna padła łupem Holendra Van Der Hoorna, lidera w klasyfikacji aktywnych Lotto. Gdy jednak zaczęły się góry popis dał Owsian. Zawodnik reprezentacji Polski zgarnął wszystkie trzy premie górskie, kolejno: Arłamów, Kalwaria Pacławska i Gruszowa. Owsian tym samym objął prowadzenie w klasyfikacji „górali” spychając z pozycji lidera kolegę z ekipy Michała Palutę, który przez dwa dni był posiadaczem koszulki w grochy.

Na półmetku trasy przewaga ucieczki wynosiła blisko trzy i pół minuty, ale od tego momentu zaczęła stopniowo topnieć. Peleton napędzała coraz mocniej silna ekipa UAE-Team Emirates.

Gdy wydawało się, że peleton lada chwila wchłonie ucieczkę, ta na dojeździe na lotną premię w Kańczudze znów przyspieszyła, odbudowując ponad trzyminutową przewagę, ale zaraz potem znów topniała, a przed wjazdem do Rzeszowa odpadali od niej kolejni zawodnicy. W końcówce peleton wchłonął ostatnich na placu boju uciekinierów i wszystko rozstrzygnęło się na ulicach miasta. Na finiszu wydawało się, że pełną pulę zgarnie Niemiec Phil Bauhaus, potem wyprzedził go Kooj, ale zza jego pleców wyskoczył Gaviria i o pół koła wyprzedził Holendra.

To był już ostatni dzień Tour de Pologne na Podkarpaciu. Kolarze mogli liczyć tu na mocny doping. Jutro etap numer 4 z Tarnowa do Bukowiny Tatrzańskiej, czyli znów będzie mocno pod górkę. Na trasie planowane są trzy premie górskie. Dwie trzeciej kategorii w Lubince i Chomranicach, a także drugiej kategorii, już blisko mety w Łapszance, 965 metrów nad poziomem morza.

Przygotowane są też dwie premie lotne w Zakliczynie i Krościenku nad Dunajcem. Cały etap ma długość 160 km. Zawodnicy wystartują na poziomie 204 m n.p.m., a meta będzie się znajdować na wysokości 942 m n.p.m.

Klasyfikacja 3 etapu 78. Tour de Pologne z Sanoka do Rzeszowa

Czołówka 3 etapu: 1. Gaviria, 2. Kooij, 3. Bauhaus.

Najlepsi na premiach – lotne: Van Der Hoorn (dwie Ustrzyki Dolne i Kańczuga), Norman Vahtra (Łańcut); górskie: Ł. Owsian (wszystkie Arłamów, Kalwaria Pacławska, Gruszowa)

Klasyfikacja generalna: 1. Joao Almeida, 2. Diego Ulissi, 3. Matej Mohoric.

Najlepszy sprinter: Michał Kwiatkowski. 

Najlepszy góral: Ł. Owsiana. 

Najaktywniejszy Van Der Hoorn

Więcej na: https://nowiny24.pl/tour-de-pologne-gaviria-znow-najszybszy-w-rzeszowie-kwiatkowski-nadal-w-czolowce/ar/c2-15751712; https://www.tourdepologne.pl/etap-3/

Fot. Tour de Pologne

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.