Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na premierę banknotu  o nominale 0 Euro z podobizną swojej patronki

RZESZÓW. Wanda Siemaszkowa – legendarna polska aktorka, przed laty dyrektorka rzeszowskiego Teatru, który następnie otrzymał jej imię – doczekała się kolejnego upamiętnienia. 20 sierpnia w siedzibie Teatru odbędzie się konferencja prasowa poprzedzająca premierę banknotu o nominale 0 Euro z podobizną artystki. Taką pamiątkę będzie można nabyć w specjalnym bankomacie, który stanie w Teatrze na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, od 21 sierpnia. Nakład jest ograniczony.

Miło nam poinformować, że Teatr im. Wandy Siemaszkowej stał się emitentem banknotu 0 Euro z podobizną Wandy Siemaszkowej – poinformowała „GP” Monika Midura, sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. – Od soboty 21 sierpnia kolekcjonerski banknot będzie można nabyć w kasach Teatru oraz w specjalnym bankomacie ustawionym we foyer, podczas teatralnych wydarzeń.

Premierowy dzień emisji banknotu poprzedzi briefing prasowy, który odbędzie się 20 sierpnia (piątek) o godz. 10:00 w foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej. W spotkaniu wezmą udział goście honorowi – klan rodziny Siemaszków – potomkowie słynnej aktorki.

Wydanie banknotu z podobizną Wandy Siemaszkowej to kolejna inicjatywa rzeszowskiego Teatru mająca na celu upamiętnienie sławnej patronki. W ostatnich latach Teatr przypominał osobę i dokonania Wandy Siemaszkowej m.in. poprzez opowiadanie multimedialne „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”, realizację czytania aktorskiego sztuki Jerzego Pleśniarowicza „Panna Młoda z Wesela. Wanda Siemaszkowa”, wystawę archiwalnych zdjęć na stałe zamieszczoną w górnej części teatralnego foyer. Teraz przyszedł czas na pamiątkę, którą będzie można zabrać do domu. 20 sierpnia o godz. 10.00 we foyer Teatru odbędzie się specjalne spotkanie, podczas którego oficjalnie ogłosimy start emisji. Gośćmi honorowymi spotkania będą potomkowie legendarnej heroiny polskiej sceny. Banknot będzie można nabyć od 21 sierpnia w Kasach Teatru (w godzinach ich otwarcia) oraz w specjalnym bankomacie we foyerpodczas teatralnych wydarzeń – cena 20 zł.

Czym jest banknot 0 Euro?

– Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro w tym roku obchodzi swoje szóste urodziny – powiedziała Monika Midura, sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. – Powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy banknot 0 Euro w Polsce przedstawiał Warszawę, a jego nakład 5000 sztuk sprzedano w ciągu jednego dnia. Ojcem projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę. Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 Euro. Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje. Wyjątkową cechą pamiątkowego Banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czyzabezpieczenia UV.

Banknot 0 Euro, którego emitentem jest rzeszowski Teatr przedstawia profil Wandy Siemaszkowej na fotografii wykonanej u szczytu jej kariery aktorskiej oraz dawny budynek rzeszowskiego „Sokoła”, dziś Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.