Prezydent Andrzej Duda udaje się z trzydniową wizytą na Ukrainę

WARSZAWA. KIJÓW. Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udaje się z trzydniową wizytą na Ukrainę, gdzie weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w środę. Spotka się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

W czasie wizyty, która rozpocznie się w niedzielę, Andrzej Duda spotka się z Wołodymyrem Zełenskim. W przyszły czwartek i piątek Prezydent odwiedzi z kolei Mołdawię.

„Prezydent Andrzej Duda udaje się z wizytą na Ukrainę, a następnie niemal natychmiast na wizytę w Mołdawii. W obu tych krajach będą obchody 30-lecia niepodległości, ale przede wszystkim wizyty te są przejawem poparcia dla integralności terytorialnej i dla aspiracji prozachodnich obu naszych partnerów” – oświadczył Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W Mołdawii Andrzej Duda spotka się z Prezydent tego kraju Maią Sandu, z premier Natalią Gavrilitą i z przewodniczącym mołdawskiego parlamentu.

Kumoch zaznaczył, że najważniejszym punktem wizyty będzie szczyt Platformy Krymskiej, który – jak ocenił – jest „ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu”.

W czasie wizyty odbędzie się również spotkanie bilateralne Andrzeja Dudy z Prezydentem Zełenskim. Jakub Kumoch zwrócił uwagę na duże znaczenie rozmowy, m.in. w kontekście porozumienia ws. gazociągu Nord Stream 2. Tematem rozmów ma być także polsko-ukraińskie pojednanie i sprawy historyczne.

W czasie wizyty prezydent oficjalnie przekaże też sprzęt medyczny, który wyruszył z Polski w konwoju.

Kumoch zadeklarował, że w czasie wizyty prezydent „znajdzie też czas dla mieszkających tam Polaków, mniejszości polskiej, jak również na spotkania z polskim biznesem, który w obu krajach dość prężnie się rozwija”.

Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 r. Półwyspu Krymskiego. Pierwsze spotkanie w ramach platformy zostało zaplanowane na 23 sierpnia w Kijowie. Do udziału w rozmowach zaproszeni zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Więcej na: https://kresy.pl/wydarzenia/andrzej-duda-udaje-sie-z-wizyta-na-ukraine/

Fot. Jakub Szymczuk, KPRP

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.