Budżet Obywatelski – trwa głosowanie

RZESZÓW. – Jest już na terenie miasta dużo dowodów na to, że inicjatywa Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego była bardzo potrzebna – mówił na wtorkowej konferencji prasowej Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – To projekt odpowiadający na zróżnicowane potrzeby mieszkańców. Szczególnie cieszy mnie fakt, że coraz więcej zgłaszanych projektów dotyczy ochrony środowiska i ekologii. Ten budżet wyzwolił wśród mieszkańców ogromną inicjatywę. Pokazał, że mogą wziąć sprawy w swoje ręce i decydować jakie inwestycje są dla nich najpilniejsze. Konferencja odbyła się we wtorek na wybudowanym w ramach RBO kompleksie boisk, placu zabaw i siłowni plenerowej przy ul. Kustronia.

Budżet podzielony jest na trzy kategorie: pierwsza dotyczy budowy bądź modernizacji infrastruktury miejskiej, druga dotyczy infrastruktury osiedlowej oraz trzecia związana jest z działaniami o charakterze prospołecznym i kulturalnym.

– Idea budżetu w Rzeszowie jest już bardzo dobrze rozwinięta, w tegorocznym budżecie zgłoszonych jest 102 projekty. Przeznaczonych na ten cel zostało 8,2 mln zł. W ubiegłym roku zostało oddanych ok. 60 tys. głosów. Liczymy, że w tym roku ten wynik zostanie poprawiony – powiedział Robert Walawender, zastępca Przewodniczącego Komisji ds. RBO.

Najczęściej zgłaszanymi propozycjami są projekty boisk czy osiedlowych placów zabaw. W tym roku znaczną część projektów, bo aż 48 stanowią również zgłoszenia kategorii III, dotyczącej działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym oraz sportowym.

Prezydent Konrad Fijołek podkreślił również znaczenie zaangażowania społecznego obywateli w projekt RBO, aby umożliwić włączenie każdego w kreowanie przestrzeni Rzeszowa.

Chciałbym bardzo serdecznie zachęcić mieszkańców do głosowania. Bardzo poważnie rozważamy dołożenie się do projektów. W momencie gdy zauważymy, że zgłoszony projekt jest wartościowy, a nie dostanie się do tegorocznej edycji, może znaleźć się wówczas w budżecie przyszłorocznym -zadeklarował prezydent.

Głosowanie rozpoczęło się 10 września i potrwa do 8 października. Obecnie oddanych zostało już blisko 10 tysięcy głosów. Głos na określony projekt można oddać na dwa sposoby. Elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej rbo.erzeszow.pl bądź w formie papierowej w siedmiu wyznaczonych punktach : w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta ul. Rynek 1, w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta przy ul. Kopernika 15 i Okrzei 1 oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców znajdujących się w Galerii Handlowej Nowy Świat, Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall, Centrum Handlowym Plaza Rzeszów oraz Galerii Rzeszów.

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.