Rekordowy Rzeszowski Budżet Obywatelski

RZESZÓW. – W tej edycji RBO oddano aż blisko 71 tys. głosów. To rekord, który pokazuje, że idea budżetu obywatelskiego świetnie się sprawdza – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który zapowiedział, że część pomysłów, które nie zostały głosami mieszkańców zakwalifikowane do realizacji w ramach RBO wykona miasto. Chodzi m.in. o nasadzenia drzew na wszystkich rzeszowskich osiedlach.

W piątek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta oraz rzeszowscy radni na czele z Robertem Walawendrem – przewodniczącym komisji ds. RBO oraz Tomaszem Kamińskim – przewodniczącym największego w radzie miasta klubu Rozwój Rzeszowa zaprezentowali zadania, które zostały głosami mieszkańców wybrane do realizacji w ramach najnowszej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować rzeszowianom za tak wspaniałą aktywność. W tej edycji RBO został pobity rekord – oddano aż blisko 71 tys. głosów. Dzięki tak dużej liczbie głosów możemy powiedzieć, że ten budżet rzeczywiście jest obywatelski – stwierdził podczas piątkowej konferencji Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Wzorem ubiegłych lat zadania, na które głosowali mieszkańcy podzielone były na trzy kategorie. Pierwsza to zadania ogólnomiejskie, druga osiedlowe, trzecia to przedsięwzięcia o charakterze społeczno-kulturalnym.

W pierwszej kategorii do realizacji zostały wybrane cztery zadania, wśród których znalazły się m.in. urządzenie parków miejskich w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny i w rejonie ul. Starzyńskiego i Brydaka oraz doposażenie rzeszowskich przedszkoli w urządzenia rekreacyjne na place zabaw.

W pierwszej kategorii do realizacji z RBO zostały wybrane cztery zadania

W kategorii drugiej wybrane zostały m.in. „Arena-Park Zalesie – poprawa infrastruktury sportowej – kontenerowy zespół szatniowy”, modernizacja placu zabaw oraz części rekreacyjno – sportowej przy budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 przy ul. ul. Rubinowej 4 oraz budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 10.

Lista zadań do realizacji w ramach RBO w kategorii drugiej
Ciąg dalszy zadań do realizacji w ramach RBO w kategorii drugiej

W trzeciej kategorii mieszkańcy do dofinansowania wybrali m.in. organizację MOCY ODKRYWCÓW – Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki, organizacja zajęć sportowych dla dzieci z rzeszowskich osiedli oraz  „Spotkania muzyczne na osiedlu Franciszka Kotuli”.

Lista zadań do realizacji w ramach RBO w kategorii trzeciej
Ciąg dalszy zadań do realizacji w ramach RBO w kategorii trzeciej

Nagrodę dla najaktywniejszego osiedla – 200 tys. zł na wybraną przez mieszkańców inwestycję zdobyło osiedle Bzianka – poinformowała Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

W związku z tak dużym zainteresowaniem będziemy chcieli w przyszłym roku zwiększyć pulę pieniędzy do podziału w ramach budżetu obywatelskiego – zapowiedział radny Tomasz Kamiński.

Prezydent Konrad Fijołek zdradził także, że część projektów, która nie zdobyła wystarczającej liczby głosów i nie została zakwalifikowana do realizacji w ramach RBO, jego decyzją zostanie wprowadzona do przyszłorocznego budżetu. – Jednym z takich projektów  jest zadanie polegające na nasadzeniach drzew na wszystkich rzeszowskich osiedlach – powiedział Konrad Fijołek. W RBO do podziału było 8,2 mln zł.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.