Stacja uzdatniania wody przy ul. Podleśnej w Rzeszowie gotowa

RZESZÓW. Już w 2022 roku do mieszkańców ulicy Podleśnej i jej okolic na terenie osiedla Budziwój miejską siecią może popłynąć woda najwyższej jakości ze studni głębinowych. Rzeszowski MPWiK wybudował przy ul. Podleśnej Stację Uzdatniania Wody. Niebawem ruszy budowa sieci.

Dotychczas większość mieszkańców ulicy Podleśnej na osiedlu Budziwój korzysta z wody pochodzącej z indywidualnych studni. MPWiK Rzeszów planując dostarczanie wody dla mieszkańców z zakładu uzdatniania w Zwięczycy brał m. in. pod uwagę korzystanie z istniejącej sieci należącej do spółki Eko-Strug z Tyczyna. Jednak mimo kilku prób nie udało się uzyskać zgody spółki z Tyczyna na to, by MPWiK korzystał z jej sieci.

Ostatecznie w MPWiK zapadła decyzja by wybudować na osiedlu Budziwój dwie studnie głębinowe. Obie mają głębokość po około 100 metrów. Główna studnia ma wydajność 4 metrów sześciennych wody na godzinę, a druga 1,5 metra sześciennego na godzinę.

Wybudowaliśmy nie tylko studnie, ale m. in. także stację uzdatniania wody, zbiorniki wyrównawcze i hydrofornię. Wszystko zostało tak zaprojektowane i wybudowane, by w razie potrzeby możliwe było zwiększenie wydajności całego systemu. Rzeszów systematycznie się rozrasta a jednym najpopularniejszych inwestycyjnie terenów jest właśnie osiedle Budziwój – powiedział Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów Sp. z o.o.

Główną studnią będzie ta o wyższej wydajności. – Druga studnia będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii czy koniecznych prac np. remontowych czy konserwatorskich. Dzięki temu zabezpieczymy ciągłość dostaw wody – wyjaśnił Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Jakość wody ze studni głębinowych została skrupulatnie zbadana i będzie nadal systematycznie kontrolowana. Nadaje się do spożycia, a jedynym zastosowanym w stacji technologicznym procesem uzdatniania wody jest naświetlanie lampą UV. – Na wszelki wypadek – słyszymy w MPWiK.

Uzdatnianie jest więc wręcz szczątkowe. MPWiK jednak zabezpieczył nową stację na wypadek gdyby z jakiegoś powodu doszło do gwałtownego pogorszenia jakości wody. Przewidziano możliwość zamontowania w budynku stacji uzdatniania pełnego zestawu filtracyjnego. Budynek stacji jest odpowiednio duży.

Stacja Uzdatniania Wody została oddana przez wykonawcę we wrześniu br. Składa się z pomieszczeń hydroforni, w którym znajduje się lampa UV, hali filtrów gdzie przewidziano miejsce na ewentualny montaż systemu filtracyjnego. W tym pomieszczeniu znajdują się także przepływomierze. W budynku jest także chlorownia, która zadba o jakość sieci, którą dostarczana będzie woda.

Ujęcie posiada dwa zbiorniki wyrównawcze o łącznej pojemności 30 metrów sześciennych. Wszystkie obiekty połączone są za pomocą rurociągów technologicznych.

Woda ze studni trafi na tzw. zestaw pomiarowy, potem na lampę UV i ostatecznie właśnie do zbiorników wody czystej. Dalej popłynie rurociągiem grawitacyjnym do sieci zasilanej w sposób grawitacyjny, ale także do zestawu hydroforowego, który poda ją ciśnieniowo do sieci wodociągowej – tłumaczył Grzegorz Liszcz.

Koszt budowy ujęcia i stacji uzdatniania to około 1 milion złotych

Stacja Uzdatniania Wody jest gotowa, ale do tego by woda dotarła do odbiorców brakuje jeszcze sieci wodociągowej. MPWiK planuje jej budowę na 2022 rok. Projekt jest gotowy, ale musiał czekać w „zamrażarce” z powodu obowiązujących przepisów. Spółka mogła starać się o pozwolenie na budowę dopiero po wykonaniu źródła zasilania sieci czyli ujęcia wody i stacji uzdatniania.

Koszt budowy ujęcia i stacji uzdatniania to około 1 milion złotych.

Fot. MPWiK

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.