Prezydent Konrad Fijołek przedstawił pierwszego w historii Rzeszowa Architekta Miasta

RZESZÓW. Janusz Sepioł, architekt, urbanista i historyk sztuki będzie pierwszym w historii Rzeszowa Architektem Miasta. Prezydent Konrad Fijołek oficjalnie przedstawił go mieszkańcom.

Konferencja, podczas której Janusz Sepioł został przedstawiony mediom odbyła się w ratuszu. Jak przekonuje prezydent Konrad Fijołek, decyzja o powołaniu takiej osoby zapadła już we wrześniu.

Podpisałem wówczas zarządzenie w tej sprawie i od razu rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiedniego kandydata. Nie było to łatwe, bo w administracji trudno o takich fachowców. Ale udało mi się namówić do pracy dla naszego miasta postać dużego formatu, która mam nadzieję, odegra ważną historycznie rolę w Rzeszowie – powiedział prezydent Konrad Fijołek przedstawiając Janusza Sepioła.

Przywołując jego dotychczasowe osiągnięcia podkreślił, że Architekt Miasta został bardzo ciepło przyjęty przez architektów, urbanistów i aktywistów miejskich. – Pan Janusz Sepioł będzie miał dużą niezależność w swoich działaniach. Dostanie ode mnie wszelkie narzędzia, których wymaga jego odpowiedzialna funkcja. Jestem przekonany, że miasto skorzysta na jego pracy, wiedzy i doświadczeniu. Od pierwszego spotkania bardzo dobrze nam się rozmawiało, mamy wspólne wizje miasta i tego, jak ono powinno się dalej rozwijać – dodał Konrad Fijołek.

W pierwszych słowach Janusz Sepioł podkreślił, że chociaż do tej pory mieszkał w Małopolsce, Rzeszów jest dla niego szczególnym miejscem. – Zrobiłem w domu przegląd starych zdjęć. Oto mój pradziadek, farmaceuta, który tu mieszkał. A więc mogę powiedzieć, że tu zaczęła się moja rodzinna tradycja – powiedział Janusz Sepioł prezentując archiwalne zdjęcie wykonane w rzeszowskiej pracowni Edwarda Janusza.

Czym będzie się zajmował Architekt Miasta? On sam swoje zadania podzielił na cztery grupy. Pierwsza z nich to działania na rzecz lepszego zarządzania przestrzenią miasta. W tym celu trzeba jego zdaniem szybko przyjąć nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na bazie tego dokumentu będą uchwalane nowe plany zagospodarowania przestrzennego. Te, które są obecnie w opracowaniu trzeba przejrzeć, a najważniejszym nadać rangę pierwszeństwa w opracowaniu. Po drugie – zdaniem Janusza Sepioła – w mieście potrzeba także więcej pracy studyjnej, warsztatów i konkursów architektonicznych.

Miasto potrzebuje także lepszej architektury, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty publiczne. W tym celu należy organizować konkursy. Chcę podnieść rangę Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – mówi Janusz Sepioł.

Trzecią gałęzią jego działań ma być promocja miasta poprzez architekturę. Podczas konferencji zwrócił uwagę, że nasze miasto określane mianem „Stolicy Innowacji” powinno wyróżniać się właśnie innowacyjną architekturą.

Po czwarte, chciałbym lepszej koordynacji pracy przy planowaniu inwestycji. W tym celu trzeba usprawnić współpracę między wydziałami odpowiedzialnymi za planowanie przestrzeni, architekturę, zieleń i inwestycje. A także zwiększyć udział partycypacji mieszkańców w procesie planowania. Ja sam na razie poznaję miasto, wiele rzeczy mnie tu zaskakuje, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jest tu wiele terenów z olbrzymim potencjałem, a pofalowana powierzchnia miasta i spore, otwarte przestrzenie to skarby Rzeszowa. Szukam terenów chociażby na parki, co lansowałoby Rzeszów jako miasto nowoczesne i innowacyjne – zapewnia Janusz Sepioł.

Prezydent Konrad Fijołek przekonuje, że zdanie Architekta Miasta będzie bardzo ważne w kontekście wszelkich działań inwestycyjnych, już na etapie wydawania dokumentów, na przykład warunków zabudowy, czy pozwoleń. Architekt liczy, że uda się także nawiązać dobra współpracę z inwestorami, co zaowocuje powstaniem w Rzeszowie ciekawych obiektów. Nie tylko budynków mieszkalnych, ale także parków, placów itp.

***

Prezydent Konrad Fijołek oficjalnie przedstawił mieszkańcom Janusza Sepioła, który będzie pierwszym w historii Rzeszowa Architektem Miasta

Janusz Sepioł urodził się w 1955 roku w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981-1990 pracował jako projektant – urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, a następnie jako Architekt Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1999 roku był wicemarszałkiem, a w latach 2002–2006 marszałkiem małopolskim. Inicjator budowy między innymi takich obiektów jak Małopolski Ogród Sztuki, Muzeum Lotnictwa, Cricoteka. Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski i koordynator dwóch kolejnych strategii jej rozwoju. W 2007 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, prowadząc konkursy na gmachy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Centrum Kongresowego ICE. Senator VII i VIII kadencji. Współautor tzw. „Ustawy Krajobrazowej”. Od 2015 roku projektant nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski. Od 1991 roku członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członek rad programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.